Jump to content


Μεταξυ inkjet και lazer..


Recommended Posts

Καλημέρα,

Ο παλιός εκτυπωτής παρέδωσε πνεύμα οπότε ήρθε η ώρα για αλλαγή. Καταρχήν να πω ότι δεν χρειάζομαι χρώμα εκτυπώνω όμως αρκετά ασπρόμαυρα (διαφάνειες - σημειώσεις) με αποτέλεσμα να αλλάζω μελάνι σαν τα πουκάμισα.

Δεν εκτυπώνω πολύ συχνά, μια δυο φορές το μήνα αλλά εκτυπώνω πολύ 100-300 σελ. Θα ήθελα να έχω και σκάνερ ενσωματωμένο. Τείνω προς λέιζερ για τους παραπάνω λόγους. Έχετε κάτι να προτείνετε οι πιο σχετικοί; 100-130 ευρώ αν γίνεται.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για lazer στο budget που μας δινεις! Προτιμω το Lexmark μιας και ειναι καλυτερο στα specs αλλα αν εχεις καποιο κολλημα η προτιμηση στην HP τοτε οτι και να παρεις καλο θα ειναι.

Lexmark X-203N Laser

Msystems.gr - Προϊόντα - Hewlett Packard Mono LaserJet Pro M1132 MFP

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. οχι δεν εχω καποιο κολλημα απλα ρωταω γιατι δεν εχω ξανα ασχοληθει με lazer. απο αναλωσημα και τα λοιπα τι παιζει εδω υπαρχουν και ιμιτασιον για πιο φθηνά;

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκτυπώνεις αρκετά και δε χρησιμοποιείς χρώμα, τότε ο laser είναι μονόδρομος.

Ψάξε απλά για τον καλύτερο σε κόστος/σελίδα γιατί μπορεί να δώσεις 130€ αντί για 200€ πχ και να τα πληρώσεις σε "δόσεις" με το κόστος των toners.

Προσωπικά έχω δουλέψει με QMS (Minolta), HP, Xerox, Lexmark και σε γενικές γραμμές όλοι έχουν τα θεματάκια τους και όλοι δουλεύουν καλά. Αν χρησιμοποιείς κάποια συγκεκριμένα προγράμματα, πχ Corel, ψάξε σε forums πριν τον αγοράσεις μήπως έχει ασυμβατότητες ή βλαμμένους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε. εγω κυριως doc και pdf τυπωνω οποτε δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα. απο οτι ειδα ο HP που προταθηκε παραπανω εχει σχετικα φθηνα τονερ. Απο κει και περα ειδα και καποια θεματα σχετικα με επαναγεμισματα ή συμβατα τονερ των 1500 σελ. Τι πεζει με αυτα; εχει κατι κανεις να πει επ' αυτου;

Link to comment
Share on other sites

Δες και το μηνιαίο κύκλο εργασιών, αν τυπώνεις πολλές σελίδες. Υπάρχουν μοντέλα με 5.000 και με 80.000. Αυτό είναι το προτεινόμενο νούμερο εκτυπώσεων ανά μήνα για το οποίο έχει σχεδιαστεί ο εκτυπωτής. Αν τυπώνεις 6.000, είσαι οκ, αν όμως τυπώνεις 10-15.000, πας σε ανάλογο μοντέλο γιατί θα τρέχεις κάθε 2-3 μήνες για αλλαγή ράουλων.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκτυπώνεις αρκετά και δε χρησιμοποιείς χρώμα, τότε ο laser είναι μονόδρομος.

Ψάξε απλά για τον καλύτερο σε κόστος/σελίδα γιατί μπορεί να δώσεις 130€ αντί για 200€ πχ και να τα πληρώσεις σε "δόσεις" με το κόστος των toners.

Προσωπικά έχω δουλέψει με QMS (Minolta), HP, Xerox, Lexmark και σε γενικές γραμμές όλοι έχουν τα θεματάκια τους και όλοι δουλεύουν καλά. Αν χρησιμοποιείς κάποια συγκεκριμένα προγράμματα, πχ Corel, ψάξε σε forums πριν τον αγοράσεις μήπως έχει ασυμβατότητες ή βλαμμένους drivers.

μπορεις να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω? Πχ τι παιζει με το γεμισμα toners, αν ξερεις καποιο μοντελο που το κανει, αν υπαρχει καποια κατηγορια που ειναι αδυνατο, κτλ.. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω? Πχ τι παιζει με το γεμισμα toners, αν ξερεις καποιο μοντελο που το κανει, αν υπαρχει καποια κατηγορια που ειναι αδυνατο, κτλ.. Thanks!

+1

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα πας μάλλον ανάποδα. Θα βρεις εκτυπωτή που σε καλύπτει και μετά θα ψάξεις αν μπορείς να γεμίσεις τα toner του. Σε εταιρικό επίπεδο, το Πλαίσιο έρχεται και μας τα αλλάζει με γεμάτα, σε καλύτερη τιμή. Τώρα από καθαρή απόδοση, δεν έχει κάτσει ο τεχνικός να τα μετρήσει, τι πραγματικό κόστος έχουμε ανά σελίδα. Παίρνει απλά το "γεμισμένο" που είναι φθηνότερο και δεν ασχολείται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, οι φτηνοί laser δεν αξίζουν από άποψη κόστους εκτύπωσης. Αν θες πραγματικά χαμηλό κόστος, ρίξε μια ματιά στην σειρά Officejet PRO της HP. Έχει χαμηλότερο κόστος από σελίδα από όλα τα μη επαγγελματικά laser. Παράδειγμα :

Msystems.gr - Προϊόντα - Hewlett Packard OfficeJet Pro 8000 DN

Το οποίο κοίτα τι μελάνες παίρνει :

Msystems.gr - Προϊόντα - Hewlett Packard HP 940XL Black Officejet Ink Cartridge

Η αυθεντική μελάνη έχει βγάζει κόστος 1 λεπτό ανά σελίδα.

Επίσης αν τον πάρεις μέχρι τέλος του μήνα, έχεις 3 χρόνια εγγύηση με ένα register (πολύ απλή διαδικασία, την έκανα πρόσφατα):

Αποκτήστε μια ΔΩΡΕΑΝ επέκταση εγγύησης 3 ετών για τους εκτυπωτές HP Officejet Pro

Τέλος, στα πολυμηχανήματα officejet pro (τα οποία ξεφεύγουν από το budjet σου) κάνει και κάποια επιστροφή χρημάτων (40-50 euro), το οποίο δεν ξέρω αν το κάνει στους εκτυπωτές. Ψάξ'το όμως λίγο, δεν χάνεις τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.