Jump to content



Πάει ο πόντικας ;;;;; :(:(:(


dpolal

Recommended Posts

2 είναι τα πράγματα που παραμένουν ίδια και απαράλακτα εδώ και 10 σχεδόν χρόνια πάνω στο γραφείο μου...

'Ενα πληκτρολόγιο τύπου φορητού μάρκας BTC :...: που αποδείχτηκε to hard to die και ένα ποντίκι Logitech MX 1000 laser...

Το τελευταίο καιρό, δυστυχώς το ποντίκι άρχισε να μου κάνει νερά, δηλαδή τρώει στο άσχετο κολλήματα, είτε ο σένσορας κίνησης είτε η ροδέλα.

Ξαφνικά αρχίζει να δυσκολεύεται να μετακινήσει τον κέρσορα ή να ρολλάρει τις σελίδες πάνω/κάτω.

Αυτό το παρατήρησα σε 2 εγκαταστάσης που το δοκίμασα (ίδιο το υπόλοιπο h/w) με win7 32bit.

Στην μία είχα τους drivers της MS και στην 2η έβαλα της Logitech αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται πάλι.

Δηλαδή, η κίνηση του ποντικιού ψιλοκολλάει, κάνω 1-2 απότομες κινήσεις με το χέρι και μετά επενέρχεται, περίπου όπως κόλλαγαν παλιά τα ποντίκαι με την κλασσική μπίλια από κάτω. :bad:

Το ίδιο κόλλημα τρώει και η ροδέλα του αλλά όχι τόσο συχνά.

Έκανα και 1-2-3-4... reset του ποντικιού, άλλαξα θέση και στον δέκτη, τον έφερα ποιό κοντά, δοκίμασα σε 2 εγκαταστάσεις με διαφορετικούς drivers αλλά τίποτα... :wall:

Έχει αρχίσει να τα φτύνει ;;;;

Link to comment
Share on other sites

E, μετά από 10 χρόνια νομίζω ότι είναι δικαιολογημένο πλέον. Εδώ άλλα χαλάνε μια εβδομάδα μετά τη λήξη της εγγύησης :nothing:

Πάντως εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα, με την κίνηση όχι με τη ροδέλα, η ίδια η Logitech μου είπε να το επιστρέψω για να μου στείλει άλλο (ήταν στην εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου έκανε και εμένα. Μετά από πολλά χρόνια το mx1000 πέθανε πριν 2 μήνες. Πήρα ένα G700 αλλά είμαι απογοητευμένος, καμία σχέση σε αίσθηση με το mx1000.

Το G700 το θεωρώ εξαιρετικό αλλά έχει σημαντικό πρόβλημα με τη μπαταρία... Ακόμα και στο χαμηλότερο να βάλεις το polling rate, η μπαταρία κρατάει 2 μέρες το πολύ. Βέβαια έχει το πλεονέκτημα ότι φορτίζει από το καλώδιο κι έτσι μπορείς να δουλεύεις όσο φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη το ιδιο εχω παθει κι εγω με το MX1100

με εχει βολεψει αφανταστα και το εχω συνηθισει σε τετοιο βαθμο

που εχω παρει 4 ιδια replacement bulk mice απο ebay σε τιμη χωμα

και με το logitech connect utility τα κανει match με τα υπαρχοντα dongles που εχω

και εχω λυσει το θεμα για πολλα χρονια (ελπιζω)

τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.