Jump to content


Scrolling - Logitech MX Performance


FANISTELROOY

Recommended Posts

Kαλημερες σε ολους! Εχω μια απορια σχετικα με το σκρολαρισμα στο συγκεκριμενο ποντικι.

Εγω εχω το προηγουμενο το mx revolution που εχει την τεχνολογια smartshift, δλδ εκει που διαβαζεις ενα εγγραφο πχ και σκρολαρεις σιγα σιγα κλικ-κλικ, αν το σκρολαρεις γρηγορα τοτε απελευθερωνεται η ροδελα και σκρολαρει γρηγορα.

Απ οσο διαβασα την εχουν βγαλει αυτη την τεχνολογια απο το performance mx και πανω που ημουν ετοιμος να το παρω εχω φαει σκαλωμα.

Διαβασα ομως καπου οτι αν το σκρολαρεις γρηγορα τοτε πηγαινει και αυτο γρηγορα, ισως χωρις να την απελευθερωνει. Ισχυει κατι τετοιο; ή πρεπει να αλλαζεις απο το κουμπακι αν θες να πας γρηγορα;

Ευχαριστω για το χρονο σας και περιμενω τη βοηθεια σας γιατι ειναι μεχρι αυριο να κανω την αγορα.

Φανης.

ΥΓ.

Ισως το smartshift ειναι να αλλαζει την κατασταση κυλισης αναλογα το προγραμμα. Πχ στο πισι μου ειχα βαλει μια φορα στον internet explorer ελευθερη και απο τοτε οποτε τυχει να το ανοιξω γυριζει αυτοματα στην ελευθερη, ενω στο διπλα προγραμμα ειναι στην κλικ κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Tο ποντίκι, την έχει αυτή τη δυνατότητα, αφού ρυθμίζεται από το driver. Αν θυμάμαι καλά, γιατί τώρα έχω ένα G700, έχει 3 επιλογές:

1. Always Click-to-click

2. Auto change on quick scroll

3. Change modes by pressing button X (όπου Χ ρυθμίζεις εσύ ποιό θέλεις)

To G700 ειναι καλυτερο απο το performance? εχει αυτη την επιλογή;;

To G700 είναι gaming mouse. Δεν είναι καλύτερο, είναι για άλλη χρήση. Για καθημερινή δουλειά δε θα σε βολέψει αφού καταπίνει τη μπαταρία γρήγορα. Έχει βέβαια ρύθμιση για το πόσο συχνά να εκπέμπει, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει στα χαμηλά levels για να δω τι κάνει.

Αυτό που έχει καλό το G700 είναι ότι μπορείς να κάνεις profile ανά εφαρμογή και να έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις. Νομίζω βέβαια το κάνει και το ΜΧ Performance αυτό, αλλά δε θυμάμαι 100%

Link to comment
Share on other sites

Eδω παντως δειχνει να μην εχει τη ρυθμιση που λες

Customizing my Performance Mouse MX with Logitech software (SetPoint)

Ναι, έχεις δίκιο. Το έχει ένας συνάδελφος στο γραφείο και μετά από λίγο trolling το θυμήθηκα. :D

Η εναλλαγή από scroll σε click-to-click γίνεται με το κουμπάκι που είναι κάτω από τη ροδέλα που στο Revo είναι τώρα το Search. Επίσης, έχει δυνατότητα να ρυθμιστεί ανά εφαρμογή αν το θέλεις να είναι πάντα σε κάποιο mode, όπου βάζεις όποια εφαρμογή θέλεις αν και έχει κάποια presets.

Link to comment
Share on other sites

Εεπειδή έχει τύχει να περάσουν σχεδόν όλα τα logitech mouse από τα χέρια μου δεν έχω δει σε κανένα άλλο αυτή την λειτουργία.

Ψάχνοντας για αντικαταστάτη σε περίπτωση που χαλάσει το mx, την προσοχή μου είχε τραβήξει το Microsoft Touch Mouse.

Microsoft TouchMouse Wireless | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

To G700 εχει την επιλογη που λες; To G9x??

Τώρα που ήρθα σπίτι, το είδα και δεν την έχει. Είναι κι αυτό όπως το MX-Perf, αλλάζει με το κουμπάκι που είναι ακριβώς από κάτω.

Άσχετη με το τοπικ αλλά σχετική με το ποντίκι ερώτηση. Το performance mx πόσο κρατάει με εντατικη χρήση η μπαταρία του;

Το είχα στο γραφείο. 8ωρο, με αρκετή χρήση, 1 εβδομάδα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

πφφφφ, βλακεια γμτο! Μιλησα με Logi και μου ειπε οτι αν δεν μου κανει ενα προιον μπορω να το επιστρεψω εντως 14 ημερων χωρις καμια χρεωση, ουτε στα μεταφορικα της επιστροφης.

Οποτε μαλλον θα το παρω και αν ειναι τοσο χαλι θα το στειλω πισω.

Αυτο που εχω τωρα κραταει ακομα, απλα διπλοκλικαρει καμια φορα. Θα περιμενα αν ηξερα οτι θα εβγαζε νεο ποντικι με το smartshift, αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγαλει, και εχω και ενα κουπονι 30% μεχρι αυριο 18/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ήρθα σπίτι, το είδα και δεν την έχει. Είναι κι αυτό όπως το MX-Perf, αλλάζει με το κουμπάκι που είναι ακριβώς από κάτω.

Scroll-αρει γρηγορα ομως αν του δωσεις λιγο παραπανω δυναμη; ή παει σαν τα απλα ποντικια; ισως ρυθμιζεται η επιταχυνση του σκρολαρισματος απο το setpoint...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω τωρα κραταει ακομα, απλα διπλοκλικαρει καμια φορα. Θα περιμενα αν ηξερα οτι θα εβγαζε νεο ποντικι με το smartshift, αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγαλει, και εχω και ενα κουπονι 30% μεχρι αυριο 18/10/11.

To διπλοκλικάρισμα είναι λόγος για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Πιο βολικο ειναι να καταλαβαινει ποτε το χρειαζεσαι κ να αλλαζει μονο του, βλεπε smartshift mx revolution.

Επισης το κουμπακι αυτο βολευει για one-touch-search...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιο βολικο ειναι να καταλαβαινει ποτε το χρειαζεσαι κ να αλλαζει μονο του, βλεπε smartshift mx revolution.

Επισης το κουμπακι αυτο βολευει για one-touch-search...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας.

[Με το κουμπί, μπορείς να αλλάζεις και μέσα στην εφαρμογή το scroll ;) ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.