Jump to content



PSU για +12V Compressor


Shadow Hunter

Recommended Posts

Είναι γιατί - εκείνη την εποχή - δεν είχαν τόσο μεγάλη κατανάλωση οι επεξεργαστές (άντε να ήταν ο μεγαλύτερος-νορμαλ- 60-70watts) και υποτίθεται ότι δεν θα έφτανε το Vapo(η κεφαλή του) σε αυτές τις θερμοκρασίες ..... +βαθμούς......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Γι'αυτό ακριβώς λέω......... :)

Του "τραβάω" 18Α στον επεξεργαστή , 8Α στούς ανεμηστήρες , 7Α στην κάρτα γραφικών , + η μητρική από τα 12V = 33Α + - ονομαστικής ισχύος 24Α σύνολο - και ΔΕΝ μασάει..........και όχι μόνο δεν μασάει αλλά δουλεύει και χλιαρό........Νομίζω ότι αυτή ήταν μία από τις καλύτερες αγορές πού έχω κάνει........... ;):)

Και το δικό μου χλιαρό είναι και δεν μασάει με τίποτα!!! Το είχα βραχυκυκλώσει κατα λάθος και το μόνο που έπαθε το pc είναι να χαλάσει την tinker στο fah !!!Το άλλο περίεργο είναι ότι στην +12 και +5v έχω γ@μώ τις τάσεις χωρίς να κάνω mod! μετρημένες με πολύμετρο !! Διάβασα και στο Xtreme τα καλύτερα για το συγκεκριμένο psu :):)

Link to comment
Share on other sites

Kosta δεν συνδιαζεται η θερμοκρασια του PSU με το ζορισμα που τρωει. Να σου πω οτι και τα 2 τροφοδοτικα που εχει ξεζουμισει το Vapo, μια ζωη χλιαρα ηταν και δουλευαν 24/7. Απο που ειχες παρει το Enermax και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter

Kosta δεν συνδιαζεται η θερμοκρασια του PSU με το ζορισμα που τρωει. Να σου πω οτι και τα 2 τροφοδοτικα που εχει ξεζουμισει το Vapo, μια ζωη χλιαρα ηταν και δουλευαν 24/7. Απο που ειχες παρει το Enermax και ποτε?

Δεν λέω μόνο για temp αλλά έχω βάλει άπειρα πράγματα πάνω! Peltier ,hdd κλπ. Το έχω εδώ και 2 χρόνια και το πήρα απο γνωστό. Η ver αυτή είναι 2 χρόνια νομίζω που άλλαξε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

Και το δικό μου χλιαρό είναι και δεν μασάει με τίποτα!!! Το είχα βραχυκυκλώσει κατα λάθος και το μόνο που έπαθε το pc είναι να χαλάσει την tinker στο fah !!!Το άλλο περίεργο είναι ότι στην +12 και +5v έχω γ@μώ τις τάσεις χωρίς να κάνω mod! μετρημένες με πολύμετρο !! Διάβασα και στο Xtreme τα καλύτερα για το συγκεκριμένο psu :):)

:):):)

Link to comment
Share on other sites

ΛοΛ βρε Κωστα. Η εμφανιση δεν με πολυνοιαζει. Ελεγα μηπως εχει καποιος γνωση γενικα για τις επιδοσεις του συγκεκριμενου μοντελου, γιατι στα χαρτια τα βλεπω και εγω αλλα στην πραξη τα περισσοτερα διαφερουν. Reviews δεν ειδα να υπαρχουν οποτε αν το εχει συναντησει κανεις σε κανενα φορουμ.

Τελικα η ENERMAX βγαζει ολοκαινουριες σειρες γιαυτο ειχαν ξεμεινει απο stock τοσο καιρο.

Το ρημαδι το EG651 ακομα αφαντο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR [Χθες, στις 07:29]

Λίγο σκαλισμένο έιναι... απλά η +3.3v πάει μέχρι τα 4 volt :p

Εδώ είναι στα 3.81...:whistling :whistling

οπα της...

εχω το πιο καινουριο....550 ενερμαξ το μπλε που κοντρολλαρεις την ταχυτητα στα ανεμιστηρακια του...

μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για το πως 8α πειραξω την +3 γραμμη του και γενικα οτι αλλες γραμμες μπορω?

εθχαριστω...

κωστα εχεις κανενα οδηγο για το πως μπορω να το πειραξω μιας και εχεις ηδη κανει εσυ στο δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Brwmogazos

οπα της...

εχω το πιο καινουριο....550 ενερμαξ το μπλε που κοντρολλαρεις την ταχυτητα στα ανεμιστηρακια του...

μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για το πως 8α πειραξω την +3 γραμμη του και γενικα οτι αλλες γραμμες μπορω?

εθχαριστω...

κωστα εχεις κανενα οδηγο για το πως μπορω να το πειραξω μιας και εχεις ηδη κανει εσυ στο δικο σου?

Επειδή είμαι στην δουλειά τώρα θα σου στείλω το link το απόγεμα που θα πάω σπίτι. Βασικά μια αντίσταση 1Κ τοποθετείς ανάμεσα στο Sence Line(λεπτό καφέ cable που είναι σε μια γωνία μαζί με την +3.3v) και στην GND.Αρκετά έυκολο...

Link to comment
Share on other sites

To Βρηκα στο εχτριμ χτες το βραδυ...μονο για +3 μπορω αποτι φενεται...βαζεις αντιστασουλα 28 ομ νομιζω λεει και μετα το ποτεντιομετρο...

προσπα8ω να κανω κονε απο αμερικη να μου φερουν το Οσιζεντ το 520 που εχει απο μαμα ολες τις γραμμες ρυ8μιζομενες στο πισω μερος του...για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.