Jump to content



Powerline ethernet kits


carrion

Recommended Posts

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το Hol tv αλλά υπάρχει ένα θέμα με το καλώδιο του αποκωδικοποιητή που έρχεται με το πακέτο. Από ότι μου είπαν στην hol, δεν συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή αλλά στο modem, το οποίο στην περίπτωση μου είναι σε άλλο δωμάτιο.

Σκέφτηκα σαν λύση τα powerline ethernet.

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα μαραφέτια ώστε να μάθουμε εντυπώσεις; Θα παίξει με τον αποκωδικοποιητή;

Τι γίνεται αν στην πολυκατοικία έχει κι άλλος τέτοια στις πρίζες του;

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/media-players-gadgets-panels-etc-reviews/msi-homeplug-epower-1000hd-kit-93055.html

για να πάρεις μία ιδέα.

Θέμα ασφάλειας δεδομένων δεν παίζει. Από εκεί και πέρα μεγάλο ρόλο παίζει η καλωδίωση του σπιτιού, η ποιότητα της, εάν θα είναι πάνω στην ίδια γραμμή με την πρίζα του router/switch, εάν υπάρχουν άλλες ενεργοβόρες συσκευές πάνω στην ίδια γραμμή κλπ.

Έχω αυτά, XAV101 - Product FAQs, και στο προηγούμενο σπίτι που έπαιζε πλυντήριο στην ίδια γραμμή είχα θέματα με την ταχύτητα. Στο διαμέρισμα που είμαι τώρα που είναι 2-3 χρονών, παίζουν πάντα κοντά στην ονομαστική τους ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω ότι παίζει θέμα ασφαλείας δεδομένων αν δεν υπάρχει κρυπτογράφηση στο δίκτυο; :hmm:

Το λέω με το εξής σκεπτικό: Αν κάποιος σε μια πολυκατοικία δεν έχει συνδέσει με κάποιο κρυπτογραφικό αλγόριθμο τα powerlines του και ένας άλλος ένοικος έχει σπίτι του powerlines είναι εφικτό να επιτύχει σύνδεση μεταξύ τους.

Δε το ισχυρίζομαι με λόγια του αέρα αλλά με δοκιμές. Στο σπίτι μου τα powerlines συνδέθηκαν ενώ βρίσκονταν σε διαφορετικούς ορόφους, με διαφορετικά ρολόγια της ΔΕΗ και πίνακες, ακόμη και στον κοινόχρηστο. (μονοκατοικία - δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο)

Βέβαια για να μη σε τρομάζω, από τη στιγμή που θα τα έχεις με κρυπτογράφηση δεν υπάρχει κανένα ζήτημα. :)

PS. Εγώ έχω αυτά και τα πήρα περίπου 100€ (από Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Το αναγκαστικό κακό είναι ότι και τα 2 θα μπουν σε πολύπριζα. Το 1 πάνω στην γραμμή που είναι το modem και 2 pc. Το άλλο στο σαλόνι με την τηλεόραση κτλ.

Να την κάνω την δοκιμή και βλέπουμε ή δεν παίζει να δουλέψουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω γιατί να μην δουλέψουν στα πολύμπριζα, το ζητούμενο όμως είναι η ταχύτητα που θα "κλειδώνουν".

Ο αποκωδικοποιητής έχει ethernet και συνδέεται με tcp/ip κάπου; δεν είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο - μπορεί να σου είναι τελείως άχρηστα εάν τα θες μόνο γι'αυτή τη δουλειά.

Τι γνωρίζεις για τον αποκωδικοποιητή; κάνα παλικάρι ξέρει να μας πει πως παίζει/συνδέεται;

Link to comment
Share on other sites

Ο αποκωδικοποιητής από ότι μου είπαν συνδέεται πάνω στο modem/router με ethernet γι αυτό και σκέφτηκα τις πρίζες.

Το μόνο που έμαθα ότι είναι ΖΤΕ αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ακόμα το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαμέρισμα που είμαι τώρα που είναι 2-3 χρονών, παίζουν πάντα κοντά στην ονομαστική τους ταχύτητα.

