Jump to content



PSU για +12V Compressor


Shadow Hunter

Recommended Posts

Βρισκομαι σε εντονο προβληματισμο σχετικα με ποιο PSU θα ηταν ιδανικο σε ενα συστημα με Phase Chance Cooling με κομπρεσορα που τραβαει απο την +12.

Χρησιμοποιω VapochillPE και συστημα βασισμενο σε πλατφορμα AMD.Προσφατα αλλαξα το τροφοδοτικο μου με ενα ANTEC trueblue 480W. Το προηγουμενο που ειχα ηταν ενα Enermax 430W αλλα ζοριζοταν σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο.Εβλεπα τασεις στην +12 να πλησιαζουν τα +11.30, και φυσικα αναλογες ηταν ολες οι γραμμες. Μεχρι που σε μια επανεκινηση και ενω ειμουν στο Bios, δεν καταφερε να δωσει τα αναμενομενα στο Vapochill και ενω εσωζα νεα settings στο Bios, εφτασε σε θερμοκρασια κλεισιματος και bye bye Bios chip :hi: (Ηταν η γκαντεμια της χρονιας).

Ο λογος που μετα πηρα Antec ηταν οι dedicated γραμμες που εχει και σε ολες τις παρουσιασεις που ειδα ηταν πολυ σταθερο.Οσο και αν εψαξα να βρω ομως review με καποιο Phase Chance Cooling συστημα δεν τα καταφερα. Με το Antec τωρα βλεπω στην +12 τιμες γυρω στα +11.55 πραγμα που ειναι παλι ανησυχητικο και ελαχιστα βελτιωμενο με πριν.Το Vapochill τραβαει απο την +12...ακομα και το Antec 550W, μολις 2Α παραπανω απο το 480W δινει εκει, οποτε παλι δεν θα δω διαφορα.

Το ζητημα που θετω και θελω την γνωμη σας, κυριως οσων εχουν Phase Change Cooling, ειναι το εξης: Υπαρχει περιπτωση ενα PSU να μου καλυψει το συστημα ή θα πρεπει να καταφυγω σε διπλα PSUs? Στην δευτερη λυση ειχα καταφυγει για ενα χρονικο διαστημα παλιοτερα αλλα θα ηθελα να ξερω εαν αποτελει μονοδρομο. :...:

Υ.Γ. Εαν οσοι χρησιμοποιουν αναλογη ψυξη μου εγραφαν τι τροφοδοτικα εχουν και πανω-κατω τις τασεις τους(η +12 με καιει πιο πολυ), θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

@soki μεχρι τωρα εχω εντυπωσιαστει με αυτα που λενε για το fortron530, αν μπορεσω τωρα να το βρω απο καπου...:D

@morpheus το enermax δεν ενδικνειται για τετοια χρηση, δηλαδη μονο για +12 γραμμη, η ιδια η enermax δεν το συνιστα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.tan.gr/koutia.htm για κοιτα κ εδω για fortron εντος ελλαδας!!!:T:

δεν ξερω αν ειναι μαιμου η κανονικα....αλλα αμα ενδιαφερεσαι ακομα παρε τηλεφωνο να μαθεις!Κ μετα πες κ σε εμας!χε!χε!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε σώσει ένα enermax 550 watts Model : EG651P-V αλλά πού να το βρείς.............Υ.Γ. ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο phase change(και οι πιό παλιές σειρές αυτής της εταιρίας) τροφοδοτείται (ο κομπρέσορας του) από τα 12 V......Όλα τα άλλα είναι 220V.....

Link to comment
Share on other sites

Forton απο Αμερικη βρηκα το 530 μονο στο newegg αλλα δεν στελνει Ευρωπη. Αγγλια κοιταξα απο resellers της εταιριας και ολοι ειχαν μονο τα μικροτερα μοντελα.:(

Οταν κατεβω Ελλαδα θα τους τηλεφωνησω Βασιλη και θα ενημερωσω.

Για Enermax ειχα κανει μια αποπειρα πριν απο 1 1/2 μηνα περιπου αλλα με ειδοποιησαν οτι δεν υπηρχε stock, αν και μερικα sites ελεγαν οτι ειχαν. Τελοσπαντων, μεσω ενος reseller επικοινωνησα με την Enermax και εμαθα οτι δεν μπορουσαν να δωσουν ακριβεις πληροφοριες σχετικα με την ανανεωση του stock.Μαλλον κατι επαιζε με την εταιρια...Αυτα 1 μηνα+ πριν. Τωρα κοιτωντας και παλι για Enermax βλεπω οτι αλλου ειναι ακομα out of stock και αλλου δεν υπαρχει καν στον καταλογο.

Ναι hipro5 ειναι πολυ πακετο αυτο με την +12v. Το σκιζει το τροφοδοτικο. Εαν δεν μπορεσω να βρω ενα απο αυτα τα 2 τροφοδοτικα, μαλλον θα καταφυγω σε διπλο PSU.Απλα μου κανει εντυπωση που και στο φορουμ της asetek ενω οι περισσοτεροι χρηστες με Vapo Classic/SE/PE δεν εχουν δυνατα τροφοδοτικα ουτε που κοιτανε τις γραμμες τους. Μα καλα ολοι underclock ειναι? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Θα σε σώσει ένα enermax 550 watts Model : EG651P-V αλλά πού να το βρείς.............Υ.Γ. ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο phase change(και οι πιό παλιές σειρές αυτής της εταιρίας) τροφοδοτείται (ο κομπρέσορας του) από τα 12 V......Όλα τα άλλα είναι 220V.....

