Jump to content



Πρόβλημα με mobo ASUS P4P800-X (Starting bios recovery) help!


JohnnybOlsi

Recommended Posts

Όπως λέω και στον τίτλο έχω πρόβλημα με το pc. Μου λέει αυτό το μήνυμα οποτε τον ανοίγω "Starting bios recovery" μετά λέει κάτι ότι δεν βρίσκει το cd και δεν προχωράει για να ανοίξουν τα Windows!

Τα CD τις motherboard δεν τα έχω για να κάνω recovery... Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω? please βοήθεια έχω μήνη χωρίς PC!

:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Πως έφτασες μέχρι εδώ?

Ρωτάω για να μην ξαναγυρίσεις. Επιχείρησες κανένα bios update μέσω windows?

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να γράψεις σε CD το τελευταίο BIOS της μητρικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Πως έφτασες μέχρι εδώ?

Ρωτάω για να μην ξαναγυρίσεις. Επιχείρησες κανένα bios update μέσω windows?

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να γράψεις σε CD το τελευταίο BIOS της μητρικής σου.

Όχι φιλε μου δεν επιχείρησα να κάνω bios update! Από μονο του άρχισε να το βγάζει.

Αν κάψω το τελευταίο bios που έχει βγει σε cd μετά τι πρέπει να κάνω? Please βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις σε ένα cd το αρχείο που θα κατεβάσεις.

Συγκεκριμένα θα πας στην σελίδα της ASUS και θα κατεβάσεις το αρχείο που σε λέει για το BIOS δηλαδή απο την σελίδα ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P4P800-X θα πατήσεις πάνω στο download και εκεί θα επιλέξεις BIOS. Θα κατεβάσεις το αρχείο P4P800-X BIOS version 1009 (έχει και πιο καινούργιο BIOS απο αυτό αλλα είναι BETA, οπότε δεν θα στο συνιστούσα). Το αρχείο αυτό είναι συμπιεσμένο δηλαδή πρέπει να το αποσυμπιέσεις και θα βγεί ύστερα το αρχείο "P4P8X09.rom" το οποίο θα γράψεις σε ένα CD ΜΟΝΟ ΤΟΥ, χωρίς να περιέχει ΤΙΠΟΤΑ άλλο το CD αυτό και αφού τελειώσει η εγγραφή του αρχείου θα βγάλεις το cd απο το αντιγραφικό σου και θα το βάλεις μέσα στον υπολογιστή που έχει το πρόβλημα. Θα ξεκινήσεις το μηχάνημα και λογικά θα σταματήσει να λέει ότι ψάχνει το BIOS απο το CD αφού θα το έχεις γραμένο εσύ στο δισκάκι, οπότε το μηχάνημα θα σου σβήσει το BIOS και θα σου περάσει το καινούργιο που κατέβασες απο το ίντερνετ. Κατα την διαδικασία που το μηχάνημα σου επαναφέρει το BIOS απο το CD, εσύ μόνο κοιτάς. Αν κολλήσει κρίμα. Αν σβήσει το ρεύμα πάλι κρίμα. Κοινώς αν δεν τελειώσει η διαδικασία, τέλος μετά η μητρική.

2 ερωτήσεις ΠΡΙΝ ξεκινήσεις τις παραπάνω διαδικασίες.

1) Θέλω να μου πείς αν στην οθόνη που σου λέει για recovery, ο υπολογιστής ζητάει κάποιο συγκεκριμένο αρχείο, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις απλά γράψε ΑΚΡΙΒΩΣ τι γράφει στην οθόνη του υπολογιστή, γιατί αν ζητάει κάποιο συγκεκριμένο αρχείο, που βασικά θα σου ζητάει το BIOS (αυτό που θα γράψεις σε CD) σε ένα συγκεκριμένο όνομα, δεν θα μπορέσεις να προχωρήσεις με την παραπάνω διαδικασία.

2) Εσύ πάνω στην μητρική δεν έχει αλλάξει/βάλει/βγάλει κάτι έτσι?

Απο μόνο του ξεκίνησε?

Σημαντικές και 2 ερωτήσεις πριν ξεκινήσεις την παράγραφο που σε λέω με το CD.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι η διαδικασία bios recovery σε αρχαίες μητρικές γίνεται μόνο με floppy disk drive. Επίσης πιθανό είναι να ''διαβάζει'' μόνο το αρχικό bios και όχι μεταγενέστερες εκδόσεις (μπορεί και να κάνω λάθος) .

