Jump to content



Σύνθεση hardcore gaming PC


pelekanos92

Recommended Posts

Φίλε GruntGR, τα αποτελέσματα που παραθέτεις δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με πραγματικά, μετρήσιμα στοιχεία σε RL απόδοση παιχνιδιών. Αυτό είναι και το πρόβλημα των benchmarks όπως αναφέραμε για αυτά τα θέματα, απλά δεν έχουν σημείο αναφοράς για τον mainstream gamer.

Έτσι και αλλιώς θα πρότεινα περισσότερο ένα AMD σύστημα για αυτή την στιγμή στον μέσο gamer, με κόστος combo στα 264euro (720be+4GB DDR3+ 770+SB710). Και πάλι πάντως, για αρκετές κατηγορίες χρηστών η χρηματική διαφορά ανάμεσα στο entry 1366 σύστημα και το upper 1156 δεν θα δικαιολογείται από την πραγματική διαφορά σε επιδόσεις και κόστος μελλοντικής αναβάθμισης. Ειδικά την στιγμή που οι περισσότεροι ΔΕΝ χρειάζονται κάτι καλύτερο. :smoke:

Δεν χρειαζεται να τον αναφερουνε καπου, ουτε οταν οταν βλεπουμε συγκριτικα με την ταδε καρτα λεμε οτι ειναι καλη επειδη βγαζει 130fps στο ταδε game γιατι δεν τα χρειαζομαστε, στο ενα τεστ καταβεσανε την αναλυση χαμηλα επιτηδες και στο αλλο τρεξανε τριπλο sli με σκοπο να ζοριστει ο cpu, εννοειται πως αυτες δεν ειναι "ρεαλιστικες" συνθηκες αλλα οταν κανουμε συγκρισεις δεν μας ενδιαφερει ο ρεαλισμος αλλα το ποιος επεξεργαστης αποδιδει καλυτερα και ποιον μας συμφερει να παρουμε, δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου περι 1366 και 1166, και εμενα μου φαινεται too much να δωσεις 240 ευρω για μητρικη και αλλα 250 για τον φθηνοτερο επεξεργαστη της σειρας και μετα απο 2-3 χρονια να ψαχνεσαι παλι για μητρικη λογω socket

Οπως ειπα ομως και πριν, προσωπικα θα κρατουσα το cpu/mobo/ram combo ( 4gb ddr2/E6600@3.3ghz/dfi 975x/g ) μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο με τους i5, σιγα που θα πηγαινα σε phenom, αφου βλεπω στα συγκριτικα πως οτι κανει ενας phenom στα 3.8 με 1.65V ο quadro αποδιδει περισσοτερα στα 3.2 και χωρις καν να ιδρωσει, αμα το παμε απ'την αντικειμενικη σκοπια του τυπου : δεν εχω συγρονο pc και πρεπει να παρω αμεσως τοτε ή θα εκανα λιγη υπομονη ή θα εβρισκα καποιον να σκοτωνει κανα πακετακι με Quadro στα 3.5ghz (τουλαχιστον ) on air 24/7 με αποδειξουλες απτο πλαισιο σε περιπτωση που μου γινει καμια στραβη στα επομενα 2-3 χρονια και gg.

Και τελος αφου το πας στις επιδοσεις τα παιχνιδια, πες μου εναν λογο να μην ριξω μαυρο στην amd αφου βλεπω οτι οι phenom αποδιδουν σε συγκρισεις clock for clock σχεδον το ιδιο με τους παναρχαιους X2 ( εξαιρουνται οι εφαρμογες που αποδιδουν πανω απο 2 πυρηνες φυσικα ) Ο ακριβοτερος phenom αποσω ξερω κανει 195ευρω και ειναι απο μαμα στα 3ghz, δηλαδη αυτο σημαινει για τον gamer οτι θα εχει τα ιδια fps πανω κατω που θα ειχε με εναν conroe στα 2.33 ( http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2933&p=8 )

Τωρα εσυ μπορεις να πεταξεις το επιχειρημα(μπορει ειπα γιατι δεν σε ξερω ) " αφου θα παιζει στα 1920 τι τον νοιαζει ο cpu " κι ομως αμα ο cpu δεν τραβαει τι 1920 τι 800*600 παλι 20fps θα εχει στο GTAIV/ARMA II πχ, με αυτη τη λογικη και εγω πριν 1μησι χρονο που ειχα πουλησει οτι ειχα απο amd και ddr1 εβαλα αλλα 120 και πηγα σε intel πεταξα λεφτα στην θαλασσα, λαθος ! διαφορα ειδα και μαλιστα αρκετη http://www.thelab.gr/showthread.php?p=642357#post642357 http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=621863#post621863 http://www.thelab.gr/showthread.php?p=622654#post622654

Πες μου εναν λογο λοιπον να προτιμησω amd και μαλιστα σε budget του χιλιαρικου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Εγω με ενα 1000ρικο θα εβαζα quad AMD με μια καλη ψυξη , ενα καλο ποιοτικο κουτι και SSD καθαρα για τις επιδοσεις...

Αλλη αισθηση εχεις με εναν AMD στα 3ghz με ssd και αλλο με εναν i7 στα 5ghz(λεμε τωρα) και να φοραγε εναν Caviar 640 για OS ;)

Οποτε εαν εσενα σε ενδιαφερει να τα σκασεις για απολυτη επεξεργαστικη ισχυ αλλα εγω δεν θελω να μπενω στα vista και να κολαω με ενα raid0.. μου την σπαει οταν εχω σκασει τοσα πρασινα! :shutup:

Και στην τελικη μεγαλε..εαν σε εβαζαν να κατσεις σε 2 pc και να τα δουλεψεις δεν θα καταλαβαινες ποιο φοραει AMD και ποιο Intel i7... Πιστευω κανεις απο εδω μεσα θα το εμπερνε χαμπαρι !

