Jump to content


mySQL Ubuntu server: problem with remote access


profitis

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη τη κοινότητα! Εχω ένα διαδικαστικό θεματάκι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Εχω εγκαταστήσει σε έναν Ubuntu server (remotely) μία βάση δεδομένων mySQL (επειδή η βάση θα υποστηρίζει ένα site την χρειάζομαι συνέχεια online). Αυτό που θέλω να κάνω σε πρώτη φάση, είναι σαν άνθρωπος να μπορώ να συνδεόμαι μέσω του query browser απο το PC μου (windows 7) στη βάση δεδομένων. Νομίζω πως αυτό λογικά θα γίνεται, άλλωστε είναι cross platform ο Query Browser.

Απλά δεν μπορώ να τα καταφέρω με τίποτα. Συνέχεια παίρνω το μήνυμα:

Could not connect to the specified instance.

MySQL Error Number 2003

Can't connect to MySQL Server on 'xxx.xxx.xxx.xxx' (10061)

To Ping στον server γίνεται κανονικά.

Γοογλισα αρκετά και βρήκα διάφορα πράγματα που θα μπορούσαν να φταίνει, προσπάθησα να τα διορθώσω αλλα και πάλι δεν κατάφερα να συνδέθω με τον query browser στη βάση (δεν τη παλευω να κάνω τη δουλειά απο κονσόλα :p )

1)Πειραξα το my.cnf και έβαλα bind-address το 0.0.0.0 ώστε να ακούει όλες τις ip ο mySQL SERVER μου και όχι μόνο τις τοπικές...

2)εφτιαξα νέους users που όρισα κιολας οτι θα είναι ειτε απο την ip μου (το σταθερο PC μου) είτε απο οποιαδήποτε ip και να εχουν όλα τα privileges να συνδεθούν στη βαση (προς το παρον μας νοιαζει να καταφέρουμε να συνδεθούμε, όχι το security :p)

3)Ελεγξα αν ακούει ο server στην 3306 που είναι η πορτα για τη mysql. Eδωσα την εντολή

netstat -na

και η απάντηση ήταν κάτι που δείχνει οτι λογικά ακούει κανονικά ο server...

tcp 0 0 0.0.0.0:3306 0.0.0.0:* LISTEN

4)Επίσης το process φαινεται οτι είναι πάνω...

ps ax|grep sql
3421 Ssl 0:19 /usr/sbin/mysqld

5) ομως αν κάνω telnet remotely

telnet xxx.xxx.xxx.xxx 3306

τρωω refuse ενω κανονικά θα έπρεπε να απαντησει το status του server...

telnet: connect to address x.x.x.x: Connection refused

telnet: Unable to connect to remote host

6)Επειδή είχα firewall στα windows το έχω σκοτώσει μήπως και εφταιγε και αυτο αλλα πάλι ακρη δεν εβγαλα...

Οποιος μπορει να με βοηθήσει θα με σώσει!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να εχεις ξεχάσει οτι έχεις και firewall στο modem/router.Επίσης κανε port forwarding τα ports που θα χρησιμοποιήσεις.Σβήσε την database και τους κανόνες και ξεκίνα απο την αρχή,τα πολλαπλά accounts θα σου φέρουν πονοκεφάλους αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να εχεις ξεχάσει οτι έχεις και firewall στο modem/router.Επίσης κανε port forwarding τα ports που θα χρησιμοποιήσεις.Σβήσε την database και τους κανόνες και ξεκίνα απο την αρχή,τα πολλαπλά accounts θα σου φέρουν πονοκεφάλους αργότερα...

Sorry, ξέχασα να το αναφέρω, ο server βρίσκεται σε ακαδημαϊκό data room και προσπαθώ να συνδεθώ απο static ip εντός ιδρύματος. Oπότε είμαστε στο ίδιο ip range, βέβαια όντως το μηχάνημα με τον ubuntu server παίζει να ειναι κάτω απο καποιο firewall (δεν είμαι σίγουρος, θα το ψάξω)

Link to comment
Share on other sites

phpmyadmin δοκίμασες;

Το εγκατέστησα το phpmyadmin αλλά δεν μου συνδέεται όταν δίνω serverip/phpmyadmin. Εκτός αν χρειάζεται να παραμετροποιήσω κάτι στον apache server που έχω ήδη σηκώσει απο πρίν....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πρόβλημα ΜΟΛΙΣ ΛΥΘΗΚΕ!!!!

έφαγε ένα restart η mysql και στανιαρε.

Σας ευχαριστώ θερμότατα όλους που με βοηθήσατε!

:offtopic2:

Jaco αν θυμάσαι κιόλας σε εμένα είχες δώσει lot of details και για ένα μεγάλο project με gprs που κάναμε με την ομάδα μου και αυτη η εργασία θα μπει σιγά σιγα στο συγκεκριμένο μάθημα φέτος που ξαναδιδάσκεται!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έλυσες το θέμα θα το γράψω εδώ να υπάρχει μπας και το χρειαστεί κανένας άλλος στο μέλλον.

Ανοίγεις το putty, κάνεις ssh στον server σου και κάνεις κανονικά login. Πας μετά στα setting του Putty, Connection->SSH->Tunnels και βάζεις αυτό:

attachment.php?attachmentid=46939&stc=1&d=1322333541

Όσο λοιπόν είναι ζωντανό το ssh connection εσύ θα μπορείς να συνδέεσαι στην βάση σου βάζοντας στα connection του προγράμματος που χρησιμοποιείς τον host σαν localhost. Πχ εγώ που χρησιμοποιώ το SQLyog τα settings είναι έτσι:

attachment.php?attachmentid=46940&stc=1&d=1322333737

Γενικώς, δεν είναι πολύ καλή πρακτική να ανοίγεις την sql port public στο internet.

post-23-1416075650,6554_thumb.png

post-23-1416075650,692_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, δεν είναι πολύ καλή πρακτική να ανοίγεις την sql port public στο internet.

θα το έχω υπόψη μου μελλοντικά! Ευχαριστώ.

Καμία αντίρρηση, άλλωστε σε πρώτη φάση άνοιξα τη βάση μου καθαρά και μόνο για λόγους debug και για εύκολη διαχείρηση απο το σπίτι κατα το development του site. Και οι users που έχω ορίσει είναι απο ip που είναι static δική μου. Απο τα λίγα που γνωρίζω απο security εφόσον το access είναι μόνο σε συγκεκριμένη ip δεν μπορει κάποιος ευκολα να το χακέψει...

Γενικώς το security σε βάσεις και σε sites είναι ένα θεματάκι...

Link to comment
Share on other sites

Jaco αν θυμάσαι κιόλας σε εμένα είχες δώσει lot of details και για ένα μεγάλο project με gprs που κάναμε με την ομάδα μου και αυτη η εργασία θα μπει σιγά σιγα στο συγκεκριμένο μάθημα φέτος που ξαναδιδάσκεται!

Μπράβο σας παιδιά, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.