Jump to content



Τι κάνω λάθος;


Yiannakas

Recommended Posts

Έφτιαξα ένα σύστημα υδρόψυξης με χάλκινη ψύκτρα αέρος που κόλλησα στις πλευρές της χάλκινες

πλευρές και έτσι την στεγανοποίησα, δύο ψυγεία αυτοκινήτου ένα χάλκινο, ένα αλουμινένιο και μια

αντλία ενυδρείου. Έχω βάλει ανεμιστήρες στα ψυγεία.

Το πρόβλημα είναι ότι με μπάρτον 2500άρη που τον ανέβασα στα 2000 mhz μου έβγαζε 46 με 49

κελσίου. Τώρα έβαλα μέσα σε ένα από αυτά τα ηλεκτρικά ''ψυγειάκια'' αυτοκινήτου που ουσιαστικά συντηρούν

και όχι ψύχουν, το ένα ψυγείο που στέλνει το νερό μετά στο waterblock μαζί με παγοκυψέλες. Έπεσε η

θερμοκρασία γύρω στους 56 βαθμούς.

Αλλά βλέπω ότι οι θερμοκρασίες γενικά δεν είναι ικανοποιητικές. Αφήστε που το ψυγειάκι κάνει κουφό

θόρυβο.....

Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, θα βοηθούσε να ανεβάσεις κάποιες φώτος από το κύκλωμα που έφτειαξες, αλλά υποπτέυομαι ότι το "μπλοκ" που κατασκεύασες, είναι υπαίτιο για τις θερμοκρασίες σου.

Link to comment
Share on other sites

η αντλία είναι μια απο τις προτεινόμενες, την πήρα από ένα μαγαζί ενυδρείων στην αθηνάς και σοφοκλέους, αν είχε πρόβλημα το μπλοκ θα ήταν το νερό δροσερό στην δεξαμενή? γιατί είναι λίγο ζεστό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Yiannakas

Το πρόβλημα είναι ότι με μπάρτον 2500άρη που τον ανέβασα στα 2000 mhz μου έβγαζε 46 με 49

. Τώρα έβαλα μέσα σε ένα από αυτά τα ηλεκτρικά ''ψυγειάκια'' το ένα ψυγείο μαζί με παγοκυψέλες. Έπεσε η

θερμοκρασία γύρω στους 56 βαθμούς.

??? μάλλον εννοείς 5-6 βαθμούς?

πριν με αέρα τι τεμπς είχες? κι εγώ υποψιάζομαι το μπλοκ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εάν όπως λες έκλεισες απλά την ψήκτρα, και δεν άφησες κενό στην περίμετρο, το νερό που περνάει έρχεται σε επαφή με περιορισμένο αριθμό χάλκινων φύλων. Οπότε παραμένει κρύο, ενώ το μπλοκ καίγεται.

Link to comment
Share on other sites

.....και εμενα μμμμμπλοκ μου μυριζει.....μην νομιζεις οτι το μπλοκ ειναι δυο κομματια χαλκου με κενο ετσι ωστε να κυκλοφορει το νερο.......εδω υπαρχουν μαθηματικοι τυποι για την επαγωγη σε σχεση με την ταχυτητα του νερου και την ωρα που μενει μεσα στο μπλοκ .και την διαδρομη και διοχετευση του νερου μεσα στο μπλοκ.......για δειξε μας καμια φοτο για να δουμε τι παιζει............παντα φιλικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μπορώ να το βγάλω για να το φωτογραφίσω φανταστείτε μια κανονική ψύκτρα χαλκού που στο πάνω μέρος βγαίνουν δύο στόμια πάνω αριστερά βάζει, κάτω δεξιά βγάζει.

Μάλλον έπρεπε να βάλω στο κέντρο να βάζει και πάνω αριστερά-κάτω δεξιά να βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως το φανταζομαι μαλλον εχεις φτιαξει ενα χαλκινο τανκ και το ονομασες μπλοκ! Δηλαδη προφανος η εισαγωγη και η εξαγωγωη ειναι ψηλα και αυτο που κανεις ουσιαστικα ειναι να γεμιζεις νερο την ψυκτρα και μετα με την βοηθεια της αντλιας το ανακατεβεις γιατι προφανως χωραει μεγαλη ποσοτητα νερου μεσα.... Ακομα η ψυκρα λογικα πρεπει να εχει και παχυ πατω κατι που ειναι καλο για αεροψυξη αλλα σε νερο δεν μας κανει...

Παντως θελει χοντρο ψαξιμο ενα μπλοκ και το να κλεισεις απλα μια ψυκτρα με χαλκο γυρο γυρο δεν ειναι και η καλυτερη λυση...

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.