Link to comment
Share on other sites

@GruntGR δεν μπορώ να καταλάβω που ειδές ότι ο phenom II αποδίδει χειροτέρα από τον i7 ? Εγώ σε όσα review έχω δει ακόμα και ο ταπεινός phenom II 940 αποδίδει καλυτέρα...και μερικά από τα link που έχεις δόση αναφέρονται στο 2007(τουλάχιστο σε μένα εκεί μου άνοιξε) νομίζω έχουμε 2009, έτσι δεν είναι? Περί i7 τώρα ... ειλικρινά κανένας μα κανένας (το τονίζω) gamer δεν θα έβλεπε διαφορά αν αγόραζε AMD phenom II 720 και Intel i7 920 έχοντας Βάλη μια 4890 ή GTX 285 αδε το πολύ 2-3 fps υπέρ του i7. Διαφορά θα δει μονό κάποιος που χρησιμοποιεί βαριά προγράμματα οπός είναι τα 3D για να κάνη rendering(google it αν δεν γνωρίζεις τον ορο) εκεί πραγματικά είναι έτη φωτός μπροστά από κάθε άλλο τετραπύρινο στην αγορά και αξίζει κάθε cent. Και για σύγκριση με το σύστημα που έχω παίζω άνετα το Crisys με όλα τα έφε στο full και στην μέγιστη ανάλυση 1920x1200 και με περίπου 20-30 fps. Το Super Gamer PC δεν χιάζετε να φοράει τον ποιο Super φανταστικό επεξεργαστή που κάνη x.xxx.xxx ευρώ αλλά κάρτες σε SLI ή ATI Crossfire ... κάτι παραπάνω για μένα δεν χρειάζεται και είναι για να κόλας μούρη στον άλλον και να λες δες τι έχω i7 Extreme και ο άλλος WOOOOOW ... και όταν σε ρωτήσει "ποσά fps βγάζεις" και του απαντήσεις σου λέει "α ...τόσο μονό, εγώ με την καινούρια AMD/Ati ή Nvidia έχω ποιο πολλά". Και πάω στοίχημα ότι όντος όταν βγουν οι νέες κάρτες γραφικών θα είναι έτσι τα πράγματα. Αυτά από μένα ... η επιλογή είναι στα χεριά του αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου εναν λογο λοιπον να προτιμησω amd και μαλιστα σε budget του χιλιαρικου.
Γιατί αν είσαι mainstream gamer θα παίζεις καλύτερα σε AMD σύστημα.

Ας ξεκινήσουμε από ένα bench που σου δίνει μια ιδέα για RL απόδοση συστήματος ανάμεσα στον i920 και τον μικρότερης δύναμης και μισής τιμής τριπήρυνο ξεκλείδωτο 720. Σκρόλαρε κάτω κάτω, και δες τα 4 results σε παιχνίδια. Εννοείται πως ο χρήστης ήδη δεν βλέπει καμία απολύτως σχεδόν διαφορά στα παιχνίδια, λόγω του που βρίσκονται τα framerates ήδη...

Να σου δώσω τώρα ένα παράδειγμα gaming rig χιλιάρικου 1366vsAM3. θα βάλω κομμάτια που προσωπικά θα πρότεινα με χαρά για αντίστοιχα rig:

Lian Li PC-7FB Black Case (C99.07FB0.00) ή THERMALTAKE VK60001N2Z ELEMENT S BLACK

Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W)

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX

FOXCONN FLAMING BLADE

OCZ OCZ3G1600LV6GK 6GB (3X2GB) DDR3 PC3-12800 GOLD XTC LOW VOLTAGE TRIPLE CHANNEL KIT

SAPPHIRE RADEON VAPOR-X HD4890 1GB GDDR5 PCI-E RETAILή EVGA GTX 275 (896 MB, PCI Express)

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS)

LG GH22NS40 Black DVD-RW + / - (Sata, Bulk)

Xigmatek HDT-S1283 Cpu Cooler (CAC-SXHH3-U01)

1005€.

Lian Li PC-7FB Black Case (C99.07FB0.00) ή THERMALTAKE VK60001N2Z ELEMENT S BLACK

Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W)

AMD PHENOM II X3 720 2.8GHZ TRIPLE-CORE BLACK EDITION BOX

MSI 770-C45 (sAM3, DDR3, AMD770)

Adata 2GB DDR3-1333 Ram Dimm (PC3 10666, 7-7-7-24, AD31333002GMU) Χ2

XFX RADEON HD4870X2 2GB HD487ACDF PCI-E RETAIL

Samsung 64GB SSD (2.5", Sata 2, MMCRE64G5MPP-0VA00)

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS)

LG GH22NS40 Black DVD-RW + / - (Sata, Bulk)

Xigmatek HDT-S1283 Cpu Cooler (CAC-SXHH3-U01)

1011€

Και τα 2 είναι αρκετά ισορροπημένα συστήματα, που χρησιμοποιούν με πολύ καλό τρόπο το budget τους. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις μπορεί κάποιος να κάνει αλλαγές προς όφελός του. Για παράδειγμα, η υιοθέτηση ενός φθηνότερου κουτιού δίνει την δυνατότητα στο i7 rig να επενδύσει σε ένα δεύτερο σκληρό για raid 0+1 με το intel matrix storage, ή ακόμα και σε ένα φθηνό SSD (σε συνδυασμό πάντα με αλλαγή στην κάρτα γραφικών, για να εκμεταλλευθείς την προσφορά της palit στα 192euro). Με την αντίστοιχη ελάφρυνση όμως, το AMD rig πάει σε 295 απευθείας, ή σε ένα ανώτερο CASE+PSU combo που θα σου μείνουν και για περισσότερες αναβαθμίσεις στο μέλλον.

