Jump to content



Επιλογή λάπτοπ με βασικό κριτήριο την ποιότητα της οθόνης. Dell και εδώ;


amoustakas

Recommended Posts

Θα κάνω στο έτερο ήμισυ δώρο ένα λάπτοπ έως 500-600 ΕΥΡΩ. Βασικά προορίζεται για τελείως απλή χρήση οπότε θα επιθυμούσα κάτι αξιόπιστο και με καλή ποιότητα οθόνης. Προσανατολίζομαι σε i3/i5 Dell Inspiron Q15R. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πραγματικα καλη ποιοτητα οθονης, πας σε antiglare για να μην σου βγαινουν τα ματια εξω την ημερα.

Msystems.gr - Προϊόντα - Hewlett Packard ProBook 4530s (3G) + Δώρο Τσάντα Μεταφοράς

Εχει και πολυ καλη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,μην λέμε και ότι θέλουμε.Καλά τα dell,ποιότητα,εγγύηση.Κάτοχος του q15r(αυτό που προτείνει ο [MENTION=10236]auditt[/MENTION] και υπερευχαριστημένος από την ποιότητα των πλαστικών του και απο την δύναμη που έχει αλλά άμα όλο το λάπτοπ παίρνει ενα 8/10 το παίρνει γιατί η οθόνη του παίρνει 2/10.Πέρα από το ότι είναι glossy(προσωπικά δεν με ενοχλεί,όχι πως θα με χάλαγε να ήταν ματ) αλλά πρέπει να είσαι σε μια πολύ συγκεκριμένη γωνία για να δεις τα χρώματα σωστά και να μην σου μαυρίζει(άμα την κοιτάς από χαμηλά ή να είναι πιο φωτεινή άμα την κοιτάς απο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω αυτο

Dell Inspiron 15R-N5110 (i5-2410/4GB/500GB) | Skroutz.gr

εχει και καλουτσικη καρτα γραφικων σε περιπτωση που θα θελησεις να παιξεις και κανα παιχνιδακι :)

Φανταζεσαι το ετερον ημισυ να παιζει Medern Warfare 3;:fun:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,μην λέμε και ότι θέλουμε.Καλά τα dell,ποιότητα,εγγύηση.Κάτοχος του q15r(αυτό που προτείνει ο [MENTION=10236]auditt[/MENTION] και υπερευχαριστημένος από την ποιότητα των πλαστικών του και απο την δύναμη που έχει αλλά άμα όλο το λάπτοπ παίρνει ενα 8/10 το παίρνει γιατί η οθόνη του παίρνει 2/10.Πέρα από το ότι είναι glossy(προσωπικά δεν με ενοχλεί,όχι πως θα με χάλαγε να ήταν ματ) αλλά πρέπει να είσαι σε μια πολύ συγκεκριμένη γωνία για να δεις τα χρώματα σωστά και να μην σου μαυρίζει(άμα την κοιτάς από χαμηλά ή να είναι πιο φωτεινή άμα την κοιτάς απο ψηλά.

Βασικα αυτο το πραγμα ισχυει για ολες τις οθονες των φθηνων λαπτοπ.

Για καλη οθονη πας σε 1920x1080 αναλυσης που εχουν και διαφορετικα πανελ.

Πχ και εγω εχω ενα Elitebook (δες υπογραφη μου) και ενα Toshiba C660D.

Oταν αφηνω το Hp και παω στο toshiba, παω σε εντελως διαφορετικη κατηγορια.

Στο Hp απο οπου και να δω ειναι το ιδιο πραγμα (εχει βεβαια ips panel), ενω στο toshiba πρεπει να το εχω στην ευθεια

των ματιων μου για να μπορεσω να δω καθαρα.

Το ενα ομως κοστισε 350ευρω και το αλλο 2500ευρω.

Για πολυ καλη οθονη (εχω διαβασει πως εχει πολυ καλο Lg panel) υπαρχει και αυτο:

http://www.skroutz.gr/s/363606/Dell-Latitude-E5520-i5-2410M-4GB-500GB-W7Pro.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή βιαζόμουν σχετικά και με δεδομένο ότι το έτερο ήμισυ μου απαγόρευσε να το χρησιμοποιώ και εγώ, πήγα σε μία προσφορά HP G6-1168 από media markt στα 444 σε κόκκινο χρώμα. Είδα επί τόπου ότι οι οθόνες αυτές των φθηνών και είναι όλες ψιλο-μάπα. Κρατάω τις προτάσεις σας για μελλοντική αγορά. Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας :T:

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι πηρε μια φιλη μου το dell q15r, η οθονη πολυ χειροτερη απο αυτη του 7χρονου acer μου. Χαλια γωνιες θεασης και αντανακλαει οτιδηποτε...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το macbook θα το πάρω εγώ κάποια στιγμή στο μέλλον. Μετά από το air δε μπορώ να δουλέψω windows laptop. Είναι μεν φθηνά, αλλά δυστυχώς είναι πατσαβούρια, ψευτοκατασκευές με δυνατούς επεξεργαστές και τίποτε άλλο. Ειδικά οι οθόνες τους είναι τραγικές τόσο σε ποιότητα όσο και σε γωνίες θέασης (δε νομίζω να υπάρχει καμία γωνία θέασης που να βλέπεις κανονικά το 100% της οθόνης). Μιλάμε για σύγκριση Ιμαλάια με Φιλοπάππου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.