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι η διαδικασία bios recovery σε αρχαίες μητρικές γίνεται μόνο με floppy disk drive. Επίσης πιθανό είναι να ''διαβάζει'' μόνο το αρχικό bios και όχι μεταγενέστερες εκδόσεις (μπορεί και να κάνω λάθος) .

Μα αφού λέει το παληκάρι ότι:

"Μου λέει αυτό το μήνυμα οποτε τον ανοίγω "Starting bios recovery" μετά λέει κάτι ότι δεν βρίσκει το cd και δεν προχωράει για να ανοίξουν τα Windows!"

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις σε ένα cd το αρχείο που θα κατεβάσεις.

Συγκεκριμένα θα πας στην σελίδα της ASUS και θα κατεβάσεις το αρχείο που σε λέει για το BIOS δηλαδή απο την σελίδα ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P4P800-X θα πατήσεις πάνω στο download και εκεί θα επιλέξεις BIOS. Θα κατεβάσεις το αρχείο P4P800-X BIOS version 1009 (έχει και πιο καινούργιο BIOS απο αυτό αλλα είναι BETA, οπότε δεν θα στο συνιστούσα). Το αρχείο αυτό είναι συμπιεσμένο δηλαδή πρέπει να το αποσυμπιέσεις και θα βγεί ύστερα το αρχείο "P4P8X09.rom" το οποίο θα γράψεις σε ένα CD ΜΟΝΟ ΤΟΥ, χωρίς να περιέχει ΤΙΠΟΤΑ άλλο το CD αυτό και αφού τελειώσει η εγγραφή του αρχείου θα βγάλεις το cd απο το αντιγραφικό σου και θα το βάλεις μέσα στον υπολογιστή που έχει το πρόβλημα. Θα ξεκινήσεις το μηχάνημα και λογικά θα σταματήσει να λέει ότι ψάχνει το BIOS απο το CD αφού θα το έχεις γραμένο εσύ στο δισκάκι, οπότε το μηχάνημα θα σου σβήσει το BIOS και θα σου περάσει το καινούργιο που κατέβασες απο το ίντερνετ. Κατα την διαδικασία που το μηχάνημα σου επαναφέρει το BIOS απο το CD, εσύ μόνο κοιτάς. Αν κολλήσει κρίμα. Αν σβήσει το ρεύμα πάλι κρίμα. Κοινώς αν δεν τελειώσει η διαδικασία, τέλος μετά η μητρική.

2 ερωτήσεις ΠΡΙΝ ξεκινήσεις τις παραπάνω διαδικασίες.

1) Θέλω να μου πείς αν στην οθόνη που σου λέει για recovery, ο υπολογιστής ζητάει κάποιο συγκεκριμένο αρχείο, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις απλά γράψε ΑΚΡΙΒΩΣ τι γράφει στην οθόνη του υπολογιστή, γιατί αν ζητάει κάποιο συγκεκριμένο αρχείο, που βασικά θα σου ζητάει το BIOS (αυτό που θα γράψεις σε CD) σε ένα συγκεκριμένο όνομα, δεν θα μπορέσεις να προχωρήσεις με την παραπάνω διαδικασία.

2) Εσύ πάνω στην μητρική δεν έχει αλλάξει/βάλει/βγάλει κάτι έτσι?

Απο μόνο του ξεκίνησε?

Σημαντικές και 2 ερωτήσεις πριν ξεκινήσεις την παράγραφο που σε λέω με το CD.

Φιλε μου δεν θυμάμαι ακριβώς τι λέει, θα ξανά κοιτάξω όμως και θα σου απαντήσω άμεσα, όχι δεν έκανα καμια αλλαγή στο hardware το μήνυμα άρχισε να εμφανίζεται από μονο του έτσι στα ξαφνικά, έβγαλα και την μπαταρία του ΒΊΟΣ για 1 λεπτό για να κάνω επαναφορά αλλα τίποτα... :confused:

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας πάντως!! Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω αυτό που μου πρότεινες SpawnerGR kia θα σου πω αν πέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21678]JohnnybOlsi[/MENTION]

Ωραια φίλε μου, μόνο δες στην οθόνη του υπολογιστή σου, αν σου ζητάει κάποιο συγκεκριμένο αρχείο, κάποιο συγκεκριμένο όνομα, δηλαδή αν το όνομα του αρχείου που σε εξηγώ πιο πάνω να κατεβάσεις είναι διαφορετικό απο αυτό που θα κατεβάσεις.

