Jump to content



Αγορα απο e-bay και καθυστερηση απο τελωνειο


knight_77

Recommended Posts

Χαιρετω τους λαμπητες.

Λοιπον εχω θεμα με το τελωνειο για μια αγορα ακουστικων που εκανα απο το e-bay στις 2 Νοεμβριου απο Αμερικη.

Τα ακουστικα εσταλησαν την επομενη μερα και απο τις 9 Νοεμβριου καθοντε στο τελωνειο.

Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι λογω φορτου εργασιας δεν εχουν εκτελωνισει ακομα

και αναμενεται να εκτελωνηθουν μεχρι τη Δευτερα.

Με ρωτησαν τι περιεχει το δεμα και οτι θα χρειαστει αποδειξη απο paypal για τον εκτελωνισμο.

Υπ' οψιν το δεμα εχει σταλει ως ''gift'' μετα απο συνενοηση με τον πωλητη για αυτον ακριβως το λογο.

Σε αλλη μου επικοινωνια μαζι τους δεν μου ειχαν αναφερει κατι τετοιο.

Εκτος απο τον απαραδεκτο χρονο αναμονης (1 μηνα σχεδον στο τελωνειο) υπαρχει περιπτωση να πληρωσω δασμους

απο τη στιγμη που ειναι δηλομενα ως δωρο?

Αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ας δωσει τα φωτα του :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ειναι γτπ το τελωνειο.

Επισης το οτι ειναι σημειωμενο σαν δωρο, δεν σημαινει απολυτψς τιποτα. Αν εχει ορεξη να να σε χρεωσει, θα σε χρεωσει.

Και φυσικα μην αναφερεις τπτ οτι το 'αγορασες' γιατι μετα δεν κολαει το 'δωρο' ;)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν μου ζητησουν αποδειξη τους απαντω πως δεν υπαρχει μιας και ειναι δωρο.

Μαλιστα.

Παντως πρωτη φορα καθυστερει τοσο πολυ δεμα. :hm:

Σε αλλες αγορες μου μεσα σε 15 μερες το πολυ το ειχα στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πράγματι το ότι έχει σημειώσει ως δωρο δεν λεει τίποτα πλέον, νομίζω πως το πιθανότερο είναι μην πληρώσεις τίποτα τελικα (ή άντε εκείνα τα χαζά 6€ ). Εκτός κι αν πέσεις σε κανένα στραβοξυλο ίσως. Παντως προσωπικα για ο,τι κι αν εχω αγόρασε όσο μεγάλο ή ακριβό κι αν ήταν ποτε δεν με τράβηξαν στο αεροδρόμιο για εκτελωνισμό.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τα 6 ευρο δεν εχω προβλημα.

Αν ειναι ομως ειναι 80-100 επειδη καποιου ετσι του καπνησε ή ηταν σε κακη μερα

ε δεν θα χαρω κιολας ασχετα που τα οικονομικα μου οπως το περισσοτερων δεν ειναι και στη καλυτερη κατασταση.

Καποιος μου ειπε πως οταν το δεμα ειναι σταλμενο με ταχυδρομειο συνηθως τον εκτελωνισμο τον αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ αφου παρουν την εγκριση απο το τελωνειο.

Αν και δεν ξερω ποσο ευσταθει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με κάποιον γνωστό μου κάποτε, που δουλεύει εκεί μου είχε πει ότι τα ΕΛΤΑ ειναι περίεργη περίπτωση και ενώ πχ με κουριερ δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να τη γλυτώσεις από τα ταχυδρομεία συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Προσωπικα το εχω επιβεβαίωσει όπως και πολλοί άλλοι. Το κατά πόσο είναι βέβαια νόμιμο αυτό δεν το ξέρω. Δηλαδή δεν νομίζω πως θα μπορείς να τους ζητήσεις υα ρέστα σε περίπτωση που σε φωναξουν εκεί τελικά :)

Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν θα έχεις προβλημα

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα με αυτα που γίνονται νομιζω πως η επι πληρωμη θυριδας - αγγλίας συμφερει περισσοτερο (να σου ερχονται τα δεματα μεσω αγγλιας για αγορες απο αμερικη αυστραλια κλπ κλπ).

Ουτως η άλλως και με τις μ@μ@κιες που γίνονται εδω πιο γρήγορα θα τα είχες τα προιόντα στα χέρια σου.

Να το εκτελωνισεις μόνος σου δεν γίνεται? παντως σε ουδεμια μην αναφερεις για αγορά και αν σε "πρηζουν" πες το κερδισες σε online διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στην χειροτερη οσο και στραβοξυλο να ειναι ο αλλος να πληρωσεις το μισο της αναγραφομενης αξιας σαν φορο. Το οτι το εχεις βαλει σαν δωρο παντως και παιρνεις τηλεφωνο να ρωτησεις που βρισκεται το πακετο και τι κανει μαλλον σε εδωσε στεγνα....Οταν καποιος μας κανει ενα δωρο δεν θα ξανασχοληθει μεχρι να το λαβουμε, οχι εκτος αν αργησει παρα πολυ. Εσυ υποθετω αρχισες να παιρνεις μετα απο λιγες μερες οποτε αν επεσες σε κλικα εκει μεσα την πατησες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δωσει tracking number οποτε δεν την πατησα (yet :p)

Ημερομηνια αφιξης στο τελωνειο με ρωτησαν και τι ειναι το δεμα.

Και το δεμα ειναι ενα μηνα σχεδον στο τελωνειο οποτε δικαιολογημενα πηρα τηλεφωνο.

Anyway λογικα μεσα στην ερχομενη εβδομαδα θα εχω νεωτερα αφου απο οτι ειπανε μαλλον θα εκτελωνιστει επιτελους.

Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα από Αμερική πριν καμιά βδομάδά και η όλη ιστορία πήρε γύρω στις 15 μέρες.Και όλα αυτά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Δηλώθηκε σαν δώρο με χρηματική αξία κάτω των 20$ και μετά από 15 μέρες ήταν στα ΕΛΤΑ στα οποία πήγα και το πήρα χωρίς κανένα πρόβλημα και καμία επιπλέον χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει παιδιά. Αφήστε τι λένε άλλοι. ΜΗΝ αγοράζετε εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Δε θα συμφωνήσω. Από τις 100 αγορές μου, οι 90 είναι από Κίνα. Ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνείο:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.