Jump to content



Sensei RAW - ανωμαλίες


Recommended Posts

Αν και δεν το εννοεί ο τίτλος η ανωμαλία είναι μάλλον στο κεφάλι μου. Αφου δεν άντεξα άλλο την κακή ποιότητα κατασκευής του Kova+ που δεν έβγαλε ούτε χρόνο, τελικά διάλεξα ένα Sensei RAW. Ποιά είναι τα περίεργα που κάνει:

Για πρώτη φορά lag-αρει ποντίκι μου σε SteelSeries Qck mousepad. Είχα και laser mouse παλιότερα το οποίο έπαιζε τέλεια πάραυτα.

Στο ξύλινο γραφείο το ποντίκι δεν εμφανίζει πρόβλημα πέρα απο το ότι δεν εχει καθόλου grip πλέον στα ποδαράκια του όπως είναι λογικό.

Όποτε μπαίνει στα windows δεν ανταποκρίνεται για ένα διάστημα περίπου 10sec σαν να κάνει initialization το SteelSeries Engine 3.

Το δε SS Engine 3 δεν έχει παρά ελάχιστες επιλογές όπως CPI change(και των 2 προφιλ που αλλάζουν με το τριγωνικό κουμπί),

χειρισμός τoυ φωτισμού και τπτ άλλο. Ούτε LOD, ούτε sensitivity, ούτε scrollwheel speed, ούτε acceleration. Έκανα το firmware update σε 1.17.0.0.

Ήθελα να δοκιμάσω το LOD μπας και διόρθωνε το πρόβλημα με το mousepad όπως διάβασα κάπου.

Γενικά δεν πολυψάχνω(ψιλοάσχετος) τις επιλογές και απλά παίζω λίγο πολύ με κλασσικά settings(~800dpi, 6/11, 1000Hz). Με το acceleration τωνwindows

τι να κάνω; Off; Τι γνώμη έχετε γι αυτά που ανέφερα;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

LOL. Και 'συ man στο sensei raw κατάληξες;

Και 'γω μια από τα ίδια. :/ (στο πορτοκαλί)

Απ' ότι γράφεις, τίποτα δεν μου κάνει, μάλιστα πρόσφατα βγήκε

και νέο firmware και engine και πλέον μπορώ να προγραμματίσω

και το κουμπί πίσω από το scroll wheel, κάτι που παλιότερα δεν

ήταν εφικτό. Το software ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο από την παλαιότερη

αρκετά buggαρισμένη - ιδιέταιρα στα macros - έκδοση. Το παλιό

το engine για Raw δεν θυμάμαι τι είχε, το νέο έχει μόνο: actions -

sensitivity - polling rate.

Κατά τ' άλλα, το scroll wheel του δικού μου είναι άσχημο και κάνει

χαρ χαρ. Άτυχος... και το λέιζερ αφτονού πάλι τσιρίζει... (ενώ τον

πρώτο καιρό ήταν πιο ήσυχο)

Στην περίπτωσή σου, δοκίμασέ το αρχικά σε άλλες usb θύρες.

Μετά, σου προτείνω να το δοκιμάσεις σε άλλο pc (ή και σε άλλα 2)

ώστε να διαπιστώσεις αν φταίει το pc ή το mouse και αν σου κάνει τα ίδια,

στείλτο για RMA. Αλλιώς αν φταίει το pc σου, δοκίμασε uninstalls, deactivate

usb ports, νέοι/παλιοί drivers σε ports και mouse, clean/fix registry κτλ)

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

Με τη ροδα και το χαρ-χαρ δεν εχω πρόβλημα. Εύχομαι να μην σταματήσει ποτέ γτ θα σημαίνει πως επήλθε φθορά(όπως μου έκανε το Kova+). Η τσιρίδα του σένσορα είναι ανεπαίσθητη και δεν με ενοχλεί προσωπικά.

Την τύχη μου μέσα που δήθεν λένε ότι κάνουν και testing. Έχει καταντήσει αηδία η αγορά των input devices και ειδικά των ποντικιών.

Κάθε πέρσι και καλύτερα ισχύει τελικά σε αυτό τον τομέα. A, ρε άτιμο MS laser 6000. Ούτε εξωγήινες τεχνολογίες, ούτε φωτορυθμικά αλλά έκανε τη δουλειά του και με το παραπάνω...

Έλεος πια...

Υ.Γ. zomg μαζί θα προχωρήσουμε στο δύσβατο αυτό μονοπάτι :p... Πάμε για Kana v2 στο μέλλον να βαράμε το κεφάλι μας.

:) τσεκάρετε το blog αυτό :)http://steelseriesblows.com/

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα για να πω ότι τα προβλήματα που είχα με το ποντίκι μάλλον λύθηκαν χωρίς RMA.

Παίζοντας με το σένσορα σε διάφορες επιφάνειες παρατήρησα πως δεν κολλούσε στην έναρξη των Win7 πλέον.

Όλως τυχαίως είχε βγει και νέα έκδοση του SteelSeries Engine. Μετά την απέγκατασταση/εγκατάσταση τώρα

δούλευαν και τα button assignments των πλαϊνών κουμπιών.

Με την ευκαιρία είπα να δοκιμάσω πάλι με το Qck mousepad και ως δια μαγείας δουλεύει χωρίς lagging.

Είχα ακούσει για accelerometer σε κινητά και stuck pixels σε οθόνες που επανέρχονταν. Mouse sensor πρώτη φορά είδα να ξεκολλάει...

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν και δεν το εννοεί ο τίτλος η ανωμαλία είναι μάλλον στο κεφάλι μου. Αφου δεν άντεξα άλλο την κακή ποιότητα κατασκευής του Kova+ που δεν έβγαλε ούτε χρόνο, τελικά διάλεξα ένα Sensei RAW. Ποιά είναι τα περίεργα που κάνει:

Άσχετο με το sensei αλλά το kova+ μήπως άρχισε να χάνει κόλλα από τα πλαινά; Γιατί το δικό μου αυτό κάνει τους τελευταίους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

L O L

:offtopic2:

COOLERMASTER SGM-4001-KLLW1 RECON GAMING MOUSE -

Παρήγγειλα.

Εντυπώσεις soon. >.<

Και εγώ.

1. Ο Θεός μαζί μας γιατί είναι eshop

2. Έγραφε περιορισμένο stock οπότε ένας Θεός ξέρει τι θα παραλάβουμε

Για την κοπελιά μου πάει που έχει ένα MS ποντίκι. Την έιχα δώσει πριν κάνα 6μήνο ένα CM μηχανικό πληκτρολόγιο με red backlit και νομίζω ότι από θέμα αισθητικής θα δέσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Άσχετο με το sensei αλλά το kova+ μήπως άρχισε να χάνει κόλλα από τα πλαινά; Γιατί το δικό μου αυτό κάνει τους τελευταίους μήνες.

Άργησα ένα μήνα να απαντήσω παιδιά γτ έλειπα και δεν ασχολήθηκα πολύ στο μεταξύ. Ακριβώς αυτό έκανε... όπως έκανε σε όλους όσοι το πήραν.

Το ξεκόλλησα τελείως και αφού καθάρισα τη ρευστή πλέον κόλλα με καθαρή βενζίνη το ξέσκισα στη superglue και γλύτωσα. Όμως η "πιότητα" που έλεγε κι ο Σημίτης ήταν τόσο καλή που αναγκάστηκα να πάρω άλλο(Sensei).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.