Jump to content



Αγορά ψύκτρας ή υδρόψυξη για 4790k


idonthave

Recommended Posts

Έστησα ένα νέο σύστημα με 4790k - vii hero - r9 280 - κουτί corsair 760T. H ψύκτρα που έχω τώρα είναι Alpenfοhn Brocken 2 Brocken2

Κάνοντας κάποιες ρυθμίσεις στο bios και σε λειτουργία μόνο στο bios οι θερμοκρασίες του cpu είναι 37-38 C.

Συχνότητα και τα υπόλοιπα τα έχω στο auto/stock δεν έχω πειράξει κάτι. Το Vcore του cpou είναι 1,040V

Θερμοκρασία δωματίου 29 C.

Οι θερμοκρασίες του cpu πως τις βλέπετε?

Airflow του κουτιού 2x140 μπροστά βάζουν, 1x120 κάτω βάζει, 1x140 πίσω βγάζει και 1x120 πάνω βγάζει.

Θερμό αγώγιμη που χρησιμοποιώ prolimatech pk-3

Σκέφτομαι για αλλαγή της ψύκτρα (επειδή η θερμοκρασία μου φαίνεται μεγάλη),

τώρα να πάω σε αερόψυξη σε κάτι καλύτερο ή σε υδρόψυξη ( εδώ δεν το κατέχω το άθλημα)

- BE QUIET! DARK ROCK 3 BE QUIET! DARK ROCK PRO 3 -

- COOLERMASTER RL-N28L-20PK-R1 NEPTON 280L COOLERMASTER RL-N28L-20PK-R1 NEPTON 280L -

- CORSAIR HYDRO SERIES H100I EXTREME PERFORMANCE CPU COOLER CORSAIR HYDRO SERIES H100I EXTREME PERFORMANCE CPU COOLER -

έχει μικρότερα fan νομίζω θα κάνει περισσότερο θόρυβο.

Και τις 2 τις βρίσκω στα ίδια χρήματα , τείνω περισσότερο στην coolermaster αν πάω σε υδρόψυξη.

Με την bequite θα έχω βελτίωση ή θα είμαι στα ίδια επίπεδα θερμοκρασίας?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο το σύστημα [MENTION=29341]idonthave[/MENTION]. Η θερμοκρασία του bios είναι πάρα πολύ καλή για 29° θερμοκρασία δωματίου. Μπορείς να τρέξεις ένα Cinebench R15 και να μας δώσεις θερμοκρασίες από CoreTemp, HWMonitor κ.λπ.; Να δούμε min και max χοντρικά.

Τώρα ψύκτρα για να αλλάξεις και να βάλεις αυτές που σκέφτεσαι προφανώς έχεις στο νού σου κάποιο overclocking. Μπορείς να μας πείς μέχρι που θέλεις να τον φτάσεις; Η μητρική σηκώνει πολύ oc. Αλλά ανάλογα με τί θέλεις εσύ να κάνεις υπάρχουν άριστες λύσεις και σε αερόψυξη και σε liquid αν θέλεις να δοκιμάσεις ψηλά κουρδίσματα.

Υ/γ Το κουτί τί λέει; Ακούω πολλά καλά.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς την ίδια IDLE θερμοκρασία με h105 σε 4770k με 30 βαθμούς δωματίου. Δεν σε ενδιαφέρει αυτό, το Load σε ενδιαφέρει.

Κατέβασε το OCCT τρέξε το linpack χωρίς το avx και δες πόσο σε φτάνει σε load.

Την coolermaster προτίμησε, την παίρνει το 760Τ.

Ναι η h100i δεν κάνει απλά θόρυβο, άναψε την σκούπα του σπιτιού και θα καταλάβεις τον θόρυβο που κάνει σε full στροφές τα fans.

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτο και καλοριζικο,

τη θερμοκρασια που λες πολλοι θα θελαν να την ειχαν με τους πρωτους haswel...

Απο κει και περα, ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης το τι θα επιλεξεις.

Αν θες max αποδοση πας νερο, αν θες ενα balance αποδοσης/θορυβου πας σε καλη αεροψυκτρα.

Αν δε σε ενδιαφερει να ανεβασεις πανω απο 1.4 vcore ο αερας πρεπει να κανει καλη δουλεια, αλλα δε μπορω να το πω απολυτα αφου δεν το ξερω το τσιπακι (απλα με βαση της εντελως idle λειτουργιας που περιγραφεις)...

πρεπει να το δεις και με φορτιο για να εχουμε μια εικονα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Στο σύστημα τώρα θα αρχίσω εγκατάστασεις (win, κτλ.)

Είδα αυτές τις θερμοκρασίες στο bios και νόμιζα ήταν πολύ.

Την υδρόψυξη θα την έβαζα σε περίπτωση που χρειαζόταν να βάλω καμία αεροψύξη και το κόστος της

ήταν 80€ και πάνω. Μέχρι 60€ και σε περίπτωση που δω διαφορά σε θερμορασίας 4-5C θα τα έδινα.

