Jump to content



Πρόβλημα σύνδεσης μητρικής με θύρα usb 3!


lalenium

Recommended Posts

Γειά σας.

Έφτιαξα έναν υπολογιστή με μητρική την gigabyte GA-990XA-UD3. Το κουτί μου έχει στο μπροστά panel

υποδοχή για usb 3. Το πρόβλημα είναι ότι το καλώδιο σύνδεσης του κουτιού της θύρας usb 3 με την μητρική

είναι ένα απλό usb 3 βύσμα σαν αυτό:

46862362.jpg

Ενώ η μητρική έχει μια υποδοχή σαν αυτή που είναι στον κόκκινο κύκλο:

91223603.jpg

Tο ερώτημα είναι πως μπορώ να συνδέσω την μπροστά θύρα του κουτιού με την μητρική? Υπάρχει κάποιος

αντάπτορας για αυτήν την δουλειά ή κάποιος άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

how-to-install-a-motherboard_9.jpgusb-female-ports-rear-panel-usb-header-motherboard-cable-29627n.jpg

Κάτι τέτοιο ψάχνεις.

Το διάγραμμα παροχής μιας usb θύρας είναι αυτό

USBdiagram.JPG

Τώρα αν υπάρχει αντάπτορας έτοιμος δε γνωρίζω αλλά κόψε ράψε με αυτό μπορείς να κάνεις δουλειά, αν έχω καταλάβει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα που διάβασα καλύτερα κατάλαβα τι ζητάς.

6903541.jpg

Internal usb 3 adapter και από lian li

Και από Ελλάδα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Αυτό ακριβώς ζητάω ,βασικά το λάθος που έκανα εγώ είναι ότι έψαχνα για 10-Pin to USB 3.0

ενώ το σωστό είναι 20-Pin to USB 3.0 ,και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα extra...

Βγάλε το καλώδιο του κουτιού από μια pci θύρα στο πίσω μέρος και σύνδεσε το απευθείας επάνω σε μια από τις πίσω usb3 θύρες του μπόρντ και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.