Αλλά όσες διαφορές και να έχουν αντικειμενικά τα 2 rig (σε overclocking, μνήμες, απόδοση κάρτας γραφικών κτλ κτλ), το AM3 απλά θα παίζει καλύτερα στα παιχνίδια και θα "φαίνεται" πιο σβέλτο από το αντίστοιχο i7 στις περισσότερες καθημερινές εργασίες χαμηλής ισχύος (office, browsing etc). ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ, είναι καθαρά ζήτημα χρημάτων/απόδοσης.

H κατάσταση θα άλλαζε άρδην αν πηγαίναμε σε ένα αντίστοιχο 775 rig, με τον E8400, μια φθηνή P43 και 4GB DDR2@800 (273euro το combo έναντι 258 του AM3). Αλλά εκεί οι περιορισμοί σε αναβαθμησιμότητα, καθώς και το γεγονός πως η πραγματική μετρήσιμη σε αντίληψη απόδοση θα είναι ίδια για τον μέσο gamer χαλάει και πάλι το γλυκό. Τα πράγματα θα αλλάξουν πραγματικά με τους μεσαίους i5 επεξεργαστές μέχρι τα τέλη του χρόνου μιας και θα έχεις την δυνατότητα με 350euro να πατήσεις κάτω τα αντίστοιχα AM3 setups.

Αλλά έτσι και αλλιώς, το βασικό είναι αυτό που είπε ο φίλος pro:

Και στην τελικη μεγαλε..εαν σε εβαζαν να κατσεις σε 2 pc και να τα δουλεψεις δεν θα καταλαβαινες ποιο φοραει AMD και ποιο Intel i7... Πιστευω κανεις απο εδω μεσα θα το εμπερνε χαμπαρι !
Αυτό ισχύει για την συντριπτική πλειονότητα του userbase. Όσον αφορά εσένα προσωπικά τέλος, δεν έχεις κανένα λόγο αυτή την στιγμή να προβείς σε αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για την συντριπτική πλειονότητα του userbase. Όσον αφορά εσένα προσωπικά τέλος, δεν έχεις κανένα λόγο αυτή την στιγμή να προβείς σε αναβάθμιση...

Κι ομως εχω, ARMA II για να μην τα πινει στο multi ή οποτε ανεβαζω το terrain detail που αναγκαστικα το εχω στο very low(καποιοι server ομως μου το ανεβαζουν με το ζορι για να μην εχω το πλεονεκτημα rofl), GTAIV για να μην βαραει 25-35fps στις δυσκολες σκηνες , και TF2 / source mods για να ειμαι fixed στα 100fps ετσι ωστε να μπορω να βαζω 100αρια rates, εννοειται πως δεν ειναι τοσο τραγικη η κατασταση οποτε μπορω να περιμενω μεχρι τους i5

Οσο για τα λεγομενα του πιτσιρικου τι να πω, το τελευταιο πραγμα που θα με ενοιαζε σε ενα pc ειναι το ποσο γρηγορα ανοιγουν τα παραθυρακια του explorer και η κληρωση λαικου λαχειου στο open office :hehe: ελεος δηλαδη δεν ειμαστε 12 χρονων, οπως και να χει εχω μεινει 2 χρονακια πισω ειναι αληθεια :red: αλλα 45fps vs 68 δεν ειναι διαφορα ? θα με τρελανεις ? :p υπενθυμιζω πως δεν γινονται ετσι οι σωστες συγκρισεις, πρεπει να βλεπουμε στα games και το minimum fps και το max για να βγαλουμε συμπερασμα οχι μονο τον μεσο ορο, το AM3 btw ποσο χρονο ζωης εχει ακομα ?

@ΒuffaloBill : αν ο ενας επεξεργαστης ειναι πραγματικα ταχυτερος απ'τον αλλον θα δεις διαφορα ΚΑΙ στα games αρκει να δοκιμασεις τα σωστα παιχνιδια στις σωστες συνθηκες(64man server 20 ατομα στην οθονη κλπ ), βλεπεις στο συγκριτικο του [h]ard με το triple-sli πως οι amd που ειχανε δοκιμασει τοτε ( 9550 / phenom II ) απεδωσαν πολυ χειροτερα ακομα και απτους quadro, προσωπικα δεν με ενδιαφερει το sli, με το που ακουω για 2 καρτες το μυαλο μου παει κατευθειαν στις ασυμβατοτητες τις θερμοκρασιες την καταναλωση το micro-stuttering και το input lag ( http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=47906 ) αλλα δεν εθελοτυφλω οπως εσυ.

. Και για σύγκριση με το σύστημα που έχω παίζω άνετα το Crisys με όλα τα έφε στο full και στην μέγιστη ανάλυση 1920x1200 και με περίπου 20-30 fps.

