Jump to content



Server για test (Joomla)


PClord

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες..!

θέλω να αλλάξω το site που διαχειρίζομαι (4-5 .htm και phbb forum) σε Joomla,

το θέμα μου είναι πως ξέρω μόνο πως να εγκαταστήσω Joomla,αλλά δεν έχω ιδέα για όλα τα υπόλοιπα..! :p

οπότε αυτό που ζητάω είναι ένας δωρεάν server για test (έστω και αν είναι για limited time) για να βάλω Joomla και να δοκιμάσω τα πραγματάκια που θέλω...! :)

υπάρχει κάτι τέτοιο ή ψάχνω τσάμπα?! :wall:

ευχαριστώ εκ'των προτέρων..!

(χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες και στις Δήμητρες!! :D )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει , δίνει δωραιάν 30 μέρες αν μπείς (δε θυμάμαι σιτε) μπές joomla.org και πήγαινε στο try joomla

to είχα κάνει παλαιότερα , είναι ένας host που ειδικεύεται σε joomla hosting και έ΄χει και ωραία πακέτα..

Link to comment
Share on other sites

βασικά βολεύτικα με την λύση του [MENTION=9719]kuza[/MENTION] , πολύ καλός domain με αρκετά καλές ταχύτητες για τα δεδομένα μου..! :clap:

επόμενο βήμα να βρώ κάποιο site με κανά tutorial για Joomla 1.7! :p

έχει κανείς κάποιο καλό υπ'οψιν;; :innocent:

Link to comment
Share on other sites

βασικά βολεύτικα με την λύση του [MENTION=9719]kuza[/MENTION] , πολύ καλός domain με αρκετά καλές ταχύτητες για τα δεδομένα μου..! :clap:

επόμενο βήμα να βρώ κάποιο site με κανά tutorial για Joomla 1.7! :p

έχει κανείς κάποιο καλό υπ'οψιν;; :innocent:

ημουν σιγουρος οτι θα ησουν ευχαριστημενος με το host.Το ειχα και γω για δοκιμες.

Οσο για το joomla, κανε ενα google search, υπαρχη και ελληνικη κοινοτητα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

εννοει το xaamp :T:

Είναι και το wamp server. Εγώ τον χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 χρόνια για να κάνω δοκιμές και λειτουργεί άψογα. Το στήνεις στον τοπικό σου υπολογιστή, έχει πανεύκολη εγκατάσταση και έχεις άμεση πρόσβαση στα αρχεία του site για να κάνεις τις δοκιμές σου. Εγώ χρησιμοποιώ το akeeba backup και μεταφέρω πανεύκολα το site από το online στο τοπικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το akeeba backup και μεταφέρω πανεύκολα το site από το online στο τοπικο.

καλό αυτό..! μια ερώτηση μόνο..

έστω πως έχεις κάνει install Joomla, έχεις βάλει template και το έχεις προσαρμόσει στα μέτρα σου,μπορείς να το μεταφέρεις από server σε server χωρίς (διατηρημένο όπως είναι) και έπειτα να ξανα-ρυθμίσεις την βάση SQL που χρησιμοποιεί; (άλλο όνομα και password..) :tomato:

(sorry guys, σας εκμεταλεύομαι χωρίς όρια :wall: :hang3: :fist:)

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό..! μια ερώτηση μόνο..

έστω πως έχεις κάνει install Joomla, έχεις βάλει template και το έχεις προσαρμόσει στα μέτρα σου,μπορείς να το μεταφέρεις από server σε server χωρίς (διατηρημένο όπως είναι) και έπειτα να ξανα-ρυθμίσεις την βάση SQL που χρησιμοποιεί; (άλλο όνομα και password..) :tomato:

(sorry guys, σας εκμεταλεύομαι χωρίς όρια :wall: :hang3: :fist:)

Με το akeeba κατάφερα να μεταφέρω πανεύκολα το site σε άλλον server (στην ίδια εταιρία όμως) από windows server σε linux server και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα. Εκανα backup και επαναφορά στον νέο server. Το akeeba αντιγράφει-μεταφέρει και την βάση. Η μοναδική προϋπόθεση είναι να χρησιμοποιείς την ίδια βάση πχ SQL και στους 2 servers, διαφορετικά θα πρέπει να μετατρέψεις τους πίνακες της βάσης και να την επαναφέρεις με το "χέρι" μέσω του phpmyadmin ή δεν ξέρω τι άλλο (άστο καλύτερα, μόνο ειδικός μπορεί να στο κάνει). Επίσης δεν σου δημιουργεί θέμα με το μέγεθος της βάσης που το phpmyadmin μπορεί να σου δημιουργήσει.

Όταν κάνεις επαναφορά σε ρωτάει το όνομα και τον κωδικό πρόσβασης στην βάση (Πρέπει πρώτα από τον server να έχεις δημιουργήσει την βάση με όνομα και κωδικό). Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Δεν είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τα ίδια με τον παλαιό server.

Για τα παραπάνω μιλάω καθαρά εκ πείρας. Ενδεχομένως κάποιος πιο ειδικός, να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Square7 - 7GB Webspace // Webhosting & Freehost :: discover the unexpected είναι στη καλυτερη περίπτωση προβληματικό. Ο Myphpadmin όλο άκυρα errors είναι κ γενικά εγώ δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απτο συγκεκριμένο. καλύτερα xamp/wamp να κανεις τοπικη εγκατάσταση
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.