Jump to content



Προβλήματα με MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II/OC


bio

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω ένα καινούργιο μηχάνημα (2 εβδομάδες) και τις τελευταίες 2 μέρες έχει "τρελαθεί".

Ενώ σερφάρω σε άσχετες στιγμές πετάει μαύρες οθόνες (κολλάνε τα πάντα και χρειάζεται reset) ή όταν παίζω παιχνίδια βγάζει χιόνια (artifacts?) και επίσης κολλάνε τα πάντα. Ψάχτηκα λίγο στο δίκτυο και είδα πως και άλλοι έχουν παρόμοια προβλήματα και ευθύνεται μάλλον η κάρτα γραφικών (εξού και ο τίτλος). Έχει κάποιος καμία ιδέα τι μπορεί όντως να φταίει και πως μπορούμε να το φτιάξουμε; Αν φτιάχνεται δηλαδή...

Από το Afteburner της MSI φαίνονται όλα normal!

Το σύστημα μου είναι:

Corsair XMS3 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-27, CMX8GX3M2A1600C9)

Seagate ST31000524AS 1TB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s)

CORSAIR CMPSU-750TX V2 750W

INTEL CORE I5-2500K 3.30 GHZ LGA1155

GIGABYTE Z68X-UD4-B3

MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II/OC

CoolerMaster CM 690 II Advanced Midi Tower Black

Link to comment
Share on other sites

Μηχανημα 2 εβδομαδων μονο και το σκεφτεσαι;

Αν στο φτιαξανε σε καταστημα πισω ολο το μηχανημα για ελεγχο,

Αν το εφτιαξες μονος σου πισω την καρτα γραφικων για ελεγχο.

ΜΗΝ παιδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα . Εκτός αν έχεις κάνει overclock κάρτα με το afterburner ή overclock τον επεξεργαστή οπου εκεί θα σε συμβούλευα να το επαναφέρεις στις νορμάλ ρυθμίσεις και να το παρακολουθήσεις μερικές μέρες ακόμα να δείς αν θα το ξανακάνει .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κάρτα είναι προβληματική απ'ότι μου είπαν αλλά περιμένω να μου πουν για σίγουρα.

Αν πήγαινα σε άλλο μοντέλο ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο; Είναι περίπου το ίδιο χρηματικά...

1) MSI GTX 560 Ti Hawk (PCI-Express, GDDR5, 1GB) MSI GTX 560 Ti Hawk (PCI-Express, GDDR5, 1GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

2) MSI GTX 560 TiTwin FrozR II (PCI Express , DDR5 , 2GB ) MSI GTX 560 TiTwin FrozR II (PCI Express , DDR5 , 2GB ) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Και μία ακόμη ερώτηση:

Έχω αυτές εδώ τις RAM (Corsair XMS3 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-27, CMX8GX3M2A1600C9)). Και παρατηρώ ότι μου παίζουν στα 1333. Μπορώ κάπως να το διορθώσω αυτό; Έχω κάνει κάποιο λάθος εγώ και παίζουν στα 1333;

Link to comment
Share on other sites

1) Για μένα HAWK . Η κάρτα απλά δεν πιάνεται . Την αγόρασα πρόσφατα και δίνει ρέστα .

2) Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος .Απο μόνες τους κλειδώνουν στα 1333. Απλά μέσα απο το bios δές που μπορείς να βάλεις manual την μνήμη στην ταχύτητα που θές και άσε τη cpu απείραχτη εκτός αν κάνεις overclok και στον επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο MSI GTX 560 TiTwin FrozR II (PCI Express , DDR5 , 2GB ), είναι αρκετά δροσερές κάρτες . Η πάνω κάρτα πάει το πολύ 66-67C και είναι και overclocked αρκετά..

Αν σκοπεύεις να βάλεις 2η καρτούλα στο μέλλον πήγαινε σ'αυτήν αλλιώς στην Hawk . Πάντως και αυτή που έχω ξεπερνάει τις συχνότητες της Hawk χωρίς πολλά-πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.