FAIL ! :p ακομα και στο crysis οποια στιγμη και αν πεσω κατω απο 40fps το "νιωθω" χωρις καν να ανοιξω fraps και ξενερωνω

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062639241&postcount=9

Μου λες hardcore gaming rig = sli/crossfire, ε πως θα πας για sli με τον phenom ? Και διαφορες μεταξυ 720 και 920 υπαρχουν και σε gaming συνθηκες http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=83&p2=47 απλα δες το farcry 2 και το warhead,διαφορες υπαρχουν ακομα και αν συγκρινεις X4 με i7 στα 2 συγκεκριμενα games, το οτι δεν εχουν δοκιμασει αλλα παιχνιδια στην source ( το Left4dead δεν μετραει γιατι τρεχει στην τελευταια εκδοση ) ut3 dirt ARMA II και οτι αλλο δοκιμασα εγω οταν πηγα απο opteron σε core2duo ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. Και τελος δεν ξερω αν ο μεσος gamer που λετε τον ενδιαφερει πραγματικα να εχει υψηλο framerate και minfps 50-60 (δηλαδη χωρις ξαφνικα drops οποτε γινεται της ποπης στην οθονη δηλαδη), αν οχι και δεν τον πειραζει να κυμενεται το framerate του στα 20-30 fps ας παει να παρει ενα xbox στην τελικη με 150 ευρω, τοσο απλα :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλες οι lcd (ανεξαρτήτου Panel) θεωρούνται πάναργες σε σύγκριση με crt

Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι από τότε που βγήκαν οι 22άρες και οι 24άρες οι απανταχού ξερολάκηδες σου λένε: Μα ποιές 19αρες και 20ρες αφού οι 22άρες και οι 24άρες είναι μεγαλύτερες άρα είναι καλύτερες...μακάριοι οι πτωχί τω πνεύματι λέω εγώ. Εναν να έχει τα @@ να προτείνει μια 19αρα ή 20αρα crt (μεταχειρισμένη έστω ή ξεχασμένη) δεν έχω δεί..

Κι ομως εχω, ARMA II για να μην τα πινει στο multi ή οποτε ανεβαζω το terrain detail που αναγκαστικα το εχω στο very low(καποιοι server ομως μου το ανεβαζουν με το ζορι για να μην εχω το πλεονεκτημα rofl), GTAIV για να μην βαραει 25-35fps στις δυσκολες σκηνες , και TF2 / source mods για να ειμαι fixed στα 100fps ετσι ωστε να μπορω να βαζω 100αρια rates, εννοειται πως δεν ειναι τοσο τραγικη η κατασταση οποτε μπορω να περιμενω μεχρι τους i5

Οσο για τα λεγομενα του πιτσιρικου τι να πω, το τελευταιο πραγμα που θα με ενοιαζε σε ενα pc ειναι το ποσο γρηγορα ανοιγουν τα παραθυρακια του explorer και η κληρωση λαικου λαχειου στο open office :hehe: ελεος δηλαδη δεν ειμαστε 12 χρονων, οπως και να χει εχω μεινει 2 χρονακια πισω ειναι αληθεια :red: αλλα 45fps vs 68 δεν ειναι διαφορα ? θα με τρελανεις ? :p υπενθυμιζω πως δεν γινονται ετσι οι σωστες συγκρισεις, πρεπει να βλεπουμε στα games και το minimum fps και το max για να βγαλουμε συμπερασμα οχι μονο τον μεσο ορο, το AM3 btw ποσο χρονο ζωης εχει ακομα ? Σίγουρα περισσότερο από το 1366 smartass.

Μου λες hardcore gaming rig = sli/crossfire, ε πως θα πας για sli με τον phenom ? Και διαφορες μεταξυ 720 και 920 υπαρχουν και σε gaming συνθηκες http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=83&p2=47 απλα δες το farcry 2 και το warhead,διαφορες υπαρχουν ακομα και αν συγκρινεις X4 με i7 στα 2 συγκεκριμενα games, το οτι δεν εχουν δοκιμασει αλλα παιχνιδια στην source ( το Left4dead δεν μετραει γιατι τρεχει στην τελευταια εκδοση ) ut3 dirt ARMA II και οτι αλλο δοκιμασα εγω οταν πηγα απο opteron σε core2duo ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. Και τελος δεν ξερω αν ο μεσος gamer που λετε τον ενδιαφερει πραγματικα να εχει υψηλο framerate και minfps 50-60 (δηλαδη χωρις ξαφνικα drops οποτε γινεται της ποπης στην οθονη δηλαδη), αν οχι και δεν τον πειραζει να κυμενεται το framerate του στα 20-30 fps ας παει να παρει ενα xbox στην τελικη με 150 ευρω, τοσο απλα :)

Σοβαρά τώρα επιμένεις οτι μια διαφορά της τάξεως των 200 και βάλε euro δικαιολογεί την αγορά ενός I7 επειδή είναι λίγο πιο γρήγορος, και όταν λέμε λίγο εννοούμε ΛΙΓΟ, όταν η διαφορά στην τιμή μαζί με την motherboard είναι λίγο κάτω από 200% και οι επιδόσεις είναι , ας πούμε 30% που δεν είναι αλλά άντε σου κάνω τη χάρη, ε τότε ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ I7 ΟΤΑΝ ΟΙ 99 στους 100 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΠΟΣΟΣΤΟ? ΟΕΟ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ? ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΜΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι από τότε που βγήκαν οι 22άρες και οι 24άρες οι απανταχού ξερολάκηδες σου λένε: Μα ποιές 19αρες και 20ρες αφού οι 22άρες και οι 24άρες είναι μεγαλύτερες άρα είναι καλύτερες...μακάριοι οι πτωχί τω πνεύματι λέω εγώ. Εναν να έχει τα @@ να προτείνει μια 19αρα ή 20αρα crt (μεταχειρισμένη έστω ή ξεχασμένη) δεν έχω δεί..

Σοβαρά τώρα επιμένεις οτι μια διαφορά της τάξεως των 200 και βάλε euro δικαιολογεί την αγορά ενός I7 επειδή είναι λίγο πιο γρήγορος, και όταν λέμε λίγο εννοούμε ΛΙΓΟ, όταν η διαφορά στην τιμή μαζί με την motherboard είναι λίγο κάτω από 200% και οι επιδόσεις είναι , ας πούμε 30% που δεν είναι αλλά άντε σου κάνω τη χάρη, ε τότε ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ I7 ΟΤΑΝ ΟΙ 99 στους 100 ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΠΟΣΟΣΤΟ? ΟΕΟ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ? ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΜΑΝ.