Σε όλα τα powerline reviews που έχω διαβάσει (αλλά και από το δικό μου που είναι ακριβώς το ίδιο σετ με το δικό σου), παραπάνω από το 60-65% της ονομαστικής ταχύτητας δεν έχω δει ποτέ. Το 200άρι (που πραγματικά είναι 100άρι) πιάνει max 65 Mbps πραγματική ταχύτητα μεταφοράς. Προσωπικά βέβαια είμαι ευχαριστημένος αλλά αυτό το κόλπο του marketing με τα 200άρια και τα 1000άρια είναι παραπλανητικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα powerline reviews που έχω διαβάσει (αλλά και από το δικό μου που είναι ακριβώς το ίδιο σετ με το δικό σου), παραπάνω από το 60-65% της ονομαστικής ταχύτητας δεν έχω δει ποτέ. Το 200άρι (που πραγματικά είναι 100άρι) πιάνει max 65 Mbps πραγματική ταχύτητα μεταφοράς. Προσωπικά βέβαια είμαι ευχαριστημένος αλλά αυτό το κόλπο του marketing με τα 200άρια και τα 1000άρια είναι παραπλανητικό.

Χωρίς να διαφωνώ στην κεντρική ιδέα και επειδή πάει καιρός που το τσέκαρα, ξεκίνησα να κατεβάζω στο pc μου ένα iso από msdn κάνοντας ταυτόχρονα paste ένα 2ο iso στο NAS στο σαλόνι.

Το δικό μου pc είναι πάνω στο Β powerline(για την ακρίβεια πάνω σε μία πόρτα 1000άρι switch και σε μία άλλη, στο ίδιο switch, το powerline) και το NAS στο Α powerline(και τα 2 στο ενσωματωμένο switch του router).

post-27-1416075523,4858_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το αναγκαστικό κακό είναι ότι και τα 2 θα μπουν σε πολύπριζα. Το 1 πάνω στην γραμμή που είναι το modem και 2 pc. Το άλλο στο σαλόνι με την τηλεόραση κτλ.

Να την κάνω την δοκιμή και βλέπουμε ή δεν παίζει να δουλέψουν;

Γιατί δε παίρνεις powerlines που να δίνουν και πρίζα και να συνδέσεις εκεί τα πολύριζα;

Υπάρχουν αρκετά στο εμπόριο και από την εμπειρία που έχω από τα δικά μου αντέχουν και αρκετό φορτίο...

PS. Σίγουρα θα δουλέψουν και στο πολύριζο αλλά θα υπάρχει αρκετός θόρυβος, με αποτέλεσμα χαμηλότερες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε παίρνεις powerlines που να δίνουν και πρίζα και να συνδέσεις εκεί τα πολύριζα;

Υπάρχουν αρκετά στο εμπόριο και από την εμπειρία που έχω από τα δικά μου αντέχουν και αρκετό φορτίο...

PS. Σίγουρα θα δουλέψουν και στο πολύριζο αλλά θα υπάρχει αρκετός θόρυβος, με αποτέλεσμα χαμηλότερες ταχύτητες.

Γενικά ισχύει ότι καλύτερο είναι τα Powerline να συνδέονται απ' ευθείας σε πρίζα και όχι μέσω πολύμπριζου και για τις ταχύτητες και για καλύτερη απόδοση και αντοχή στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδες, μια noob ερωτηση....τα 'μπριζακια' επηρεαζουν την ταχυτητα κατεβασματος απο το ιντερνετ...?

