Jump to content



Θα υπαρχει προβλημα σε Raid?


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχω (ισως μια χαζη) απορια...

Ειμαι κατοχος ενως extremer etrayz (που συντομα ευελπιστω να αλλαχτει σε κατι καλυτερο) , και απο τοτε που το πηρα του ειχα κοτσαρει εναν Western Digital 2t 20EARS (τοτε τιμη αγορας 120 ευρω).

Εξαρχης ηθελα να του βαλω και εναν δευτερο ιδιο για raid κατασταση ,αλλα καθηστερησε η ολη φαση και το δουλευα με εναν.

Τωρα ηρθε η ωρα να κανω την αγορα του δευτερου αλλα συνηδητοποιω οτι σχεδον κανενας στο σκρουτζ δεν τον εχει ετοιμοπαραδωτο και οτι προφανως να μην τον φερνουν καν πια.

Απο εβλεπα ολοι εχουν σαν αντιστοιχο μοντελο με τα ιδια λεφτα σχεδον τον WD 2t 20EARX. Σε συγκριση αυτων των δυο η μονη διαφορα που βλεπω οτι ο ενας ειναι 3gb/s και ο αλλος 6gb/s.

Αρα η απορια μου ειναι οτι αν παρω σαν δευτερο σκληρο τον δευτερο (πιο γρηγορο) θα εχω προβλημα στο raid? Τα raid setup απαιτουν ακριβως ιδιο μοντελο σκληρων???

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι ίδιος.

Ούτε καν ίδια χωρητικότητα δεν χρειάζεται να είναι, εξαρτάται βέβαια από τον controller που θα στηθεί το raid.

Πάρε τον EARX. Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.

Οι ταχύτητες που έχει ο EARX ούτε καν πλησιάζουν τις μέγιστες ταχύτητες που δίνει το SATA3.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.