Με απλά λόγια δες αν σου ζητάει αντι για το αρχείο που θα κατεβάσεις και θα λέγεται P4P8X09.rom αν γράφει ότι για recovery ψάχνει το αρχείο "xxxxx.rom" (όπου xxxxx το όνομα του αρχείου)

Ελπίζω να κατάλαβες!

Link to comment
Share on other sites

@JohnnybOlsi

Ωραια φίλε μου, μόνο δες στην οθόνη του υπολογιστή σου, αν σου ζητάει κάποιο συγκεκριμένο αρχείο, κάποιο συγκεκριμένο όνομα, δηλαδή αν το όνομα του αρχείου που σε εξηγώ πιο πάνω να κατεβάσεις είναι διαφορετικό απο αυτό που θα κατεβάσεις.

Με απλά λόγια δες αν σου ζητάει αντι για το αρχείο που θα κατεβάσεις και θα λέγεται P4P8X09.rom αν γράφει ότι για recovery ψάχνει το αρχείο "xxxxx.rom" (όπου xxxxx το όνομα του αρχείου)

Ελπίζω να κατάλαβες!

Καλησπέρα και πάλι... Λοιπόν αρχηγέ μου ξανά κοίταξα το pc και μου λέει ακριβώς το εξής "Starting bios recovery" και μετά από λίγο λέει από κάτω "x.rom not found on cd-rom" πιο είναι αυτό το αρχείο "x.rom" που ζητάει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις σε ένα cd το αρχείο που θα κατεβάσεις.

Συγκεκριμένα θα πας στην σελίδα της ASUS και θα κατεβάσεις το αρχείο που σε λέει για το BIOS δηλαδή απο την σελίδα ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P4P800-X θα πατήσεις πάνω στο download και εκεί θα επιλέξεις BIOS. Θα κατεβάσεις το αρχείο P4P800-X BIOS version 1009 (έχει και πιο καινούργιο BIOS απο αυτό αλλα είναι BETA, οπότε δεν θα στο συνιστούσα). Το αρχείο αυτό είναι συμπιεσμένο δηλαδή πρέπει να το αποσυμπιέσεις και θα βγεί ύστερα το αρχείο "P4P8X09.rom" το οποίο θα γράψεις σε ένα CD ΜΟΝΟ ΤΟΥ, χωρίς να περιέχει ΤΙΠΟΤΑ άλλο το CD αυτό και αφού τελειώσει η εγγραφή του αρχείου θα βγάλεις το cd απο το αντιγραφικό σου και θα το βάλεις μέσα στον υπολογιστή που έχει το πρόβλημα. Θα ξεκινήσεις το μηχάνημα και λογικά θα σταματήσει να λέει ότι ψάχνει το BIOS απο το CD αφού θα το έχεις γραμένο εσύ στο δισκάκι, οπότε το μηχάνημα θα σου σβήσει το BIOS και θα σου περάσει το καινούργιο που κατέβασες απο το ίντερνετ. Κατα την διαδικασία που το μηχάνημα σου επαναφέρει το BIOS απο το CD, εσύ μόνο κοιτάς. Αν κολλήσει κρίμα. Αν σβήσει το ρεύμα πάλι κρίμα. Κοινώς αν δεν τελειώσει η διαδικασία, τέλος μετά η μητρική.

Σου τα γραφει ολα ο ανθρωπος, πρωτα διαβαζε και μετα ρωτα. x.rom=P4P8X09.rom

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21678]JohnnybOlsi[/MENTION]

Στο λέω και πιο πάνω. Θα κάνεις μετονομασία το αρχείο "P4P8X09.rom" που κατέβασες σε "x.rom" που σε ζητάει και μετα θα το γράψεις μόνο του σε CD.

Με απλά λόγια δες αν σου ζητάει αντι για το αρχείο που θα κατεβάσεις και θα λέγεται P4P8X09.rom αν γράφει ότι για recovery ψάχνει το αρχείο "xxxxx.rom" (όπου xxxxx το όνομα του αρχείου)

Ελπίζω να κατάλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Ox... Ναι sorry! Έχετε δίκιο μάλλον το διάβασα πολύ βιαστικά και δεν κατάλαβα!!! Ευχαριστώ! Θα κάνω τι διαδικασία από την αρχή και θα σας πω τι έγινε τώρα σε λίγο...:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε έγραψα το bios σε CD το έκανα μετονομασία σε X.ROM αλλα τίποτα! Πάλι το ίδιο λέει! "X.ROM not found on CD-ROM" δηλαδή δεν το αναγνωρίζει!

Γιατί δεν το αναγνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.