1) δεν αποκαλεσα εξυπνακια κανεναν,συγκεκριμενα ο dante εχει περισσοτερες γνωσεις απο μενα και φυσικα ξερει να εκφραζεται καλυτερα 2) η ερωτηση μου για το μελλον του AM3 δεν ειχε ειρωνικο χαρακτηρα, καθαρη περιεργεια ητανε 3) Κι εγω με μια LG F900P ειμαι χρονια τωρα αλλα μονο σε ελαχιστες και πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις θα επαιρνα το "θαρρος" να προτεινω crt εν ετη 2009, μην το αναλυσω πιο πολυ γιατι θα θιξω κανεναν χωρις να το θελω κιολας. 4) Δεν ειπα πουθενα πως αξιζει τα λεφτα του ο i7, ολοι συμφωνουμε πιστευω στο γεγονος οτι το price/perfomance ratio της συγκεκριμενης πλατφορμας ειναι χαλια, οπως εγραψα και πιο πανω πολυ απλα θα προτιμουσα 775 και quadro απ'το να ασχοληθω με phenom, και δεν ειμαι κανενα fanboy 5 amd επεξεργαστες εχω αγορασει, γιατι οχι να παρω και 6ο οταν γινουν γινουν ξανα ανταγωνιστικοι ομως (στα ματια μου τουλαχιστον )

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα λεγομενα του πιτσιρικου τι να πω, το τελευταιο πραγμα που θα με ενοιαζε σε ενα pc ειναι το ποσο γρηγορα ανοιγουν τα παραθυρακια του explorer και η κληρωση λαικου λαχειου στο open office :hehe: ελεος δηλαδη δεν ειμαστε 12 χρονων, οπως και να χει εχω μεινει 2 χρονακια πισω ειναι αληθεια :red:

Μου φαινεται δεν γνωριζεις τιποτα απο ssd..ουτε εχεις μπει στον κοπο να διαβασεις λεγομενα απο εδω μεσα πριν πεις κατι... Ενας SSD δεν καθοριζει το ποσο γρηγορα να ανοιξει τον explorer για να σερφαρεις..αλλα φορτωνει ενα παιχνιδακι τσακ μπαμ..βοηθαει στα ανεβοκατεβασματα των fps των παιχνιδιων και εχεις ΚΑΙ πανω απ'ολα το pc ανοιγει τσακ μπαμ και εχει φορτωσει τα παντα...

Τωρα εαν εσυ θες να εχεις i7 η i5 και super γ@ματη καρτουλα κτλπ κτλπ αλλα εχεις εναν μηχανικο για OS και δεν σε νοιαζει αν θα κανει 1 μερα να ανοιξει ενα προγραμμα η ενα παιχνιδι γιατι τον εχεις γεμισει αρχεια τοτε δικο σου θεμα...Αλλα εμενα με ποναει να εχω σκασει ποσα λευτα για ενα pc και να μου κολαει..τοτε καλυτερα να εμενα στον P4 που κολαγε το ιδιο ! ;)

Αυτα απο εμενα..περισσοτερα στο review του chosen με τους SSD και στα λεγομενα των παιδιων που εχουν ριξει πολυ χρονο σε ssd και ξερουν κατι παραπανω !!

Εγω σταματαω τα λεγομενα μου ΕΔΩ γιατι ειμαστε ΟΛΟΙ offline και λυνουμε τα δικα μας θεματα...τα εχουμε πει και τα εχουμε ξαναπει και εγω προσωπικα εχω κουραστει να τα ξαναλεω...

Καθαριστε το Αυτο το thread Η φτιαξτε ενα νεο να τα πουμε απο εκει :T:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται δεν γνωριζεις τιποτα απο ssd..ουτε εχεις μπει στον κοπο να διαβασεις λεγομενα απο εδω μεσα πριν πεις κατι... Ενας SSD δεν καθοριζει το ποσο γρηγορα να ανοιξει τον explorer για να σερφαρεις..αλλα φορτωνει ενα παιχνιδακι τσακ μπαμ..βοηθαει στα ανεβοκατεβασματα των fps των παιχνιδιων και εχεις ΚΑΙ πανω απ'ολα το pc ανοιγει τσακ μπαμ και εχει φορτωσει τα παντα...

Τωρα εαν εσυ θες να εχεις i7 η i5 και super γ@ματη καρτουλα κτλπ κτλπ αλλα εχεις εναν μηχανικο για OS και δεν σε νοιαζει αν θα κανει 1 μερα να ανοιξει ενα προγραμμα η ενα παιχνιδι γιατι τον εχεις γεμισει αρχεια τοτε δικο σου θεμα...Αλλα εμενα με ποναει να εχω σκασει ποσα λευτα για ενα pc και να μου κολαει..τοτε καλυτερα να εμενα στον P4 που κολαγε το ιδιο ! ;)

Αυτα απο εμενα..περισσοτερα στο review του chosen με τους SSD και στα λεγομενα των παιδιων που εχουν ριξει πολυ χρονο σε ssd και ξερουν κατι παραπανω !!

Εγω σταματαω τα λεγομενα μου ΕΔΩ γιατι ειμαστε ΟΛΟΙ offline και λυνουμε τα δικα μας θεματα...τα εχουμε πει και τα εχουμε ξαναπει και εγω προσωπικα εχω κουραστει να τα ξαναλεω...

