Jump to content



HP Officejet Pro πρόβλημα


Recommended Posts

Ένας Officejet Pro L7680 που χρησιμοποιείται σε ένα γραφείο, έχει αρχίσει τον τελευταίο μήνα και κάνει κουλά. Αρχικά, 1 στις 3 φορές, έβγαζε μήνυμα για εμπλοκή χαρτίου ένω δεν είχε πάρει καν χαρτί. Πάταγες ΟΚ και συνέχιζε. Αργότερα, έβγαζε εμπλοκή ενώ είχε τραβήξει χαρτί, αλλά το χαρτί ούτε είχε τσαλακωθεί, ούτε το είχε πάρει στραβά. Αυτό συνέβαινε όλο και πιο συχνά, μέχρι που κάποια στιγμή σε normal quality δεν γινόταν να εκτυπώσεις ποτέ, αφού πάντα έβγαζε μήνυμα εμπλοκής. Σε best quality εκτυπώνει, αλλά γενικότερα κάνει λίγο ότι να 'ναι. Δλδ, μπορει να βγάλει μήνυμα εμπλοκής, μπορεί να βγάλει μήνυμα ότι δεν έχει χαρτί (ενώ έχεις). Επίσης, αρκετές φορές πλέον μετά απο εκτύπωση, κάνει μόνος του αυτόματα calibrate τις κεφαλές.

Τι έχω κάνει ώς τώρα... Καταρχάς ότι λέει στο site της HP για paper και carriage jam :

'Paper Jam' Message Displays on the Control Panel or the Computer HP Officejet Pro L7680 All-in-One Printer - HP Customer Care (United States - English)

'Carriage Jam' or 'Carriage Blocked' Error Message Displays on the Control Panel Display HP Officejet Pro L7680 All-in-One Printer - HP Customer Care (United States - English)

Καμία βελτίωση. Επίσης μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της HP και κάναμε ένα reset τον εκτυπωτή, άλλα δεν βελτιώθηκε κάτι. Μου είπαν ότι μάλλον έχει θέμα το σύστημα τροφοδοσίας του χαρτιού. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω μήπως και νιώσει?

Τέλος, μου είπαν να του στείλω τον εκτυπωτή στο service. Δεν επισκευάζουν λέει συγκεκριμένα προβλήματα, άλλα αλλάζουν όλα τα μηχανικά μέρη του εκτυπωτή, ανεξαρτήτως προβήματος. Αυτό, μαζί με 1 χρόνο εγγύηση στοιχίζει 110 ευρώ. Οπότε μαζί με τα μεταφορικά πήγαινε - έλα (ο εκτυπωτής βρίσκεται επαρχεία) προβλέπεται να βγει κανά 150άρι η όλη δουλεία. Η ερώτηση μου είναι, αξίζει? Καλύτερα να αγοραστεί ένα νέο, πχ :

HP Officejet Pro 8500A Inkjet Πολυμηχάνημα - Πολυμηχανήματα - plaisio.gr

που στοιχίζει 256 - 40 που επιστρέφει η HP = 216 και έχει και 3 χρόνια εγγύηση.

Ακούω γνώμες και ιδέες :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να φυσηξεις τον εκτυπωτη(με blower) μηπως εχει κολησει κανα κομματακι χαρτι στον αισθητηρα?Μπορει επισης να εχει πιασει και "χνουδι" απο το χαρτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.