Jump to content



Όλα τα προγράμματα ανοίγουν με το wordpad


Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! προσπαθουσα να τρεξω ενα προγραμμα κ πατησα ανοιγμα με --> wordpad.

Τωρα ολα τα προγραμματα ακομα κ games, mozilla, steam...... κ αλλα πολα τρεχουν με αυτο απο μονα τους. πως το κανω παλι καλα το pc?

σκεφτηκα την επαναφορα του υπολογιστη σε προγενεστερη κατασταση που διαβαζαν τα windows οτι ηταν <καλα> αλλα επειδη δε ξερω που θα με <παει> εχετε να προτεινετε κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σου διόρθωσα τον τιτλο και δε το έκλεισα το θέμα μιας και είμαι στις ψιλοκαλές μου σήμερα.

Απο εξκεί και πέρα μιας και δεν λες ποια windows έχει πάω και εγώ στα τυφλά

 

Πήγαινε πίνακα ελέγχου->προγράμματα-> default programs βρες το notepad/wordpad πάτα πάνω του untick στα exe και save

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σου διόρθωσα τον τιτλο και δε το έκλεισα το θέμα μιας και είμαι στις ψιλοκαλές μου σήμερα.

Απο εξκεί και πέρα μιας και δεν λες ποια windows έχει πάω και εγώ στα τυφλά

 

Πήγαινε πίνακα ελέγχου->προγράμματα-> default programs βρες το notepad/wordpad πάτα πάνω του untick στα exe και save

sorry εχεις δικιο αλλα τα εχω παιξει. windows 7 home premium 64-bit greek!

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα αυτα που εχει τσεκαρισμενα το wordpad δε με αφηνει να κανω untick. αλλο; επισης πατησα <ορισμος αυτου του προγραμματος ως προεπιλεγμενου> το <εξερευνηση windows search> αλλα τιποτα. να παω σε επαναφορα σε προγενεστερη κατασταση;


κάνε ότι σου είπα τότε

το εκανα αλλα αυτα που εχει τσεκαρισμενα το wordpad δε με αφηνει να κανω untick. αλλο; επισης πατησα <ορισμος αυτου του προγραμματος ως προεπιλεγμενου> το <εξερευνηση windows search> αλλα τιποτα. να παω σε επαναφορα σε προγενεστερη κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε δε σου έχει αυτά εδώ και exe με τικ δίπλα;

 

 

 

Μπορείς να μου δώσεις ένα screenshot?

ακριβως αυτα εχει αλλα ειναι ολα τσεκαρισμενα κ δε με αφηνει να ξετικαρω. screen shot δε μπορω να σου δωσω γιατι οπως ειπα κ πιο πριν ολα ΜΑ ΟΛΑ!!! τρεχουν με wordpad. κ ιντερνετ που μπαινω απο mozila κανω δεξι κλικ κ παταω στη σελιδα εδω. ασχημο προβλημα....

μολις εκανα κ επανεκινηση αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δες αν μπορείς να ανοίξεις την registry.

Αν δεν μπορείς ανέσως άνοιξε ένα cmd με διακιώματα διαχειριστή και πάτα

 

cd\windows

regedit.exe

 

Θα σου ανοίξει το παράθυρο με τη registry

 

Πήγαινε HKEY_CLASSES_ROOT\.exe

Στο default στη στήλη data να λέει exefile

Μετά HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command

στο default να λέει "%1" %*

Κάνε restart και δες

sorry για τυχόν typo αλλά δε βοηθάει το κουνητό

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε,

 

μάλλον έχεις κάνει associate όλα τα .lnk αρχεία με το Word. δοκίμασε να πας στην ακόλουθη σελίδα και να κατεβάσεις το αρχείο (registry edit) που είναι  για .lnk για το λειτουργικό σου (Windows 7 ή XP). Κάνε reboot και περιμένουμε νέα σου...

http://www.techsupportall.com/file-association-fixes/

 

Αντίστοιχα αν έχουν πειραχθεί τα εκτελέσημα .exe ...

Έγινε επεξεργασία από quickaras
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε,

 

μάλλον έχεις κάνει associate όλα τα .lnk αρχεία με το Word. δοκίμασε να πας στην ακόλουθη σελίδα και να κατεβάσεις το αρχείο (registry edit) που είναι  για .lnk για το λειτουργικό σου (Windows 7 ή XP). Κάνε reboot και περιμένουμε νέα σου...

http://www.techsupportall.com/file-association-fixes/

 

Αντίστοιχα αν έχουν πειραχθεί τα εκτελέσημα .exe ...

ακριβως! ολα στο τελος λενε .lnk.  θα το δοκιμασω τωρα

Link to comment
Share on other sites

αααααα!!!!  :D  :D  :D  :)  τι ωραια να δουλευει παλι το μηχανημα! ολα οκ! το εκανα κ με τα 2 πρωτα βεβαια με την οδηγια του quickara. αφου εκανα την επανεκινηση εκανα κ με της karmen κ ξανα επανεκινηση. απο τη πρωτη φορα ολα ηταν οκ. το μονο θεματακι τωρα ειναι οτι ορισμενα αρχεια π.χ εγγραφα που ανοιγαν με word τωρα συνεχιζουν να ανοιγουν με wordpad κ φωτο που ανοιγαν με το προγραμμα προβολης ωτοογραφιων των windows ανοιγουν με ζωγραφικη. αυτα! πως θα τα επαναφερω αυτα τα ψιλολογια εκτος απο τη πατεντα του quickara? (γιατι ειναι 3-4 κ ειναι καπως χρονοβορο :bleh:  )

Υ.Γ: ευχαριστω παιδια!!!! πρωτη φορα μου συνεβαινε παρομοια κατασταση ετοιμος ημουν να παω σε προγενεστερη κατασταση! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σου δουλέψει τωρα αυτο που σου ειπα στο ποστ 2. Για τσεκαρε και αν ναι απλα ξετικαρε απο τη ζωγραφική τα jpg ξερω γω και απο το wordpad τα word files

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σου δουλέψει τωρα αυτο που σου ειπα στο ποστ 2. Για τσεκαρε και αν ναι απλα ξετικαρε απο τη ζωγραφική τα jpg ξερω γω και απο το wordpad τα word files

comple! ευχαριστω κ παλι! :D

τι πατεντες μαθαινεις ομως! :book:  ολα αυτα δε τα ηξερα! :D  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το μονο θεματακι τωρα ειναι οτι ορισμενα αρχεια π.χ εγγραφα που ανοιγαν με word τωρα συνεχιζουν να ανοιγουν με wordpad κ φωτο που ανοιγαν με το προγραμμα προβολης ωτοογραφιων των windows ανοιγουν με ζωγραφικη. αυτα! πως θα τα επαναφερω αυτα τα ψιλολογια εκτος απο τη πατεντα του quickara? (γιατι ειναι 3-4 κ ειναι καπως χρονοβορο )

Δεξι κλικ στο αρχειο και ανοιγμα με, και το μαρκάρεις ως προεπιλογη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.