Καθαριστε το Αυτο το thread Η φτιαξτε ενα νεο να τα πουμε απο εκει :T:

Εχω δει το review του jax και τα video που εχει ανεβασει, για την χρηση που κανω οι 2 ραπτορες που πληρωσα χρυσαφι πριν 3 χρονια ( 300 ευρω για 140gb ) φτανουν και περισευουν, ακομα και με τον WD6401AALS που τον εχω μπουκωσει ( μολις 280gb ελευθερα μετα απο καμποση ωρα καθαρισμα ) φορτωνω συνηθως πρωτος οταν αλλαζει η πιστα στο ταδε game που παιζω multi και ετσι φουσκωνει το e-peen μου :p

Αυτο δεν σημαινει οτι σνομπαρω τους ssd, σκεφτομαι εδω και καιρο να αποσυρω τους ραπτορες ΟΤΑΝ πεσουνε σε ενα πιο λογικο gb/ευρω ratio και φυσικα οχι μονο για τις ταχυτητες αλλα για την ησηχια και την καταναλωση, SSD και i7 αποκλειστικα για games με τις τωρινες τιμες το θεωρω απλα υπερβολη, ok ισως να μου λυσουν τα χερια σε περιπτωση που θελησω πχ να κανω edit αρχεια video ποικιλου format και μεγεθους για να παιζουν στην HDTV στο σαλονι ή στο youtube αλλα μεχρι εκει, ουτε με 3d rendering ασχολουμαι ουτε εχω αρχεια tiff 60gb εκαστο στο photo-chop, οποτε δεν σκαω και απλα περιμενω να βελτιωθει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα παίδες, κουβεντούλα κάνουμε...:flower:

υπενθυμιζω πως δεν γινονται ετσι οι σωστες συγκρισεις, πρεπει να βλεπουμε στα games και το minimum fps και το max για να βγαλουμε συμπερασμα οχι μονο τον μεσο ορο, το AM3 btw ποσο χρονο ζωης εχει ακομα ?

Φίλε GruntGR, σου έδειξα πως ένα AM3 gaming rig στα 1000€ βγαίνει αρκετά καλύτερο σε παιχνίδια από το αντίστοιχο i7. Τώρα, όσον αφορά τον χρόνο ζωής του socket, η κατάσταση είναι αρκετά ρευστή. Γνωρίζουμε πως η AMD θα εισάγει 32nm κομμάτια σε αυτό το socket, και πως περιμένουμε στα τέλη του χρόνου τα καινούρια chipsets της για νέες μητρικές. Από εκεί και πέρα, αυτή την στιγμή απλά δεν ξέρουμε αν το επόμενο bump στην αρχιτεκτονική (bulldozer το 2011) θα φέρει και νέα αλλαγή σε socket. Νομίζω πως θα ήταν περιττό (μιας και ως νέο socket δεν υπάρχουν ζητήματα legacy support αυτή την στιγμή που το κρατάνε πίσω), αλλά ποτέ δεν ξέρεις (754-939-AM2 ήταν καλός εφιάλτης).

Για να βγούμε και λίγο περισσότερο offtopic, η AMD κατά την γνώμη μου έχει σήμερα πιο πιεστικά προβλήματα έτσι και αλλιώς. Υπάρχει ένα gap έτους στο roadmap της, το οποίο και θα εκμεταλευτεί η Intel για να διατηρήσει κορυφαία $/diesize ratios. Αυτή την στιγμή, ο bulldozer είναι ο make or break επεξεργαστής, η ανάπτυξη του οποίου συμπεριλαμβάνει τα μαθήματα που πήρε από την επέλαση των dual core της intel το 2006. θα τα καταφέρει; Κοντός ψαλμός αλληλούια...:nerd:

Link to comment
Share on other sites

@ΒuffaloBill : αν ο ενας επεξεργαστης ειναι πραγματικα ταχυτερος απ'τον αλλον θα δεις διαφορα ΚΑΙ στα games αρκει να δοκιμασεις τα σωστα παιχνιδια στις σωστες συνθηκες(64man server 20 ατομα στην οθονη κλπ ), βλεπεις στο συγκριτικο του [h]ard με το triple-sli πως οι amd που ειχανε δοκιμασει τοτε ( 9550 / phenom II ) απεδωσαν πολυ χειροτερα ακομα και απτους quadro, προσωπικα δεν με ενδιαφερει το sli, με το που ακουω για 2 καρτες το μυαλο μου παει κατευθειαν στις ασυμβατοτητες τις θερμοκρασιες την καταναλωση το micro-stuttering και το input lag ( http://forum.beyond3d.com/showthread.php?t=47906 ) αλλα δεν εθελοτυφλω οπως εσυ.

FAIL ! :p ακομα και στο crysis οποια στιγμη και αν πεσω κατω απο 40fps το "νιωθω" χωρις καν να ανοιξω fraps και ξενερωνω

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062639241&postcount=9

Μου λες hardcore gaming rig = sli/crossfire, ε πως θα πας για sli με τον phenom ? Και διαφορες μεταξυ 720 και 920 υπαρχουν και σε gaming συνθηκες http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=83&p2=47 απλα δες το farcry 2 και το warhead,διαφορες υπαρχουν ακομα και αν συγκρινεις X4 με i7 στα 2 συγκεκριμενα games, το οτι δεν εχουν δοκιμασει αλλα παιχνιδια στην source ( το Left4dead δεν μετραει γιατι τρεχει στην τελευταια εκδοση ) ut3 dirt ARMA II και οτι αλλο δοκιμασα εγω οταν πηγα απο opteron σε core2duo ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. Και τελος δεν ξερω αν ο μεσος gamer που λετε τον ενδιαφερει πραγματικα να εχει υψηλο framerate και minfps 50-60 (δηλαδη χωρις ξαφνικα drops οποτε γινεται της ποπης στην οθονη δηλαδη), αν οχι και δεν τον πειραζει να κυμενεται το framerate του στα 20-30 fps ας παει να παρει ενα xbox στην τελικη με 150 ευρω, τοσο απλα :)

ΔΕΝ θα δεις διαφορά στα games αν ήταν έτσι ο αδελφός μου που έχει τον 720 και 4850 θα έβγαζε ποιο πολλά fps από εμένα αλλά δεν είναι έτσι. Το έχω δοκιμάσει σε σωστές συνθήκες AION με server 50.000 και με 500+ άτομα στην οθόνη πως σου φαίνεται?

