Jump to content



Superlux HD-668B vs Plantronics GameCom 367


Frostbyte

Ποιο πιστευετε πως ειναι καλυτερο?  

14 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Απλο θεματακι, ψαχνομαι να αγορασω καποιο headset, διοτι οτι προηγουμενα ειχα παρεδωσαν πνευμα..

Στο forum ειδα να αναφερονται κυριως δυο, παρομοιες τιμουλες εχουν απ οτι ειδα επισης..

Απλως θα ηθελα να δω ποιο ειναι καλυτερο ή ποιο απο τα δυο θα εκανε καλυτερα στην περιπτωση μου..

Τα headsets ειναι αυτα: Superlux HD-668B και Plantronics GameCom 367.

Παιζω κυριως fps παιχνιδια στο PC (μερικα διαθετουν και καποιο EAX ή Hardware accel), και καμια φορα ακουω μουσικη επισης, οποτε θα με ενδιεφερε να ειναι και δυνατα στον ηχο..

Το μικροφωνο θα ηταν προτιμητεο, αλλα βλεποντας πως μπορει να γινει μοντα στα Superlux, δεν αποτελει κριτηριο συγκρισης.

Κατι που απο την αλλη συγκρινω ομως, ειναι το οτι τα Plantronics εχουν volume trimmer (που ειναι το ενα θετικο, κατ εμε) - ενω απο την αλλη τα Superlux εχουν αποσπωμενο καλωδιο (το οποιο ειναι το αλλο αντιστοιχο θετικο, διοτι: οσα headsets ειχα στο παρελθον, ολα ειχανε ψοφισει απο καλωδιο.. Αν και αυτο χαλασει, μπορω απλως να παρω ενα θυλικο-αρσενικο καλωδιο, να ξεμπερδεψω με minimum κοστος και χωρις να πεταξω το headset στα σκουπιδια)

[Στα ακυρα: το καλωδιο που ερχεται με τα Superlux φαινετε να εχει χοντρο jack - που σημαινει οτι θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω με τον ενισχυτη της κιθαρας μου]

Η καρτα ηχου μου ειναι η SupremeFX X-Fi (8-CH) που ερχεται με την Maximus 2 Formula.

Στο διαταυτα τωρα: ενας φιλος μου που ασχολειτε με μουσικη κλπ, μου πε πως τα studio headsets βγαζουν πιο "στεγνο" ηχο, ενω αν παω στα αλλα θα ευχαριστηθω περισσοτερο παιχνιδι γιατι θα εχουν περισοτερο "μπασο". Εγω για να πω την αληθεια δε ξερω που μου πανε τα 4, στον ηχο, οποτε προτημω να ακουσω και τις δικες σας γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχω το πρηγουμενο μοντελο των plantronics και πραγματικα για τα λεφτα τους ειναι απιστευτα...

ημουν καλυμμενος για πανω απο δυο χρονια

και πιστεψε με ειχα δοκιμασει 5-6 ζευγαρια gaming headsets για να καταληξω σ'αυτα

μολις ομως ακουσα τα 668 μετα απο προτροπη του [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION]

η διαφορα εγινε αισθητη πολυ ευκολα

δεν ειναι τραγικη αλλα ειναι εκει και ειδικα στα μπασα και στα ψηλα κανει την διαφορα

ειδικα σε μουσικη καλης ποιοτητας

αλλα ακομα και σε παιχνιδια οπου ακους λεπτομερεις που μεχρι τωρα ηταν ειτε μπουκωμενες ειτε περνουσαν απαρατηρητες

και τα δυο εχουν παιξει αψογα και με την Creative Xtreme music και με την τωρινη XonarD2X

εχουν λεπτο jack, και ειτε με δεμενο μικροφωνο ειτε με καποιο καλο desktop

κανεις δουλεια μια χαρα και στα παιχνιδια....

προτεινονται ανεπιφυλακτα....

Link to comment
Share on other sites

superlux + velour AKG K240 pads

/thread

Γιαννη εχω το πρηγουμενο μοντελο των plantronics και πραγματικα για τα λεφτα τους ειναι απιστευτα...

ημουν καλυμμενος για πανω απο δυο χρονια

και πιστεψε με ειχα δοκιμασει 5-6 ζευγαρια gaming headsets για να καταληξω σ'αυτα

μολις ομως ακουσα τα 668 μετα απο προτροπη του [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION]

η διαφορα εγινε αισθητη πολυ ευκολα

δεν ειναι τραγικη αλλα ειναι εκει και ειδικα στα μπασα και στα ψηλα κανει την διαφορα

ειδικα σε μουσικη καλης ποιοτητας

αλλα ακομα και σε παιχνιδια οπου ακους λεπτομερεις που μεχρι τωρα ηταν ειτε μπουκωμενες ειτε περνουσαν απαρατηρητες

και τα δυο εχουν παιξει αψογα και με την Creative Xtreme music και με την τωρινη XonarD2X

εχουν λεπτο jack, και ειτε με δεμενο μικροφωνο ειτε με καποιο καλο desktop

κανεις δουλεια μια χαρα και στα παιχνιδια....

προτεινονται ανεπιφυλακτα....

Cool, οποτε βλεπω πως υπαρχει μεγαλυτερη προτιμηση στα 668.. Το καλωδιο επεκτασης δεν με απασχολει, διοτι εχω επεκτασεις για μικρο jack ιδη.. Αν το καλωδιο επεκτασης ερχεται με το χοντρο βυσμα που φαινετε στο thomann, το πολυ πολυ το χρησιμοποιω αυτο στο amp, για να μπορω να παιξω κιθαρα τις βραδυνες ωρες..

Κατι που με απασχολει ειναι το κοματι που εχει "μαλακο" καλωδιο στα ιδια τα ακουστικα:

668b.png

Επειδη ειναι πολυ πιθανο να τους δεσω μικροφωνο, οπως εκανε ο Alexopus6, υπαρχει καποιος τροπος περαν απο tie-wrap για να το δεσω σε αυτα τα σημεια? Αυτο κυριως γιατι δεν θα ηθελα να καταπονησω/φθειρω κατι το οποιο δεν θα μπορω, απλως να αλλαξω, αν χαλασει..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι πολυ πιθανο να τους δεσω μικροφωνο, οπως εκανε ο Alexopus6, υπαρχει καποιος τροπος περαν απο tie-wrap για να το δεσω σε αυτα τα σημεια? Αυτο κυριως γιατι δεν θα ηθελα να καταπονησω/φθειρω κατι το οποιο δεν θα μπορω, απλως να αλλαξω, αν χαλασει..

Δενοντας εκει το mic δεν χρειάζεται να τεζάρεις το tiewrap ώστε να πιεστεί το συγκεκριμένο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.