Γιά αυτό εδώ λές Γιώργη ? :):D

post-203-1416071078,4984_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Κωστάκη κατι γράμματα πάνω στο enermax.......

Μήπως ειναι modded....;; Λέω μήπως;;:whistling :whistling

Ρε πότε θα μοντάρουμε και το δικό μου;;

Ακόμα σε περιμένω ε

Θα φας ξύλο!!:whip: :whip:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sam....

Βλέπω Κωστάκη κατι γράμματα πάνω στο enermax.......

Μήπως ειναι modded....;; Λέω μήπως;;:whistling :whistling

Ρε πότε θα μοντάρουμε και το δικό μου;;

Ακόμα σε περιμένω ε

Θα φας ξύλο!!:whip: :whip:

Λίγο σκαλισμένο έιναι... απλά η +3.3v πάει μέχρι τα 4 volt :p

Εδώ είναι στα 3.81...:whistling :whistling

post-203-1416071078,5966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Θα σε σώσει ένα enermax 550 watts Model : EG651P-V αλλά πού να το βρείς.............Υ.Γ. ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο phase change(και οι πιό παλιές σειρές αυτής της εταιρίας) τροφοδοτείται (ο κομπρέσορας του) από τα 12 V......Όλα τα άλλα είναι 220V.....

Αντε γιατι ενιωθα ηλιθιος... δεν πηγαινε ο νους μου στο τι χρειαζεται ενα psu με ενα phase change... Oi 12αρηδες οι συμπιεστες δεν εχουν παντως καλες επιδοσεις αλλα ειναι αρκετα μικροτεροι (και ακριβοτεροι) σε σχεση με τους 220. Ενας τετοιος παντως για την vga ειναι οτι πρεπει... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:54]

Αντε γιατι ενιωθα ηλιθιος... δεν πηγαινε ο νους μου στο τι χρειαζεται ενα psu με ενα phase change... Oi 12αρηδες οι συμπιεστες δεν εχουν παντως καλες επιδοσεις αλλα ειναι αρκετα μικροτεροι (και ακριβοτεροι) σε σχεση με τους 220. Ενας τετοιος παντως για την vga ειναι οτι πρεπει... :)

;)Ένας τέτοιος είναι γιά το Northbridge τη σήμερον ημέρα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR [Σήμερα, στις 02:26]

Γιά αυτό εδώ λές Γιώργη ? :):D

Γι'αυτό ακριβώς λέω......... :)

Του "τραβάω" 18Α στον επεξεργαστή , 8Α στούς ανεμηστήρες , 7Α στην κάρτα γραφικών , + η μητρική από τα 12V = 33Α + - ονομαστικής ισχύος 24Α σύνολο - και ΔΕΝ μασάει..........και όχι μόνο δεν μασάει αλλά δουλεύει και χλιαρό........Νομίζω ότι αυτή ήταν μία από τις καλύτερες αγορές πού έχω κάνει........... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε! Για τα καλα σας λογια. :whip:

Τι να κανουμε..ο mobile μου βγαζει τοση ζεστη οσο το Northbridge ενος P4.:hehe:

Hipro, στον πινακα που ειχες επισυναψει, οι αστερισκοι σε τι ανταποκρινονται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter [Σήμερα, στις 12:05]

Μπραβο ρε! Για τα καλα σας λογια. :whip:

Τι να κανουμε..ο mobile μου βγαζει τοση ζεστη οσο το Northbridge ενος P4.:hehe:

Hipro, στον πινακα που ειχες επισυναψει, οι αστερισκοι σε τι ανταποκρινονται?

Γι'αυτό το θέμα είχα τσακωθεί πιό παλιά στό Overclockers.com με την ASETEK ........Όταν είχε πρωτοβγεί το Prometeia και μιλάγαμε σ'ενα thread γιά καταναλώσεις..........Είναι η κατανάλωση πού είναι ή μέγιστη - θεωρείται - γιά το Vapo.......’μ έλα πού τα "χειρότερα" δεν έχουν επισυναπτεί ατον πίνακα - βλέπε κενά κουτάκια...... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Αντε γιατι ενιωθα ηλιθιος... δεν πηγαινε ο νους μου στο τι χρειαζεται ενα psu με ενα phase change... Oi 12αρηδες οι συμπιεστες δεν εχουν παντως καλες επιδοσεις αλλα ειναι αρκετα μικροτεροι (και ακριβοτεροι) σε σχεση με τους 220. Ενας τετοιος παντως για την vga ειναι οτι πρεπει... :)

Μη με πριζόνετε ρε παιδιά και μπώ και εγώ στα κόλπα με το freon γιατί δεν με βλέπω να ξεκολάω μετά ...:)

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω οτι ειναι η μεγιστη καταναλωση, απλα δεν καταλαβαινω γιατι εχει * στις 2 τελευταιες τιμες καθε σειρας RPM.

Καλα στα γκριζα κουτακια φανταζομαι καποιον να τρεχει με πυροσβεστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.