Jump to content



Νεα Καφετιερα


Servo1980

Recommended Posts

Παιδες επειδη στο θεμα Καφετιερας ειμαι ασχετος και επειδη μου σκαλωσε να αγορασω μια που να ειναι και για ροφηματα εσεις (οι γνωστες αν υπαρχουν) ποια προτεινετε ?

Εγω ειμαι αναμεσα στην Bosch Tassimo T40 και στην Krups Circolo αλλα εχω σκαλωσει αφου κοστιζουν τα ιδια χρηματα......Καπου διαβασα πως η Bosch τα κανει ολα αυτοματοποιημενα διαβαζωντας εναν κωδικο πανω στις καψουλες η κατι τετοιο......Περισσοτερο παντως την θελω για ροφηματα οποτε αν καποιος γνωριζει ας πει την γνωμη του.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να ξέρεις ότι ανάλογα με το ποιά μηχανή θα διαλέξεις θα μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο τις κάψουλες τις κάθε εταιρίας.

Έχω δουλέψει την Krups Melody που παίρνει κάψουλες nescafe

και την De'Longhi Essenza που παίρνει nespresso.

Η nespresso έχει μόνο espresso και εξάρτημα για αφρόγαλο ή ζεστό γάλα(ανάλογα με την μηχανή), αλλά έχει πολλές ποικιλίες και πολύ καλό καφέ (έχω εθιστεί στον ROMA).

Η πρόταση της nescafe δεν με ενθουσίασε τόσο πολύ.΄

Κάτι ακόμα που πρέπει να προσέξεις είναι να μπορείς να βρίσκεις εύκολα τις κάψουλες που σου αρέσουν.

Για την nespresso αγοράζεις από το internet κυρίως, εκτός αν μένεις Αθήνα και σε βολεύει να περάσεις να πάρεις από την έκθεση. Μέσα σε 1-2ημέρες τα φέρνουν.

Για την nescafe βρίσκεις στα Supermarket αλλά όχι όλλες τις κάψουλες πάντα.

Όσο για τα ροφήματα δεν έχω δοκιμάσει κάτι που να με ενθουσιάσει. Αν το σκεφτείς τα περισσότερα έχουν βάση το γάλα όποτε μπορείς να τα κάνεις και χωρίς μηχανή, συν ότι θα έχουν πιο πλούσια υφή και γεύση ανάλογα με το γάλα που θα επιλέξεις.

Για τσάι αν δεν θέλεις τον παραδοσιακό τρόπο υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές με τα φακελάκια, που και πάλι δεν αξίζει να πάρει μηχανή.

Και μερικές πληροφορίες που πιθανόν να γνωρίζεις αλλά πιστεύω ότι είναι καλό να τις αναφέρω

freddo=κρυο

latte=γάλα

αφρόγαλο=χτυπημένο γάλα

cappuccino=espresso+αφρόγαλο

Τέλος να αναφέρω ότι στους freddo συνήθως χρησιμοποιούν διπλή δόση καφέ.

Γενικώς τον καφέ τον πίνω σκέτο αλλά καμιά φορά κάνω κρύο αφρόγαλο όποτε pm για το πως γίνεται εύκολα και γρήγορα.(δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμηση για αυτό δεν αναφέρω λεπτομέριες)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λες πως δεν αξιζει να παρει μηχανη καποιος επειδη θα ειναι χειροτερο το αποτελεσμα απο οτι με το χερι ? Δεν παιζει καποιος να μπορει να αλλαξει ποσοτητες η κατι αναλογο για καλυτερο αποτελεσμα ?

Αν ειναι να δωσω χρηματα για καπουτσινο και ροφηματα και στο τελος να ειναι μαπε ολε τοτε απλα δεν βρισκω τον λογο γιαυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

ψηφιζω nespresso ,οχι γιατι την εχω και μαμαει

αλλα γιατι ειναι καφετιερα και οχι gadget ροφηματων

φτιαχνει καθε φορα πολυ καλο καφε και πολυ ευκολα

με ελαχιστο κοπο και συντηρηση.

το aeroccino της, εαν σ'αρεσει capucinno (ζεστο και κρυο) επισης αξιζει πολυ για τους παραπανω λογους.

Τωρα οι αλλες υπερτερουν λογω μεγαλυτερης ποικιλιας ροφηματων

αλλα αν το δεις λιγο πιο αναλυτικα ισως οχι και τοσο τελικα....

milkbased ροφηματα με καψουλα γαλακτος σε σκονη?

προσωπικα μου κανει καπως...

ο γαλλικος κι ο nescafe σε καψουλα δεν συμφερουν

και το τσαι μπορει να παρασκευαστει και στην nespresso με refillable καψουλες*

(αν και προσωπικα παλι το προτιμω με την πατροπαραδοτη μεθοδο)

οποτε που μενουμε?

