Jump to content



Οξειδωμενο πλακετακι Xperia...


JohnyMontana

Recommended Posts

Καταρχην ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!

Τωρα οσο εχει να κανει με το θεεικο οξυ , θα αγορασω το οξυ και θα το βαλω το πλακετακι απευθειας η θα πρεπει να κανω και κατι αλλο ?? Δηλαδη το διαλλειμενο δεν χρειαζεται νερο η κατι αλλο ετσι?

Λογικα θα το βαλω καπου σε κατι σιδερενιο και θα τοποθετησω την πλακετα μεσα για 10-20 λεπτα?

Και επειτα στο ριζι???

Σορυ για τις ερωτησεις αλλα θελω να ξεκινησω τις διαδικασιες...

Αν αποφάσισες να το βάλεις στο οξύ-εγώ δε το έχω δοκιμάσει και δε ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στη πλακέτα-σε ένα μεταλλικό σκαφάκι ,το χρόνο προφανώς που σου είπε ο φίλος ,ξέπλυνε το μετά με αποσταγμένο νερό,φύσηξε το με κάτι και στέγνωσε το.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Βασικά δεν είναι επικίνδυνο μιας και μιλάμε για πλακέτα κινητού που εκτός απο το PCB και τις κολήσεις που έχει πάνω,

μπορεί να έχει και άλλα μέρη (πλαστικά ας πούμε) που μπορεί να αλιωθούν (με το μπάνιο που θα κάνει η πλακέτα)?

Link to comment
Share on other sites

Εδω έχεις ένα δίκιο :)

Το πιο σωστό είναι ισοπροπυλική αλκοολη που είπε ενας πιο πάνω.

Αλλά χρειάζεται και μια συσκευή για να γίνει σωστά η δουλεια.. την λεγομενη μπανιέρα..

(έιναι μια συσκευή που δουλεύει με ηπέρηχους)

Επειδή ολο αυτο δεν παίζει να το κάνει (τα χουν οι επαγγελματίες αυτά)

Κάνει οτι είπα με το ξύδι :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και όλα αυτα που λέμε να είναι σωστά, αλλα τι να διαλέξει το παληκάρι τελικά?

Αν ήμουν εγώ θα έλεγα μετά απο όλα αυτά "Δε γαμ... το πετάω"

Χαχαχα ναι οτι εχω ψιλομπερδευτει ειναι αληθεια...!!!

Αλλα τελοσπαντων θα προσπαθησω το πιο απλο για αρχη με τον οδοντοβουρτσα και το ξυδι...Και μετα

βλεπουυυμε !!!:p

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ξύδι και τριψε με μια οδοντοβουρτσα την πλακέτα.

Ξέπλυνε την με καθαρό οινόπνευμα.

ΑΑα απλα , εαν μπορεις να εισαι λιγο πιο συγκεκριμενος , δηλαδη θα το βαλω σε ενα σκαφακι γεματο με ξυδι και θα το τριψω η θα το τριψω απλα με τον οδοντοβουρστα?

Και τελος μετα θα το ξεπλυνω με το οινονπευμα ??Δηλαδη παλι θα το βαλω καπου γεματο με οινοπνευμα η απλος θα το τριβω τριγυροο???

Συγνωμη απλα θελω ναμαι σιγουρος...:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

ΑΑα απλα , εαν μπορεις να εισαι λιγο πιο συγκεκριμενος , δηλαδη θα το βαλω σε ενα σκαφακι γεματο με ξυδι και θα το τριψω η θα το τριψω απλα με τον οδοντοβουρστα?

Και τελος μετα θα το ξεπλυνω με το οινονπευμα ??Δηλαδη παλι θα το βαλω καπου γεματο με οινοπνευμα η απλος θα το τριβω τριγυροο???

Συγνωμη απλα θελω ναμαι σιγουρος...:thank_you2:

σε ενα πλαστικο πιατάκι ρίχνεις ξύδι το αφήνεις για κανα 20λεπτο επανω στην πλακέτα και μετά τρίβεις με την οδοντόβουρτσα προσεκτικά..

αφου τελείωσεις σε ενα αλλο πιατάκι ξεπλένεις με καθαρό οινόπνευμα και αφήνεις την πλακέτα πανω σε μερικές χαρτοπετσέτες να στεγνώσει αφου περάσει κανα 30λεπτο την στεγνώνεις καλά με ένα πιστολάκι

Link to comment
Share on other sites

σε ενα πλαστικο πιατάκι ρίχνεις ξύδι το αφήνεις για κανα 20λεπτο επανω στην πλακέτα και μετά τρίβεις με την οδοντόβουρτσα προσεκτικά..