Για OC μέχρι 4,4-4,7 αν θα του κάνω αλλά θεωρώ τα 4,0 που έχει με υπερκαλύπτουν.

Όταν τελειώσω με τα σεταρίσματα θα ανεβάσω τις θερμοκρασίες.

Για την bequite τι λέτε αξίζει η αλλαγή (θα μπώ να κοιτάξω και review) σε σχέση μ'αυτήν που έχω.

Άλλη μια είναι ALPENFOEHN HIMALAYA 2 ALPENFOEHN HIMALAYA 2 CPU COOLER 140MM -

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] το κουτί μια χαρά είναι, το πλαϊνό (όπως έχει αναφερθεί και στο review του forum) είναι λεπτό σε

πάχος, έπρεπε να ήταν πιο χοντρό), τα hdd cage μου φαίνονται ψεύτικα δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν,

κατά τ'αλλα μια χαρά είναι. Τώρα για την τιμή πιστεύω πως είναι ακριβό, το πήρα 134€ από ebw :whistling,

το είχαν σε προσφορά, σε αντίθετη περίπτωση δεν θα το έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίες αερόψυκτρες είναι οι Cryorig. Έχουν κάνει review τα παιδιά εδώ στην R1. Είναι στα 80€ και έχει καλύτερες επιδόσεις από αρκετές AIO. Εφόσον όμως πάς για μέτρια πράγματα μπορείς να δείς αρκετά πιό οικονομικές λύσεις. Διαβάζω πολύ καλά πράγματα για αυτήν https://www.skroutz.gr/s/417172/Thermalright-TRUE-Spirit-140.html?from=autocomplete&keyphrase=thermalright+true+spirit+140 όπως και για κάποιες τις raijintek, όπως η Ereboss https://www.skroutz.gr/s/4314873/Raijintek-Ereboss.html. Δες τες λίγο αν θέλεις.

Με τον 4790Κ έχεις boost στα 4.4. Ουσιαστικά oc θα κάνεις με 4.5-4.6GHz. Πιστεύω ότι με τις παραπάνω είναι πιθανόν να τα καταφέρεις, ειδικά αν δεν καίγεσαι για μεγάλα oc γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Για OC μέχρι 4,4-4,7 αν θα του κάνω αλλά θεωρώ τα 4,0 που έχει με υπερκαλύπτουν.

Δε θες και τρελες τασεις για κατω απο 4.8 οποτε αν η κατασκευη του ως προς την εφαρμογη του ihs ειναι καλυτερη απο τον 4770 (που λογικα ειναι, αφου υποτειθεται πως αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα της βελτιωμενης εκδοσης) δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα, αλλα και παλι για να πει καποιος με σιγουρια θα πρεπει να τον τεζαρεις λιγο να δουμε που παιζουν οι θερμοκρασιες σε load.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρέπει να γίνει κατ' αρχήν ένα στρεσάρισμα για να δούμε θερμοκρασίες. Δεν χρειάζονται τρελά πράγματα. Ένα Cinebench στρεσάρει αρκετά ρεαλιστικά τους πυρήνες και θα δώσει τις πραγματικές max θερμοκρασίες που θα δεί κανείς σε real life apps.

Link to comment
Share on other sites

Στα win7 64bit είχε το cpu σταθερά στα 4,4Gh με 1,25Vcore. Έτρεξα τα προγράμματα που μου είπατε:

Γενικά σε idle η θερμοκρασία είναι 35-36C.

-Στο OCCT 4.4 max θερμοκρασία 77C

-Στο Cinebench r15 max θερμοκρασία 71C

-Στο Cinebench r11.5 max θερμοκρασία 73C

Παρακάτω είναι και οι φωτογραφίες από τα προγράμματα.

post-29341-1416078646,0619_thumb.jpg

post-29341-1416078646,1359_thumb.png

post-29341-1416078646,2169_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, οτι γινεται και πιο χαμηλα γινεται, αλλα οι θερμοκρασιες που λες δεν ειναι απαισιες.

Οι προηγουμενοι haswel στο 1.35 κατοσταριζαν χαλαρα στα bench.

Αν θες να ανεβασεις χαλαρα, με μια καλουτσικη αεροψυκτρα θα εισαι μια χαρα

btw (ασχετο) εβλεπα στα λινκ που εβαλες τις κριτικες στο e-shop για την Η100 και καποιος γραφει πως του κατεβαζει 12 βαθμους!!! Στη σπηλια του Μπιν Λαντεν ζει ο τυπος ή στην Αλασκα?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

το hottest core θα κοιτάς πάντα. Με την coolermaster θα δείς διαφορά 5 βαθμούς σίγουρα σε load. Αλλά τα φράγκα είναι αρκετά, και έτσι καλά είσαι, μπορείς να κάνει και o/c αρκεί να μην ξεπεράσεις τους 90+ βαθμούς στα stresoπρογράμματα, είναι και καλοκαίρι, πειραματίσου και δες αν αξίζει να το πας 4.6 ή 4.7