πχ. κλειδωνω στο router 19773 (HOL) αλλα κατεβαζω με max 800-900 απο nvidia , ftp.ntua.gr etc

δεν μου φαινεται λογικο και απο οτι μου ειπαν στην HOL απο μια 1η ματια ολα στην γραμμη φαινοντα νορμαλ

unlededh.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/31/unlededh.jpg/

Link to comment
Share on other sites

30Mbps γραμμή εδώ, στο max κατεβάζει το pc που είναι πίσω από powerline. Σίγουρα παίζει ρόλο το φορτίο(πόσα pc/connections δουλεύουν μεταξύ των powerlines - όταν πρώτο-κατέβασα κάτι με τα default settings του μtorrent, μετά από λίγο ήθελαν reset τα powerlines και ξανά-έπαιξαν σωστά αφού μείωσα τον αριθμό των connections).

Δεν μπορείς να δοκιμάσεις με laptop απευθείας πάνω στον router;

Link to comment
Share on other sites

ειχες δικιο .....η ταχυτητα ανεβηκε στα 1.7 !! :( το θεμα ειναι οτι οχι μονο με μτορρεντ αλλα με κανονικα download εχω τρομερη μειωση ....σε αυτη την περιπτωση πως μπορω να παιξω με ρυθμισεις για να φτιαξει το πραμα ? ή χλωμο να γινει κατι ?

ρουτερ σαλονι - μπριζακι κρεβ/ρα + και τα 2 πανω σε πολυμπριζα....85αρια ειναι ...φανταζομαι οτι λογω συνδεσης στραβωνει το πραμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Χωρίς να διαφωνώ στην κεντρική ιδέα και επειδή πάει καιρός που το τσέκαρα, ξεκίνησα να κατεβάζω στο pc μου ένα iso από msdn κάνοντας ταυτόχρονα paste ένα 2ο iso στο NAS στο σαλόνι.

Το δικό μου pc είναι πάνω στο Β powerline(για την ακρίβεια πάνω σε μία πόρτα 1000άρι switch και σε μία άλλη, στο ίδιο switch, το powerline) και το NAS στο Α powerline(και τα 2 στο ενσωματωμένο switch του router).

Επειδή ήθελα εδώ και καιρό να δοκιμάσω ξανά τα δικά μου (ακριβώς τα ίδια έχουμε), ιδού τα αποτελέσματα:

Εδώ είναι απευθείας σύνδεση των 2 Η/Υ άνευ powerline μέσω του modem/router το οποίο είναι 100 mbps. Το bandwidth εξαντλείται.

direct-lan-through-modem-router-6735.png

Μετά σύνδεσα τους Η/Υ με powerline και προσπάθησα να πετύχω την καλύτερη σύνδεση δοκιμάζοντας διαφορετικές πρίζες στα 2 δωμάτια (γραφείο & παιδικό). Αν και εξαιρετικά, τα αποτελέσματα δεν μου δίνουν το 100% όπως σ' εσένα.

powerline-6736.png

Δεν ξέρω κατά πόσο η υγρασία κλπ παίζουν ρόλο, αλλά η σύνδεση φαίνεται να είναι σχεδόν στο max του powerline όπου είμαι κοντά στα 200 Mbps.

Θα παρότρυνα και όσα άλλα μέλη έχουν powerline να τρέξουν αντίστοιχα test για να φτιάξουμε και ένα database με τα αποτελέσματα διαφόρων εταιρειών βοηθώντας όποιον θελήσει να επενδύσει σε αυτή την τεχνολογία. Τέλος, επειδή έχω τριφασικό ρεύμα, δοκίμασα σε δωμάτια που έχουν άλλη ασφάλεια και το powerline δούλεψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω που εσείς τα έχετε δοκιμάσει και μπορεί να ξέρετε...

Μπορούν αυτά να μπουν σε δύο διαφορετικά διαμερίσματα μίας πολυκατοικίας και να μοιράζονται το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ο [MENTION=9381]papajim[/MENTION] λέει άλλα :) Μόνο αν το δοκιμάσεις μόνος σου μπορείς να ξέρεις.

Στο σπίτι μου τα powerlines συνδέθηκαν ενώ βρίσκονταν σε διαφορετικούς ορόφους, με διαφορετικά ρολόγια της ΔΕΗ και πίνακες, ακόμη και στον κοινόχρηστο. (μονοκατοικία - δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.