Jump to content



MODEM CISCO


gousias

Recommended Posts

Είχα ξανακάνει το ερώτημα σε άλλο θέμα που αφορούσε "επιλογή modem" και μετά από προτροπή μέλους, ανοίγω αυτό το θέμα για να περαστούν απόψεις σχετικά με τα modem cisco, αν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο μοντέλο κατάλληλο για την Ελλάδα και αν θα μπορούσε να πάρει ρυθμίσεις ειδικότερες.

Link to comment
Share on other sites

Για την Ελλάδα, εννοώ να έχει σύνδεση με RJ11 όχι F-connection όπως αυτά που είδα στο site cisco. Ρυθμίσεις ειδικότερες, αν μπορεί να γίνει αλλαγή στο firmware όπως επιτρέπει το amod σε netgear. Τώρα αυτό που λες για κονσόλα ή απλό δεν το καταλαβαίνω γιατί δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τα cisco που κυκλοφορούν δεν έχουν F-connection. Έχουν όμως WAN port και όχι rj11 που θες.

 

Η κονσόλα είναι άλλη ιστορία. Παραμετροποιείς το ρούτερ μέσω λειτουργικού(IOS).

 

Αν επιμένεις σε cisco μπορείς να πας σε linksys που την έχει εξαγοράσει η cisco. 

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα αν υπάρχει κάποιο cisco και όχι linksys παρόλο που έχει εξαγοραστεί όπως είπες. Κάποιο μοντέλο συγκεκριμένα δεν βρήκα, όμως στο site της cisco δεν μπορούσα να βγάλω ακρη γιατί περισσότερο έβλεπα ότι έχει router & switch.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις από cisco πάρε. Αλλά εφόσον δεν ξέρεις μείνε μακρυά.

Κατά 90% τα Cisco δουλεύουν από CLI με δικά τους commands.

Μην μπλεξεις καλύτερα.

Αν θέλεις να δώσεις λεφτά για top λύση. Πάρε το modem του παροχου και πάρε και ένα μικρό utm.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις από cisco πάρε. Αλλά εφόσον δεν ξέρεις μείνε μακρυά.

Κατά 90% τα Cisco δουλεύουν από CLI με δικά τους commands.

Μην μπλεξεις καλύτερα.

Αν θέλεις να δώσεις λεφτά για top λύση. Πάρε το modem του παροχου και πάρε και ένα μικρό utm.

 

+1

 

Εάν δε γνωρίζεις τη γλώσσα IOS που χρησιμοποιούν τα Cisco μείνε μακριά τους.

Η LinkSys είναι το παράρτημα ουσιαστικά της Cisco για οικιακούς καταναλωτές.

Εάν επιμένεις για Cisco μπορείς να κοιτάξεις κάποιο πιο παλιό μοντέλο που να διαθέτει RJ11.

Ενδέχεται όμως να έχει προβλήματα συμβατότητας με τα DSLAM διαφόρων παρόχων.

:(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς είναι κάτι σαν αυτό το interface:

http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/routers/3900-series-integrated-services-routers-isr/data_sheet_c78-644629.html

μπορείς να δεις και τη λίστα συμβατότητας με routers στη σελίδα.

Υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα ADSL interfaces που είναι συμβατά και με χαμηλότερη σειρά από routers, αλλά όπως και οι παραπάνω δεν θα σου συνιστούσα να επιλέξεις κάτι τέτοιο - στο 99.99% των περιπτώσεων δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα σε σύγκριση με ένα καλό οικιακό modem/router και σε κλάσμα του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε δίκιο. Είναι μπλέξιμο με κόστος. Ίσως αυτά που σκεφτόμουν να γίνονταν κάποτε. Θα κοιτάξω κάποιο πιο προσιτό και οικιακό. Αυτή τη στιγμή έχω το netgear dgn3500 2η φορά αγορασμένο και με έκδοση amod. Δυστυχώς πρόσφατα βγήκε ενα πρόβλημα με το power button και δεν πιάνει. Επίσης κάποιες φορές τρώει κάτι ψιλοκολληματα αλλα σίγουρα λιγότερα απο τη στιγμή που πέρασα αυτή την έκδοση ενώ η ταχύτητα που έχω τώρα με ΟΤΕ είναι χαμηλότερη απο FORTHNET. Τέλος ήρθε να προστεθεί κι άλλο ενα πρόβλημα με το netgear wndr3700v3 που έχω κάνει ως access point. Πολλές συσκευές δεν μπορούν να συνδεθούν πάνω του, άλλες κάποιες φορές άλλες οχι. Έχω κάνει reset αλλα το ίδιο. Οπότε αν και διαβάζω καλά λόγια για netgear δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα ξαναεπελεγα! Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποιο modem;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε δίκιο. Είναι μπλέξιμο με κόστος. Ίσως αυτά που σκεφτόμουν να γίνονταν κάποτε. Θα κοιτάξω κάποιο πιο προσιτό και οικιακό. Αυτή τη στιγμή έχω το netgear dgn3500 2η φορά αγορασμένο και με έκδοση amod. Δυστυχώς πρόσφατα βγήκε ενα πρόβλημα με το power button και δεν πιάνει. Επίσης κάποιες φορές τρώει κάτι ψιλοκολληματα αλλα σίγουρα λιγότερα απο τη στιγμή που πέρασα αυτή την έκδοση ενώ η ταχύτητα που έχω τώρα με ΟΤΕ είναι χαμηλότερη απο FORTHNET. Τέλος ήρθε να προστεθεί κι άλλο ενα πρόβλημα με το netgear wndr3700v3 που έχω κάνει ως access point. Πολλές συσκευές δεν μπορούν να συνδεθούν πάνω του, άλλες κάποιες φορές άλλες οχι. Έχω κάνει reset αλλα το ίδιο. Οπότε αν και διαβάζω καλά λόγια για netgear δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα ξαναεπελεγα! Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποιο modem;

Γιατί δε ζητάς από τον ΟΤΕ να σου δώσει ένα νέο? Λογικά θα πάρεις το κλασικό Speedport, που μπορεί να μη διεκδικεί δάφνες σε κάποιο τομέα, αλλά είναι αξιοπρεπές για γενική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, τον Απρίλιο που έκανα σύνδεση και έστειλαν το modem είδα ότι είχα 1-1.5mbps κάτω διαφορά με το netgear και το κυριότερο οχι σταθερότητα. Άσε που με το μενού του netgear μου φαίνεται πιο εύκολο να περάσω ρυθμίσεις για κάμερες συναγερμό dyn DNS κλπ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.