Jump to content



Θερμοκρασιες σε 5900


Hemispasm

Recommended Posts

Και εγώ την 5900 της Leadtek εχω και είναι αρκετά ζεστή....

Με 450/900 φτάνει τώρα με τις ζέστες 73C / 53 C se Full Load.....

Πάντως το tool της Leadtek αναφέρει ότι οι θερμοκρασίες που διαβάζει έιναι GPU / MEM και όχι GPU / Case...... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

ΛΟΛ :):):p

Γελάς φίλε μου, αλλά αυτός είναι ο λόγος που δεν πρόκειται να αποκαλύψω ποτέ το όνομά μου στο Net.... Αν συνεχίσω έτσι, θα βάλουν face control στις πόρτες και δε θα με αφήνουν να μπω ούτε για να πάρω αναλώσιμα..... Τους τα παίρνω πίσω σιγά σιγά.... Υπολογίζω οτι σε 2184 χρόνια και κάτι ψιλά θα έχω κάνει απόσβεση.....

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Γελάς φίλε μου, αλλά αυτός είναι ο λόγος που δεν πρόκειται να αποκαλύψω ποτέ το όνομά μου στο Net.... Αν συνεχίσω έτσι, θα βάλουν face control στις πόρτες και δε θα με αφήνουν να μπω ούτε για να πάρω αναλώσιμα..... Τους τα παίρνω πίσω σιγά σιγά.... Υπολογίζω οτι σε 2184 χρόνια και κάτι ψιλά θα έχω κάνει απόσβεση.....

:p

:):) Τότε δεν θα σε πιέσω να το αναφέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

LOL την πηγα πισω χτες. Ειχα παρε μαζι και την αλληλογραφια που ειχα απο την Asus με την προτροπη να παει για αντικατασταση. Την κοιταξε ο τεχνικος και ειπε οτι δεν παταει η ψυχτρα καλα πανω στο πυρηνα και για αυτο ανεβαζει θερμοκρασια. Οταν του προτεινα να βγαλουμε τη ψυχτρα και να βαλουμε και λιγη θερμοαγωγιμη επανω και να τη δοκιμασουμε μου ειπε οτι ετσι δυστυχως θα εχανα την εγγυηση οποτε εμεινε ο μονοδρομος της επιστροφης και αλλαγης. Και εδω αρχιζουν τα γελια :)

Οταν ρωταω τι επιλογες εχω ο πωλητης αφου εψαξε και στα ραφια και στα κεντρικα μου λεει "δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο 5700 απλη ή 9600ΧΤ στην αποκλειστικη τιμη των 224" !!!!

Εχουν μεινει απο καρτες στο Πλαισιο απο οτι φαινεται. Πηρα πισω την καρτα και εχω μπει στο τριπακι να δοκιμασω να βγαλω το συστημα ψυξης και να ριψοκινδυνεψω το RMA γιατι πολυ απλα δεν θελω να γυρισω σε καρτα υποδεεστερης αποδοσης. Δεν γνωριζω αν θα μπορεσει να καταλαβει κανεις οτι την εχω βγαλει και ξανατοποθετησει - βασικα δεν ξερω και κατα ποσο ευθυνεται και η ψυξη για αυτο το πραγμα:

post-646-1416071060,6878_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Οι asus έχουν ένα προγραμματάκι (smart doctor) στο οποίο ρυθμίζεις τις στροφές των ανεμιστήρων, Τόχει ?

Η δικιά μου 9800χτ όταν οι ανεμιστήρες ρυθμιστούν στο 0% ανεβαίνουν όσο η δικιά σου.

Αν όμως τους βάλω 100% πέφτουν σε 60 c

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηρακια δουλευουν κανονικα - το smart doctor δεν δουλευει με τη καρτα.

Vag δεν μου την αλλαζουν με την ΧΤ πιστωτικο μου δινουν αλλα μου λενε οτι ολοκληρο πλαισιο δεν εχει πουθενα αλλη 5900, ουτε 9800 μπλα μπλα μπλα, μονο την 9600ΧΤ εχουν τωρα (και την Χ800 *shy* ). Θα περισσεψουν καποια λεφτα βεβαια για την αγορα μιας 512Ram που καιρο ηθελα να παρω. Να περιμενω να φερουν αλλες ειναι μια επιλογη αλλα μεχρι τοτε με τι θα ειμαι? Δεν εχω αλλη Vga αυτη τη στιγμη (εκτος απο μια S3 λολ)

Θα δοκιμαζα να βγαλω την ψυκτρα και να βαλω λιγο artic αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το θα φαινεται μετα αν δε φτιαξει το προβλημα, οποτε δε θα μου κανουν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Oλως τυχαια σημερα το πλαισιο θεσσαλονικης αλλαξε καρτα αμπλατρον 5900 με PNY 5900 πελατη μας ,οποτε εχει και αλλες 5900......για τα περαιτερω χεμι πες μου να σοιυ στειλω ανιγρταφο της αλλαγης .....ωστε να τους πεις οτι κοιτατε να δειτε ειχατε καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας. Vag μου ειπαν οτι δεν υπηρχαν αλλες καρτες στο Πλαισιο Πατρας και στα κεντρικα στη Μεταμορφωση, δεν γνωριζω αν κοιταξαν ή αν μπορουν να κοιταξουν απο το δικτυο το στοκ των αλλων υποκαταστηματων.

Anyway την αλλαξα τελικα με την 9600ΧΤ (δεν μπορουσα να ασχοληθω αλλο με το θεμα - εξεταστικη στη μεση) και μια JetRam 512 DDR400 με την οποια μνημη εχω παλι προβληματα (οχι δεν εχω συγγενεια με τον Μητσοτακη - πρωτη φορα τοσα προβληματα μαζεμενα ;) ). Αν μπορειτε βοηθηστε εδω:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=4961

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.