FAIL για ποιο λόγω? Το 80+% δεν καταλαβαίνει την διαφορά μετάξι 30 fps και 40 fps ... και ... το imput lag δεν έχει καμιά σχέση με της κάρτες. Δεν ξερώ γιατί το έχεις σύνδεση έτσι αλλά όταν αναφερόμαστε στον ορο imput lag εννοούμε την καθυστέρηση που έχουν τα Pixel μιας οθόνη να αλλάξουν από on σε off …………..... δηλαδή (με ποιο απλά λόγια για να μην το αναλύω) το κατά ποσό καθυστερεί από την στιγμή που δέχεται σιμά η οθόνη από την κάρτα να το απεκονισι σε αυτήν(την οθόνη).

Όταν αναφερόμουν στο SLI δεν εννοούσα πλατφόρμα βασισμένη στο AMD μιλούσα γενικά. Και opteron σε core2duo χμμμ δεν ξερώ αλλά οι opteron είναι server CPU και έχουν κάπως διαφορετική αρχιτεκτονική και μιλώντας για μια τέτοια σύγκριση νομίζω δεν είναι αντικειμενική εφόσον οι opteron ήταν υποδεέστερη κατά πολύ από τους core2due όταν έκανες την μετάβαση.

Και τέλος στα παιχνίδια που είναι στο ιντερνετ δεν πεζή πάντα ρολό το ποσό ισχυρή κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή έχεις αλλά ποσό αντέχει ο server και τι σύνδεση έχεις με συνδυασμό το lag ... όταν έχεις στο WoW lag 10.000+ ε τότε έχεις 1-2 fps αλλά δεν φταίει το PC εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ενοχλώ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται αλλαγή τίποτα άλλο, ή είμαι εντάξει.

:whistle2: μμμ ναι ξέχασα να απαντήσω στο προηγούμενο μου post...βασικά κάπου έχω χάση ποια είναι η σύνθεση που θέλεις να πάρεις. Αν μπορείς να κάνεις post με την τελικό που σκέφτεσαι νομίζω θα ήταν καλά...πάντως είτε AMD πάρεις είτε Intel νομίζω θα είσαι πλήρως ικανοποιημένος από την απόδοση.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα δεις διαφορά στα games αν ήταν έτσι ο αδελφός μου που έχει τον 720 και 4850 θα έβγαζε ποιο πολλά fps από εμένα αλλά δεν είναι έτσι. Το έχω δοκιμάσει σε σωστές συνθήκες AION με server 50.000 και με 500+ άτομα στην οθόνη πως σου φαίνεται?

FAIL για ποιο λόγω? Το 80+% δεν καταλαβαίνει την διαφορά μετάξι 30 fps και 40 fps ... και ... το imput lag δεν έχει καμιά σχέση με της κάρτες. Δεν ξερώ γιατί το έχεις σύνδεση έτσι αλλά όταν αναφερόμαστε στον ορο imput lag εννοούμε την καθυστέρηση που έχουν τα Pixel μιας οθόνη να αλλάξουν από on σε off …………..... δηλαδή (με ποιο απλά λόγια για να μην το αναλύω) το κατά ποσό καθυστερεί από την στιγμή που δέχεται σιμά η οθόνη από την κάρτα να το απεκονισι σε αυτήν(την οθόνη).

Όταν αναφερόμουν στο SLI δεν εννοούσα πλατφόρμα βασισμένη στο AMD μιλούσα γενικά. Και opteron σε core2duo χμμμ δεν ξερώ αλλά οι opteron είναι server CPU και έχουν κάπως διαφορετική αρχιτεκτονική και μιλώντας για μια τέτοια σύγκριση νομίζω δεν είναι αντικειμενική εφόσον οι opteron ήταν υποδεέστερη κατά πολύ από τους core2due όταν έκανες την μετάβαση.

Και τέλος στα παιχνίδια που είναι στο ιντερνετ δεν πεζή πάντα ρολό το ποσό ισχυρή κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή έχεις αλλά ποσό αντέχει ο server και τι σύνδεση έχεις με συνδυασμό το lag ... όταν έχεις στο WoW lag 10.000+ ε τότε έχεις 1-2 fps αλλά δεν φταίει το PC εκεί.

EPIC FAIL ! :p μαλλον δεν διαβασες το σωστο ποστ στο beyond3d, παμε ξανα

" Yes, there's one additional frame of input lag compared to a single chip. Now, depending on how you use your dual setup this could be everything from 0 to 1 frame of lag. If you use your dual setup to render at higher framerate, say 100 fps vs. 50 fps for a single chip, then the lag will be identical, assuming of course you have perfect scaling so you get double the performance. If you instead increase resolution so your framerate stays the same, there will be a lag.

