Jump to content



Εξωτερικο VFD Panel?


therock

Recommended Posts

Με ενδιαφερει να χρησιμοποιησω καποιο μικρο πανελακι εξωτερικα, για να δειχνει πληροφοριες απο ταινιες, μουσικη που αναπαραγω, θερμοκρασιες, χρηση πορων συστηματος κτλ.

Εχει ψαχτει κανεις σε αυτο το θεμα για να με κατευθυνει στο τι να παρω και απο που?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχα δώσει 100+ ευρώ για να πάρω μία AlphaCool LCD...

lcd-alphacool-lcd-display-240x128-pixel-blau.jpg

Μετά από αρκετές μέρες, διάφορα versions και σχεδιάζοντας pixel pixel, έφτασα κάποια στιγμή σε αυτό:

attachment.php?attachmentid=46319&stc=1&d=1318798664

Και ήμουν πολύ χαρούμενος. Βλέπεις τότε ήταν πολύ δημοφιλή όλα αυτά.

Τώρα με 79 ευρώ αγοράζεις αυτό.

1541323.jpg

Προφανώς οι δύο λύσεις δεν συγκρίνονται από πλευράς real estate, ευελιξίας, you name it...

IMHO οι οθόνουλες πλέον έχουν νόημα μόνο αν θέλεις να τις ενσωματώσεις σε κάποιο κουτί - και πάλι καθαρά για μούρη.

Ή μπορεί απλά να γέρασα. :p

post-616-1416075558,748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σιγουρα ειναι πολυ πιο ωραιο και βολικα αλλα ειναι πολλα τα χρηματα. Σημερα δεν μπορω να βρω κατι σε νορμαλ πλαισια?

Παρεπιπτωντος διαφερει πολυ η τεχνολογια VFD απο LCD?

Link to comment
Share on other sites

Tα VFD displays είναι πολύ καλύτερα από τα LCD (φωτεινότητα, γωνίες θέασης κλπ.) αλλά και ακριβότερα (τραβάνε και περισσότερο ρεύμα, που σε κάποιες εφαρμογές είναι σημαντικό).

Δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει σήμερα σε έτοιμα προϊόντα για PCs.

Λογικά οι Matrix Orbital και Crystalfontz είναι all time classic.

Μία έτοιμη και πολύ οικονομική λύση ήταν η Pertelian, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα.

Εγώ σε DIY εφαρμογές (άσχετες με PC) χρησιμοποιώ VFDs της Noritake συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πιστευεις δεν αξιζει να ψαχτω σε VFD ε? Αλλα ακομα και οι LCD ειναι ακριβες για τοσο μικρες ιντσες...

Εσυ αυτο που δειχνει η εικονα πως το σχεδιασες? Το μπλε φοντο ειναι στανταρ? Το ακτινοβολει μονιμα δλδ?

Επισης τι αλλες εφαρμογες εχουν αυτες οι οθονες, που λες?

Ειχα δει ενα βιντεακι στο ιντερνετ που ενας ειχα ξεκουμπωσει οθονη απο παλιο Nokia 3310 και το χε σαν equaliser απο Winamp...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.