στον κλασσικο espresso κατα κυριο λογο,

οπου ειτε τα σκας για κανονικη μηχανη και αφρογαλιερα

ειτε για πιο καθαρες καταστασεις , λιγοτερη φασαρια και συνεπεια στην ποιοτητα

κοιτας σε nespresso μερια

ομολογω βεβαια οτι δεν εχω κοιταξει καθολου τις αντιστοιχες λυσεις μεριδας espresso αλλων εταιρειων

οπως illy, lavazza κτλ...

*στις οποιες συντομα θα δοκιμασω και λουμιδη frio,...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που αξίζει είναι αν έχεις δοκιμάσει κάποια ροφήματα και σου άρεσαν.

Δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι μόνο να προσθέσεις στο τέλος.

Να ξέρεις και ότι η διαφορά της ακριβής με την φθηνή σε αυτή την κατηγορία δεν είναι η ποιότητα στην γεύση αλλά η ταχύτητα προθέρμανσης, χωρητικότητα και κάποιοι αυτοματισμοί που εμένα δεν μου αρέσουν γιατί σε δεσμέυουν πολλές φορές.

Αν θέλεις την γνώμη μου πάρε μία φθηνή nespresso να πίνεις πολύ καλό και ποιοτικό καφεδάκι και μία μηχανή για ζεστό αφρόγαλο αν πίνεις, αλλίως και ζεστό γαλατάκι να βάλεις ίδια γεύση θα έχεις.

Την Essenza την έιχα πάρει προσφορά 50€ με ένα σετ από όλλες τις γεύσεις και 2 10άδες αν θυμάμαι καλά. Πίστεύω για χριστούγεννα να κάνουν καμία προσφορά.

Όσο για τα ροφήματα τα περισσότερα που έχουν ήδη κυκλόφορούν ίδια η παρόμοια σε σκόνη που τα ανακατεύεις με γάλα και είναι έτοιμα, και για τσάι έίπαμε υπάρχουν τα φακελάκια.

Το καλοκαίρι ας πούμε έκανα ωραία milkshake με εσπρέσσο χώρις καμία ιδιαίτερη μηχανή.

Όρεξη και χρόνος να υπάρχει θέλει. Άσε που στο τέλος έχεις και την ευχαρίστηση ότι δημιούργησες κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μιλατε σε καποιον ασχετο που δεν πινει καφε περα απο κανα φραπε (με τον παραδοσιακο shake τροπο) και κανα καπουτσινο......Δεν εχω ιδεα απο μηχανες και ολα αυτα οποτε αυτη την στιγμη εχω φαει κολημα.

Επισης αν παρω μηχανη θελω κατι ομορφο γιαυτο κατεληξα στην Krups Circollo και στην Bosch Tassimo....Για αυτες υπαρχει καμια γνωμη εστω βαση χαρατηριστικων ? Φυσικα αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια χρηματα ειμαι ανοιχτος σε νεες προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Servo εχω να σου προτεινω να κοψεις τον φραπε/νες κτλπ... γιατι πολυ απλα ειναι τα υπολειματα των αλλων καφεδων στερεοποιημενα και δεν σου κανει καλο στην υγεια. ( αν θες κατι παραπανω pm me )

Τωρα στο ontopic.

Εχω δοκιμασει και τις 3 εταιριες. Εχω Nespresso τα τελευταια 2 χρονια.

Dolce Gusto. Η πολυμηχανη της Nestle.

15 bar πιεση.

Ζεστο - Κρυο. ( οπου το κρυο και να θελει ΔΕΝ μπορει να το παραγει.)

Πλαστικη καψουλα. Γαλα σε σκονη.

Βγηκε απλα για να ανταγωνιστει την Tassimo που βγηκε να παρει μεριδιο της πιτας απο την Nespresso.

Πολυ μετρια.

Tassimo. Αυτα περι bar code κτλπ ειναι περισσοτερο marketing.

Πιεση 3.3 bar.Οπου εαν ρωτησεις ατομα που προωθουν την Tassimo στα μασανε λεγοντας σου αερολογιες του στυλ. Η πιεση δημιουργειται μεσα στην καψουλα και αναγνωριζει η μηχανη μεσω bar code κτλπ κτλπ.

Πλαστικη καψουλα. Γαλα εβαπορε.

Και οι 2 παραπανω ειναι πολυμηχανηματα. Δηλαδη, προσπαθουν να τα κανουν ολα οπου στο τελος δεν κανουν τιποτα καλα.

Η σοκολατα οπως ξερουμε παραγεται με γαλα και οχι με νερο. Το τσαι οκ, δεκτο, ο νες οκ. Το αφρογαλα ? με νερο ? :hm:

Nespresso. H premium espresso-μηχανη.

