Jump to content



Seltz: να την παρω ή οχι;


.38-.45

Recommended Posts

Η Λ30 που έχω δουλευει άψογα πανω απο 1 χρονο ειτε βυθιζόμενη είτε εν σειρά

Μια λ20 που πηρα για λίγο στην αρχη ολα ηταν οκ αλλα μετα απο 3-4 βαλε βγάλε άρχισε να χανει και δεν σταματούσε με τίποτα οτι και να τις έκανα Τελικά ένα αλουμινένιο δαχτυλίδι έδωσε την λύση Νομίζω οτι ολες οι λ20 που χάνουν εχουν το ίδιο κατασκευαστικό πρόβλημα με το μπλέ δαχτυλίδι σύσφιξης στο οποίο μετα απο μερικα βγάλε βάλε φαγώνεται εσωτερικα με αποτέλεσμα να μην ασκεί αρκετή πίεση στο Ο-ρινκ στεγανοποιησης και ...............:cry:

Παντως τωρα που βρήκα το κόλπο της πάλι τέτοια θα πάρω Σιγουρα οι Eheim ειναι κατασκευαστικά ανώτερες αλλα κοστίζουν και αρκετά παραπάνω

post-62-1416071019,5326_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η λ30 δουλεύει εξωτερική για ένα χρόνο περίπου... απροβλημάτιστα. ζορίστηκε, ζεστάθηκε, δούλεψε με κενό, με φυσαλίδες, με νερό που έγινε γάλα από την πολυκαιρία αλλά τπτ. απλά γαργαρίζει αν δεν είναι καθαρό το κύκλωμα.

η λ20 έχει πιό κακή φήμη γιαυτό και την πήρα για βυθισμένη, να μη με νοιάξουν οι διαρροές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

θα κολλησεις τα κιτρινα μεταξυ τους. την κιτρινη σφηνα που ειναι πανω στον αξονα, με την σφηνα που βρισκεται μεσα στο στροφειο.

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 20:56]

κολλησε την (το στροφειο στον αξονα)

ολες αυτες, εχουν επιτηδες ενα μικρο κενο, ωστε οταν ζοριζονται (οταν βρωμησει το νερο στο ενυδρειο), να κανουν θορυβο για να ξυπνησουν τον ιδιοκτητη να καθαρισει το νερο, πριν πεθανουν τα καημενα τα ψαρακια απο τη μπιχλα.

Πρέπει να ομολογήσω ότι έχεις φαντασία.

Ελπίζω να μην έχεις ψάρια.

Εκτός λοιπόν από συναγερμός νιτρωδών ( μπιχλας) δευτερευόντως το σύστημα αυτό προσπαθεί να διορθώσει την αδύναμη ροπή εκκίνησης. Εκκινεί μόνος του ο ροτορας και στην πορεία βρίσκει την φτερωτή με φόρα.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολη η συμβιωση μαζι μου, για να επιζησουν τα καημενα.

αφου ανοιξαμε τις καρδιες λοιπον και αρχισαμε τις αποκαλυψεις, δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει (καπου το διαβασα κι εγω) οτι αυτος ειναι ο λογος (βρωμια) που ειναι σχεδιασμενες ετσι οι αντλιες. μου φαινεται αδιανοητο να εχεις ζωντανους οργανισμους σε ενα κλειστο χωρο, και να περιμενεις απο την αντλια να σου φωναξει ποτε ειναι καιρος να ανασανουν.

απο την αλλη, η εξηγηση της "φόρας", ακουγεται πιο καλη.

γνωστης των αντλιων εσυ (το εχεις αποδειξει αλλωστε ουκ ολιγες φορες), περιμενω τα φωτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι εξαιτίας της ( βρωμιάς ) αδυνατεί να εκκινήσει. Σε καθαρό νερό συμβαίνει σπάνια.

Η Eheim βέβαια ξεκινάει πάντα με όλους τους «καιρούς».

Αναγνωρίζετε οι περισσότεροι ότι είναι δεύτερο προϊόν, αλλά υποστηρίζετε ότι είναι φτηνό. Ξεχνάτε όμως να προσθέσετε στην τιμή, τις εργατωρες επισκευής η τελειοποίησης της .

Ο μάστρο 11 έφαγε καμιά ώρα για το δαχτυλίδι, χώρια τα εργαλεία που δούλεψε.

Τέλος θέλω να πω ότι το χειρότερο κατ εμέ είναι το πεταμένο δαχτυλίδι και η χαλασμένη αντλία που γίνονται σκουπίδια για τα επόμενα 300-400 χρόνια, ενώ κάποιος σκάβει ποιο βαθιά τα σπλάχνα της γης βγάζοντας τις πρώτες ύλες για τα καινούρια. Ως πότε;

Είναι στάση ζωής να επιβραβεύεις το ποιο αξιόπιστο με την προτίμηση σου.

Αποδεικνύετε δε, και οικονομικότερο σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Τέλος θέλω να πω ότι το χειρότερο κατ’ εμέ είναι το πεταμένο δαχτυλίδι και η χαλασμένη αντλία που γίνονται σκουπίδια για τα επόμενα 300-400 χρόνια, ενώ κάποιος σκάβει ποιο βαθιά τα σπλάχνα της γης βγάζοντας τις πρώτες ύλες για τα καινούρια. Ως πότε;

Είναι στάση ζωής να επιβραβεύεις το ποιο αξιόπιστο με την προτίμηση σου.

Αποδεικνύετε δε, και οικονομικότερο σε βάθος χρόνου.

:worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.