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION] άμα είχε πριν την stock της Intel και λίγα λέει :)

Link to comment
Share on other sites

@Nick74 άμα είχε πριν την stock της Intel και λίγα λέει :)

δεν το ποιασες... στο μεταφερω αυτουσιο

Τον AMD μου τον 8350 σε idle κατάσταση 12 βαθμούς με σε foul φορτίο δεν ξεπέρασε ποτέ τους 33 βαθμούς

ο τυπος λεει οτι σε idle εχει 12 βαθμους:p (και ειναι και fx :D)

Γι αυτο λεω, πρεπει μαλλον να γραφει απ το Βλαδιβοστοκ αλλιως δεν εξηγειται

Link to comment
Share on other sites

δεν το ποιασες... στο μεταφερω αυτουσιο

Τον AMD μου τον 8350 σε idle κατάσταση 12 βαθμούς με σε foul φορτίο δεν ξεπέρασε ποτέ τους 33 βαθμούς

ο τυπος λεει οτι σε idle εχει 12 βαθμους:p (και ειναι και fx :D)

Γι αυτο λεω, πρεπει μαλλον να γραφει απ το Βλαδιβοστοκ αλλιως δεν εξηγειται

ε πες το έτσι να καταλάβω :p ok υπαρχουν trolls στα comments στο e-shop, δες ο άλλος τι γράφει στον 4790k "Τον εφτασα 6,1ghz με αερα και δεν περναει τους 78 βαθμους..τι αλλο πρεπει να ζητησω απο αυτο το θηριο?"

Link to comment
Share on other sites

"Τον εφτασα 6,1ghz με αερα και δεν περναει τους 78 βαθμους..

και 6.1 και ΜΕ ΑΕΡΑ??? :jump1: Ξεχασε να γραψει οτι ειναι και με stock vcore κι 100% stable:clap:

Οκ, αυτος ζει στον Πλουτωνα :flag:

η ηλιθιοτητα ειναι πως τετοια comments μπερδευουν για πλακα ανθρωπους που δεν ειναι geeks (η nerd-ουλες τεσπα) και που απλα μπαινουν να δουν και να φτιαξουν ενα pc για να αναβαθμισουν το παλιο τους, οχι απο χομπυ αλλα γιατι οντως δεν τραβαει...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

ε πες το έτσι να καταλάβω :p ok υπαρχουν trolls στα comments στο e-shop, δες ο άλλος τι γράφει στον 4790k "Τον εφτασα 6,1ghz με αερα και δεν περναει τους 78 βαθμους..τι αλλο πρεπει να ζητησω απο αυτο το θηριο?"

:-O :hehe:

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE I7-4790K 4.00GHZ LGA1150 - BOX -

η ουσία είναι οτι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση σε αυτά τα comments και επηρεάζονται κιάλοι υποψήφιοι αγοραστές που δεν γνωρίζουν/ψάχνουν όταν θέλουν να πάρουν κάτι και απλά εμπιστεύονται τα σχόλια αυτά... Αυτό το σχόλιο το είχα δει πριν καν κυκλοφορήσει ο 4790k, όταν δηλαδή έλεγε ημερομηνία κυκλοφορίας για προπαραγγελία στο e-shop, και το αναρτήσανε παρόλα αυτά ..

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE I7-4790K 4.00GHZ LGA1150 - BOX -

η ουσία είναι οτι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση σε αυτά τα comments και επηρεάζονται κιάλοι υποψήφιοι αγοραστές που δεν γνωρίζουν/ψάχνουν όταν θέλουν να πάρουν κάτι και απλά εμπιστεύονται τα σχόλια αυτά... Αυτό το σχόλιο το είχα δει πριν καν κυκλοφορήσει ο 4790k, όταν δηλαδή έλεγε ημερομηνία κυκλοφορίας για προπαραγγελία στο e-shop, και το αναρτήσανε παρόλα αυτά ..

Η πλάκα είναι ότι ο από πάνω τον ψιλοπίστεψε και ρωτούσε για ρυθμίσεις...:flag:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα διαβασα τα σχολια και παω να κοψω φλεβες...

Αλλα ψιλοσκαλωσα (μηπως τωρα εγω ειμαι ο ευπιστος? ) με τον αλλο που λεει πως καποιοι oc-ers το πετυχαν αυτο σε καποιο event ΜΕ ΑΕΡΑ...

Ειναι δυνατο να εφτασε τοσο?

Ακομη κι αν χωσαν αρκετη ταση (που σε αερα θα εκανε τον επεξεργαστη να παει μετα για τον καδο, αλλα εστω πως το καναν για το κεφι τους) δε νομιζω να εφτανε πανω απο 5.3-5.4 κι αυτα παντα με το ζορι, εκτος κι αν εννωουν οντως με αερα σε καμια πολικη περιοχη με ανοιχτα παραθυρα και -50 -60 και οι τυποι να χοροπηδανε για να μην παγωσει το αιμα τους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.