19 Βar πιεση

16 διαφορετικες ποικιλιες καφε + καποιες επετειακες που βγαινουν ανα καιρους.

Αλουμινενια καψουλα.

Αφρογαλα με ειδικο μηχανημα που ειτε το παιρνεις ενσωματωμενο στην μηχανη ειτε χωριστα.

Ολες ειναι ευκολες στην χρηση.. με την Nespresso να υπερτερει στο οτι εχει χωρο αποθηκευσης καψουλων.

Με λιγα λογια. Εαν θες να κανεις ροφηματα πιασε το γκαζακι και το μπρικι και φτιαξε ενα home-made με οτι σου αρεσει. Δεν χρειαζεσαι μηχανη να στο φτιαχνει, ποσο μαλλον να στο παραγει και με λαθος τροπο.

Εαν θες αληθινο καφε παιρνεις Nespresso. Οπου μετα θα λες δεν υπαρχει αλλη καφετιερα στον χαρτη. :p

Για τις αλλες λεπτομεριες με καλυψε ο Κοπρίτης παραπανω.

α! Εαν θες να δοκιμασεις Nespresso πριν αγορασεις μπορω να σου πω που να πας..( pm me ) :fun:

Υ.Γ: Εαν καταληξεις να παρεις nespresso pm me να σου δωσω ενα tip!

και το τσαι μπορει να παρασκευαστει και στην nespresso με refillable καψουλες*

*στις οποιες συντομα θα δοκιμασω και λουμιδη frio,...

Φτιαχνεις τσαι στην nespresso ? Δεδομενο οτι το τσαι πρεπει εχει καποια ωρα επαφη με το νερο σου βγαινει ωραιο ?

Εγω κανω τσαι στη μηχανη φιλτρου που κραταει το νερο μεσα απο το φιλτρο για περισσοτερη ωρα, οποτε βγαινει ωραιο.:T:

Refillable καψουλες ειναι οι πλαστικες που κυκλοφορουν στο e-bay ?

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνεις τσαι στην nespresso ? Δεδομενο οτι το τσαι πρεπει εχει καποια ωρα επαφη με το νερο σου βγαινει ωραιο ?

Εγω κανω τσαι στη μηχανη φιλτρου που κραταει το νερο μεσα απο το φιλτρο για περισσοτερη ωρα, οποτε βγαινει ωραιο.:T:

Refillable καψουλες ειναι οι πλαστικες που κυκλοφορουν στο e-bay ?

τσαι λεει ο κατασκευαστης των καψουλων...

δεν το εχω δοκιμασει ακομα

ετσι κι αλλιως και να φτιαχνει

φανταζομαι οτι θα παραγει μικρη ποσοτητα λογικα μιας και δεν μπορει να παρει και πολυ πρωτη υλη

προσωπικα προτιμω μεγαλη κουπα και παραδοσιακο τροπο παρασκευης

ειτε μπαλα σουρωτηρι ειτε κανατα με φιλτρο στο κεντρο

οσο αφορα τις επαναγεμιζομενες καψουλες

εχω δοκιμασει τρεις τυπους

οι τελευταιες μοιαζουν καλυτερες so far

ερχονται με χαρτινα αλλα και αλουμινενια φιλτρα αναλογα με τι τις γεμιζεις

και εφαρμοζουν & απεμπλεκονται στη μηχανη πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Οποτε με λιγα λογια αν την θελω 99% για καπουτσινο και ροφηματα καλυτερα να μην παρω......Αυτο εστω καταλαβα απο οσα λετε ολοι......

Ποιο μοντελο της Νεσπρεσσο ειναι και για ποφηματα ? Υπαρχει καποιο η παμε πολυ ψηλα σε τιμη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

proswpika thewrw pws i nespresso einai yperektimeni. apo proswpiki empeiria tha sou proteina tin dolce gusto giati einai poly praktiki kai afou mehri twra epines frape tha anakalypseis enan neo kosmo. kalo kapoutsino kai espresso kathws kai sokolata. poly vasiko einai pws leitoyrgei kai se piesi 15 bar gegonos pou ehei ws apotelesma kalyteri poiotita kafe. kalous kafedes pantws opoia kai an agoraseis.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ την picollo της dolce gusto έχω, που αντικειμενικά έχει πολύ καλή τιμή, συν του ότι σου δίνει τη δυνατότητα παρασκευή ζεστών και κρύων καφέδων. όσο για την τιμή που έχουν οι κάψουλες της κυμαίνονται και αυτές στα ίδια επίπεδα, γύρω στα 4μισό ευρώ. εγω την έχω καταευχαριστηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.