αφου τελείωσεις σε ενα αλλο πιατάκι ξεπλένεις με καθαρό οινόπνευμα και αφήνεις την πλακέτα πανω σε μερικές χαρτοπετσέτες να στεγνώσει αφου περάσει κανα 30λεπτο την στεγνώνεις καλά με ένα πιστολάκι

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε, θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγινε η δοκιμη αλλα τζιφος η δουλεια...Δεν ειχαμε αποτελεσμα , το κινητο συνεχιζει να ανοιγει αλλα το προβλημα παραμενει( δεν εντοπιζει την σιμ)...Θεορω οτι μαλλον το προβλημα δημιουργειται οχι απο την πλακετα μετα απο αυτο αλλα απο την υποδοχη της σιμ! Πιθανον εαν κανω το ιδιο με το αλλο κομματι (γιατι αυτο δεν ειναι πανω στο πλακετακι) να λειτουργησει... Απλα εκει πανω ειναι κολλημενη η μπαταρια σαυτο το κινητο και δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να βγει ...

Link to comment
Share on other sites

Σπρέυ επαφών που σε είπα πήρες?

Δεν έχεις φόβο να ρίξεις τέτοιο σε οτιδήποτε ηλεκτρονικό, αρκεί βέβαια να το αφήσεις να στεγνώσει πρώτα, πριν το λειτουργήσεις.

Όταν το ρίξεις το σπρευ, μετα με μια μπατονέτα ή με μια οδοντογλυφίδα που είναι πιο λεπτή

και λίγο στην άκρη χαρτοπετσέτα πιστεύεις θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στην υποδοχή της sim?

Βλέπεις με το μάτι το κύκλωμα της sim?

Μπορείς δηλαδή να διακρίνεις που πάει και κολιέται η βάση της sim για να δεις σε εκείνο το σημείο αν έχει προκληθεί κάποια ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

Σπρέυ επαφών που σε είπα πήρες?

Δεν έχεις φόβο να ρίξεις τέτοιο σε οτιδήποτε ηλεκτρονικό, αρκεί βέβαια να το αφήσεις να στεγνώσει πρώτα, πριν το λειτουργήσεις.

Όταν το ρίξεις το σπρευ, μετα με μια μπατονέτα ή με μια οδοντογλυφίδα που είναι πιο λεπτή

και λίγο στην άκρη χαρτοπετσέτα πιστεύεις θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στην υποδοχή της sim?

Βλέπεις με το μάτι το κύκλωμα της sim?

Μπορείς δηλαδή να διακρίνεις που πάει και κολιέται η βάση της sim για να δεις σε εκείνο το σημείο αν έχει προκληθεί κάποια ζημιά?

Οχι φιλε δυστιχως ειναι κάπως δύσκολο να τσεκαρο εκεινο το σημειο...

Είναι μικρο κινητο με πολύ στενα σημεία..

Το σπρει δεν το πηρα αλλα θα το δοκιμασω και αυτο σε εκείνο το σημείο εαν ειναι και χωρις να εχω επαφη απλα δοκιμαστικα μα δεν χανω κατι ετσι δεν ειναι???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

johny καπου εκεί πρέπει να έχει καλωδιοταινία.

Δοκίμασε να τρίψεις με οδοντόβουρτσα και ξυδι εκει.

Δηλαδή στην ένωση της πλακέτας σιμ με την πλακέτα του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

johny καπου εκεί πρέπει να έχει καλωδιοταινία.

Δοκίμασε να τρίψεις με οδοντόβουρτσα και ξυδι εκει.

Δηλαδή στην ένωση της πλακέτας σιμ με την πλακέτα του κινητού.

Μηπως ειναι αυτο το κομματι (δες φωτο) ? Γιατι εαν ειναι αυτο ειναι το μονο κομματι που δεν εχει μπει σε ξυδι....τωρα εχω βαλει και το υπολλοιπο κομματι , πρωσπαθηασα και εβγαλα την παταρια...

Για τσεκαρε και πες εαν ειναι αυτο ειναι ευκολο...

post-21546-1416075573,5883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι αυτο το κομματι (δες φωτο) ? Γιατι εαν ειναι αυτο ειναι το μονο κομματι που δεν εχει μπει σε ξυδι....τωρα εχω βαλει και το υπολλοιπο κομματι , πρωσπαθηασα και εβγαλα την παταρια...

Για τσεκαρε και πες εαν ειναι αυτο ειναι ευκολο...

Αν και δεν φαίνεται καθαρά λεω στην σύνδεση που γίνεται μεταξύ καλωσίου σιμ και πλακέτας

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαίνεται καθαρά λεω στην σύνδεση που γίνεται μεταξύ καλωσίου σιμ και πλακέτας

Δεν εχει κατι αλλο , το καλωδιο της μπαταριας και αλλο ενα σαν και αυτο τις φωτογραφιας που συνδεονται πανω στην πλακετα ...ταχω τριψει και τα δυο...για να δουμε σε λιγο...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.