Jump to content



CPU Upgrade σε Laptop Toshiba Satellite U300-13J


Sitios

Recommended Posts

Γεια σας.Επειδή πρόσφατα απέκτησα το laptop του τίτλου, μπήκα στο τρυπάκι να του αναβαθμίσω ότι μπορώ και μέσα σε αυτά είναι και το CPU. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με αυτό και να μου πει που μπορώ να δω με σιγουριά ποια CPU μπορούν να μπουν σε αυτό το laptop? Το Model No. είναι: PSU30E-03M01JGE.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ακριβώς αυτό που λέω στο Model No., PSU30E-03M01JGE... Ίσως η μόνη διαφορά με αυτό που έβαλες εσύ είναι το Graphics adapter που είναι το Intel 965 embedded. Ξέρω ότι είναι αρκετά αυτά που θέλουν αναβάθμιση, αλλά σιγά-σιγά... Εξάλλου, δεν το θέλω για gaming ή HD ταινίες όπως εσύ το δικό σου απ' ότι φαίνεται... Φιλικά πάντα, Σωτήρης.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί να δεχτεί όλα τα μοντέλα Τ2xx , T5xx , T7xx (533-667 fsb). Επειδή όμως υπάρχουν απίστευτες ασυμβατότητες (μη υποστήριξη από το rev του chipset που αγόρασε κοψοχρονιά η toshiba από την intel, περιορισμός λόγω έκλυσης μεγαλύτερης θερμότητας κ.α) είναι επίφοβη η αγορά cpu. Καλύτερα να βρεις κάποια spare / μτχ φτηνή cpu παρά να αγοράσεις. Γενικά θα σου πρότεινα να βάλεις μνήμη+ssd αντί για cpu όπως λέει και ο από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να κοιτας για SSD αντι για cpu...;)

Το σκέφτομαι η αλήθεια είναι, αλλά μάλλον θα δοκιμάσω για αρχή με κανέναν Scorpio Black μπας και πέσουν κιόλας λίγο ακόμα οι τιμές μπας και τσιμπήσω κανέναν Vertex2 60GB τα Χριστούγεννα... Για κανένα CPU που μπορώ να βάλω (εκτός από τον T2390 που είναι στα 1.86GHz και δεν πολυαξίζει) ξέρει κάποιος?

Θεωρητικά μπορεί να δεχτεί όλα τα μοντέλα Τ2xx , T5xx , T7xx (533-667 fsb). Επειδή όμως υπάρχουν απίστευτες ασυμβατότητες (μη υποστήριξη από το rev του chipset που αγόρασε κοψοχρονιά η toshiba από την intel, περιορισμός λόγω έκλυσης μεγαλύτερης θερμότητας κ.α) είναι επίφοβη η αγορά cpu. Καλύτερα να βρεις κάποια spare / μτχ φτηνή cpu παρά να αγοράσεις. Γενικά θα σου πρότεινα να βάλεις μνήμη+ssd αντί για cpu όπως λέει και ο από πάνω

Thanks για την απάντηση man... RAM 4GB ήδη είναι on the way, για σκληρό είμαι στο ψάξιμο, μάλλον για 7200rpm πάω... Αν βάλω cpu με 667 FSB από 533 που φοράει κανονικά, και έστω ότι είναι socket P 478 και κουμπώνει, θα τον δουλεύει σε 667 ή σε 533 FSB? Ξέρει κάποιος να απαντήσει?

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν βρω ας πούμε τον Τ2700 στα 2.33GHz (14 x 167) και κουμπώνει κανονικά, θα τον δουλεύει στα 14 x 167 σίγουρα ή υπάρχει περίπτωση να τον δουλεύει στα 14 x 133 ? Ευχαριστώ προκαταβολικά και sorry για την "ασχετοσύνη" μου...

Link to comment
Share on other sites

Για απλη χρηση παντως, με την αναβαθμιση του δισκου και της ραμ θα δεις νεο λαπτοπ.

Μαλιστα τσεκαρε οτι δεχεται 100% πανω απο 2gb ram, γιατι στο site της τοσιμπα λεει πως δεχεται μεχρι 2gb ram.

Link to comment
Share on other sites

Για απλη χρηση παντως, με την αναβαθμιση του δισκου και της ραμ θα δεις νεο λαπτοπ.

Μαλιστα τσεκαρε οτι δεχεται 100% πανω απο 2gb ram, γιατι στο site της τοσιμπα λεει πως δεχεται μεχρι 2gb ram.

Το τσέκαρα ήδη αυτό man... Έβαλα 2x2GB DDR2-800 και τις είδε κανονικά... Thanks...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

χα... τυχαία ξέθαψα πάλι αυτό το θέμα... όπως φαίνεται και από την υπογραφή μου, το laptopάκι αναβαθμίστηκε επιτυχώς σε όλους τους τομείς (CPU, RAM, SSD, Battery) και τα έχει καταφέρει άψογα μέχρι τώρα... τώρα λέω να το δώσω μπας και πάρω κάτι πιο εκλεπτυσμένο...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα,

Εχω ακριβώς το ίδιο laptop και θα τολμίσω να το ξεβιδώσω και να προχωρήσω στην αναβάθμιση που έκανες. Θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς τελικά του έβαλες? :)

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.