Jump to content



Καλώδιο AWG 18


dimitris_s

Recommended Posts

Που θα βρω καλώδιο AWG18; Κοίταξα farnell.com, σκεφτόμουν και για praktiker αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ουσιαστικά θέλω να φτιάξω καλώδια για PC, 12V max, απλά έχω βρει μερικά και δεν γράφουν τι υλικό είναι (χαλκός π.χ) και φοβάμαι μην είναι μούφα και έχουν πτώση τάσης, και αντί για 12 μου βγαίνει 10...

Πρέπει να προσέξω ωμικές αντιστάσεις κτλ; Βρήκα AWG18 (βάσει των επίσημων χαρακτηριστικών) με conductor area 0.823mm2, χάλκινο, ωμική αντίσταση 6.6Ω/1000ft ενώ τα specs δίνουν 6.385 (οπότε είναι ΟΚ), αλλά στα specs του καλωδίου δίνει "No. of Strands x Strand Size1:1 x 1.024mm", που σημαίνει ότι είναι μονόκλωνο, το οποίο δεν ξέρω αν θα κάνει για χρήση σε PC, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα κάνει το καλώδιο δύσκαμπτο.

Το υπεραναλύω μου φαίνεται. Φτιάχνω cart από aquatuning.de και δεν έχουν καλώδιο γι' αυτό και ψάχνομαι. Από που παραγγέλνω; Και με linkzor από ebay είμαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες κανουμε τη ζωη μας δυσκολη με το κωλυμα που εχουμε με τα e-shops...

AWG18 = 1mm ή 0,82 καρε καλωδιο πρακτικα

Σε οποιο μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου κ να μπεις θα εχει, να κ ενα παραδειγμα απο ελληνα εισαγωγεα Top electronics, δε δινει λιανικη αλλα εχει πελατολογιο που μπορει να σε καλυψει μαλλον. Αν στο μαγαζι που θα πας δεν εχουν αυτο ακριβως θα σου προτεινουν κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες κανουμε τη ζωη μας δυσκολη με το κωλυμα που εχουμε με τα e-shops...

AWG18 = 1mm ή 0,82 καρε καλωδιο πρακτικα

Σε οποιο μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου κ να μπεις θα εχει, να κ ενα παραδειγμα απο ελληνα εισαγωγεα Top electronics, δε δινει λιανικη αλλα εχει πελατολογιο που μπορει να σε καλυψει μαλλον. Αν στο μαγαζι που θα πας δεν εχουν αυτο ακριβως θα σου προτεινουν κατι αντιστοιχο.

Σε ευχαριστώ.! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.