Jump to content



Intel Q 9650 overclock


DJ-JK

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Το pc που διαθέτω είναι το εξής:

CPU: Ιntel Quad core 9650 3GHz

MoBo: Gigabyte EP-41UD3L chipset G41

Ram: 2 x 2GB DDR2 Corsair hyper X στα 800Mhz

VGA: GForce 8800GTS 320MB

PSU: TAGAN 600W

Σκέφτομαι να κάνω overclock την cpu μου γιατί σε λίγο καιρό σκέφτομαι να πάρω καινούρια VGA (μάλλον gtx560 Ti)

και σε άλλο ποστ από εδώ στο forum κάποια παιδια μου πρότειναν να κάνω OC για να μην έχω προβλήματα με bottleneck κτλ κτλ....

Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα και δεν έχω ιδέα για το tweaking που πρέπει να γίνει από το bios όπως επίσης το θέμα με τις θερμοκρασίες για παράδειγμα αν θέλω να τον φτάσω στα 3.4Ghz θα χρειαστεί να αλλάξω και ψήκτρα;

Τέλος και κυριότερο απ'όλα κατά την άποψή μου πόσο καιρό θα μου κρατήσει γιατί δεν σκοπεύω να τον αλλάξω σύντομα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου

η μητρικη που διαθετεις με chipset g41 δεν ειναι ειδικη και καλη στο o/c αλλα παρολα αυτα για να τον πας 3,4 δεν θα εχεις προβλημα και ουτε χρειαζετε ψυχτρα να αλλαξεις ετσι πιστευω

απλα μπες στο bios και το fsb απο 333 που ειναι τωρα βαλτο στα 380

και ετσι η συχνοτητα σου θα ειναι 380x9 (9=multiplier) =3,42 ghz

δεν θα χρειαστει να δωσεις τα ταση παραπανω καθως τον ανεβαζεις λιγο

και με στοκ ρευμα οπως ειναι θα ειναι σταθερος λογικα

και θερμοκρασιες λογικα θα εχεις ιδιες οπως και πριν

για σιγουρια τρεξε ενα prime να δεις εαν ειναι σταθερος

αλλα πιστεψε με και στοκ να τον αφησεις και με την καρτα γραφικων που θες να παρεις θα τα παιζεις ολα μια χαρα!

εγω θα προτεινα να παρεις 6950 για καρτα γραφικων by the way και οχι την 560 ti

αυτα φιλε μου και καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.