Now to be fair, it's not a one frame lag versus no lag. There is always lag. Direct3D allows the CPU to be up to three frames ahead of the GPU. Even if the game reduces the lag to just one frame, there's also lag in the on average half frame from your input until the application reads its message queue, and then the time to render that frame, and then the time to transfer it to monitor until you see the change. Say you're rendering at 60fps and have 60Hz on your monitor, then you'd get on average 2.5 frame or about 40ms until the change has been fully updated on your screen. So instead of thinking it's 1 vs. 0 lag, think of it more like 3.5 vs. 2.5, or depending on how you see it perhaps 3 vs. 2. " Το ιδιο παιζει και με το triple buffering http://www.behardware.com/articles/632-3/lcds-images-delayed-compared-to-crts-yes.html ενα καρε παραπανω ειναι 16.7ms πισω, αμα το δεις αρθροιτικα οπως στην 4η σελιδα του αρθρου θα καταλαβεις τι λεω.

Οσο για τις συγκρισεις δωσε στον αδερφο σου κανενα Q6600 στα 3ghz+ τρεξτε κανενα ARMA II ή TF2 σε 32man server και ελα μετα να μου πεις ποιος εχει τα περισσοτερα fps, δεν λεω πως δεν αξιοποιειται και στα mmorpg το cpu muscle αλλα η συγκριση σου ειναι τελειως ακυρη, αφενος οι διαφορες μεταξυ 720 και 9950 ειναι μικρες στα games αφετερου αποτι φαινεται δεν παιζετε τα "σωστα" παιχνιδια ( ουτε νομιζω ειναι τοσο χαλια στην αισθηση τα 20 fps σε ενα mmorpg οσο στο battlefield2 πχ )

Οσο για τους opteron, ο 180 που ειχα στα 2.75 ητανε σε επιδοσεις μεταξυ 5600+ και 6000+ ,αμα συγκρινει κανεις AMD X2, FX και opteron στην ιδια συχνοτητα μεταξυ τους αντε να υπαρξει μια μικρη διαφορα υπερ αυτου που εχει την μεγαλυτερη cache, αν εχεις αποδειξεις για το αντιθετο ποσταρε τες.

Επισης το 2007 που εκανα την μεταβαση πολλοι θεωρουσανε τους X2 "μια χαρα" για games και καποιοι νομισαν οτι επαιρνα μιζα απ'την intel με της διαφορες που ποσταρα, ανεκαθεν ο μπρατσωμενος cpu(δεν εννοω xtreme edition των 800ευρω ή κατι τετοιο ) ηταν αναπωσπαστο κομματι απο ενα hardcore gaming συστημα, ειτε οταν ηθελες να παιξεις quake 3 engine games το 2002 με την geforce σου ειτε σημερα.

ΥΓ : το ξεχειλωσαμε οντως και κυριως φταιω εγω γι αυτο :p pelekanos παρε οτι σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Το G9 δεν βολευει καθολου σαν ποντικι. Η παλαμη σου ειναι στον αερα γιατι η κουρμπα ειναι πολυ πισω και θα πιανεσαι.

Αν δεν βρεις το G5 παρε το Mionics Saiph 3200

Το πηρε σημερα ενας φιλος μου, και μπορω να πω οτι ειναι ακομα καλυτερο και απο το G5. Και να φανταστεις οτι το εχω απο εποχης (ΜΧ700 ασυρματο νομιζω), μετα το MX510, μετα το MX518 και τωρα το G5. Δεν ειχα βρει κατι που να ειναι πιο ξεκουραστο μεχρι να δοκιμασω το Mionics :p Παρε ενα απο αυτα τα 2 και θα με θυμηθεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου για hardcore gaminnggg (sic!). Δώσε περισσότερο βάση στα ηχεία, τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα (πιο hardcore δλδ)....γκουχ. Αν τώρα θέλεις οπωσδήποτε, ρίξε μια ματιά σε αυτήν:

Asus Xonar DX Sound Card (PCI Express)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου για hardcore gaminnggg (sic!). Δώσε περισσότερο βάση στα ηχεία, τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα (πιο hardcore δλδ)....γκουχ. Αν τώρα θέλεις οπωσδήποτε, ρίξε μια ματιά σε αυτήν:

Asus Xonar DX Sound Card (PCI Express)

Αν δεν χρειαζεται την x-fi ο hardcore gamer τοτε ποιος την χρειαζεται ? για μουσικη εχω τον DAC/headphone amp που πηρα 270 ευρω απ'την audio-gd, και onboard με spdif να ειχα καλλυμενος θα ειμουνα(ή θα τον συνδεα μεσω usb στην τελικη), τα εφφε της x-fi ομως ειναι αναντικαταστατα στα games ( headphone cmss3d + EAX 5.0 support ) ακομα και στα console ports της πλακας οπως το GTAIV και το bioshock εχω λειτουργικοτατο 3D ηχο μεσα απο ενα ζευγαρι στερεοφωνικα ακουστικα, δεν λεω πως χωρις το cmss3d τα ακουστικα ειτε ειναι αξιας 20 ευρω ειτε 200 θα ειναι αχρηστα (στο θεμα του sound positioning εννοω ) αλλα σιγουρα βοηθαει το συγκεκριμενο εφφε ασχετα αν σκοτωνει λιγο την ποιοτητα :p

Τωρα αμα δεν παιζει πολλα fps games με ακουστικα ή/και παιζει μονο τα καινουργια οπου το EAX και το audio hardware acceleration εχουν παει περιπατο τοτε καλυτερα να μεινει με την onboard ή να βρει μια καρτα που να εχει σιγουρα καλους drivers για windows 7, οι x-fi αποτι εχω καταλαβει χωρις XP δεν την πολυπαλευουν για τις xonar δεν ξερω αν ειναι πιο σταθερες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.