Jump to content



Πρόβλημα σε αναβάθμιση Ubuntu 11.10


konservas

Recommended Posts

Κάνε και μια δοκιμή το PinguyOS....

Έχω κολλήσει με την γραμματοσειρά που έχει! :jump1::jump1:

Συμπαθητικό φαίνεται αλλά αν δεν έχεις Dvd επάνω πως το περνάς;(Δεν είδα να το δίνει σε cd :weep: )

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό φαίνεται αλλά αν δεν έχεις Dvd επάνω πως το περνάς;(Δεν είδα να το δίνει σε cd :weep: )

Το PinguyOS είναι 1,7GB συνεπώς δεν χωράει σε cd.

Μπορείς όμως να το εγκαταστήσεις με ένα usb stick. Οδηγίες παρακάτω:

Making A Bootable USB To Install Pinguy OS

Link to comment
Share on other sites

Το PinguyOS είναι 1,7GB συνεπώς δεν χωράει σε cd.

Μπορείς όμως να το εγκαταστήσεις με ένα usb stick. Οδηγίες παρακάτω:

Making A Bootable USB To Install Pinguy OS

Το πρόβλημα είναι ότι είναι παλιό το pc και δε δίνει επιλογή στο bios για boot μέσω usb.(Δε ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος).

[MENTION=21704]vlavogilos[/MENTION] Φίλε μου αν και είμαστε και εμείς λίγο εκτός θέματος :offtopic2: στα τελευταία posts ίσως αν άνοιγες ένα καινούργιο θέμα στην κατηγορία ''Γενικά για τους Η/Υ'' ή ''Κάρτες Γραφικών'' όπου ανέφερες πιο αναλυτικά από τι αποτελείται το μηχάνημα σου και το πρόβλημα σου(κατά προτίμηση στα Ελληνικά) θα μπορούσαν τα παιδιά να σε βοηθήσουν καλύτερα:beer:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι είναι παλιό το pc και δε δίνει επιλογή στο bios για boot μέσω usb.(Δε ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος).

Κάνε έναν κόπο και κάνε την ερωτησή σου εδώ που ξέρουν καλύτερα. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αφήσω την Ubuntu λίγο ακόμα επάνω μήπως με καμμιά ενημέρωση φτιάξουν την επιλογή για gnome στην εκκίνηση (δε νομίζω να είμαι ο μόνος που παραπονιέται)ή τουλάχιστον μέχρι να δυσανασχετήσω.Ήδη κατεβάζω Kubuntu και Mint να τα'χω εύκαιρα!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παλιό είναι το PC και δε bootάρει USB και αφού δεν έλυσες το πρόβλημα σου πας σε άλλη διανομή?

Αντιγραφικό δεν έχεις να φτιάξεις CD?

Δε νομίζω να αντέξεις πολύ καιρό στο Linux γιατί θα χρειαστεί να λύσεις και άλλα προβλήματα στο μέλλον, αλλα να σε θυμίσω ότι πρώτη φορά που κάθισες σε Windows και εκεί ήθελες κάποιον χρόνο μέχρι να τα "μάθεις", οπότε πάλεψε το το "πρόβλημά" απο το να το αφήσεις να περάσει έτσι στο ντούκου και να κράζεις μετα ότι το ubuntu είναι βλακεία...

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION]

Η Fedora υοθέτησε το Unity? Είναι δυνατόν? Τι έχουν πάθει με αυτό χαζό-Unity...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION]

Η Fedora υοθέτησε το Unity? Είναι δυνατόν? Τι έχουν πάθει με αυτό χαζό-Unity...

απο οσο ξερω οχι, που το διαβασες αυτο; Το Unity είναι προϊόν της Canonical.

Η Fedora έχει το καλύτερο Gnome 3 απο τις υπολοιπες διανομες.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχουν καμία σχέση. Το Gnome 3 ειναι πολύ ανώτερο του unity για μενα. Ωστοσσο και τα δύο θέλουν στρώσιμο. Πάντως αν και στην αρχή δεν το πολύ συμπαθούσα τώρα είναι σαν να έχω ένα tablet στο desktop μου. Δηλαδη εχει μερικά ωραία πλεονεκτήματα, αλλά σε μερικούς μπορεί να είναι μειονεκτήματα. Ο καθένας όπως τον βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION]

Το ίδιο με σένα προφανώς θα λένε και οι χρήστες του unity.

Προσωπικά θα ήθελα να εμφανίζεται σαν προεπιλογή, αφού έχει γίνει πολύ δουλειά, αλλα σε όποιον δεν τον θέλει να μπορεί να το απενργοποιεί, απλά και ωραία και να γυρνάει σε full desktop. Τα LinPus ας πούμε, στο eee 4G, που προτοείδα κουμπάκια (φάση clouding που θέλουν να το κάνουν) είχαν την δυνατότητα να γυρίσεις σε Full Desktop.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παλιό είναι το PC και δε bootάρει USB και αφού δεν έλυσες το πρόβλημα σου πας σε άλλη διανομή?

Αντιγραφικό δεν έχεις να φτιάξεις CD?

Δε νομίζω να αντέξεις πολύ καιρό στο Linux γιατί θα χρειαστεί να λύσεις και άλλα προβλήματα στο μέλλον, αλλα να σε θυμίσω ότι πρώτη φορά που κάθισες σε Windows και εκεί ήθελες κάποιον χρόνο μέχρι να τα "μάθεις", οπότε πάλεψε το το "πρόβλημά" απο το να το αφήσεις να περάσει έτσι στο ντούκου και να κράζεις μετα ότι το ubuntu είναι βλακεία...

@Dr.Paneas

Η Fedora υοθέτησε το Unity? Είναι δυνατόν? Τι έχουν πάθει με αυτό χαζό-Unity...

Ένα Ρ3@700 είναι με cd rom.

Αναφερόμουν στο pinguyOs που είναι 1.7gb(μάλλον προσπέρασες βιαστικά τα προηγούμενα posts).

Το να συζητάς και για κάποια άλλη διανομή επειδή αυτή που χρησιμοποιούσες έκανε μια δραστική αλλαγή και δε σε καλύπτει ως προς αυτό που σου έδινε(ζητούσες), δε νομίζω να έχει να κάνει με την ''αντοχή'' στο Linux.

Γι'αυτό άλλωστε δεν υπάρχουν τόσες διανομές;

Ύστερα μη ξεχνάς ότι το ''μανούριασμα'' δημιουργήθηκε μετά τη τελευταία αναβάθμιση, όπου δε σου έδινε την επιλογή τουλάχιστον κατά την εκκίνηση, να κρατήσεις το προηγούμενο desktop....(και έχει βαρύνει σε σχέση με το προηγούμενο αλλά αυτό το προσπερνάω, γιατί υπάρχουν και ελαφρύτερες διανομές αν θέλω το συγκεκριμένο μηχάνημα πιο γρήγορο).

edit:Νενικήκαμεν Get Classic Start Menu In Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

To pcάκι μου ξαναβρήκε την παλιά του ταχύτητα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentium 3 ;

Βαλε το Antix Linux και θα με θυμηθεις ;) Ακομα και απο το LiveCD θα παθεις πλακα το ποσο γρηγορα τρεχει. Γενικα αν εχετε παλιο PC δοκιμαστετο, σας το συστείνω με κλειστά μάτια. Εμενα μου εσωσε τον Athlon64 3200+ (απο τους πρώτους 64 bit cpu). Του εχω βαλει και SSD 20GB και πραγματικα το ολο συστημα δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο ταχυτητα desktop με οποιονδηποτε επεξεργαστη (θες 2700Κ, θες Bulldozer).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.