Jump to content



to Green or Not to Green


DarkSaga

Recommended Posts

ψάχνω το απόλυτο σκυλί,

να μην ψοφάει

να μην έχει προβληματικά firmware και να χωράει τα άντερα μου (περί τα 2ΤΒ ίσως κάτι λιγότερο άμα τα στριμώξω)

για τις επιδόσεις ψιλοαδιαφορώ,

θέλω να το γεμίσω, να το απομακρύνω από το ρεύμα,

αλλά κυρίως απο μένα

και να είμαι ήσυχος οτι έχω backup.

δεν με νοιάζει σήμερα η προσβασιμότητα στα δεδομένα όσο το να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

έχω ήδη raid 1 και θέλω να έχω και off line backup λύση.

με τις ορδές των νέων δίσκων τα διαφορετικά cache sizes και τα rpms τι γίνεται?

κατα πόσο επηρεάζουν τη ζωή, αξιοπιστία του δίσκου?

και κατα πόσο είναι υποφερτός ένας τέτοιος eco/green δίσκος αν μπει αργότερα ως κανονικός στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να έχει υψηλή cache για τις αναζητήσεις..όπως και οι στροφές αν και συνεπάγονται φασαρία..

οι green καλοί είναι, αλλα κανουν λίγη φασαρία όταν ψάχνουν δεδομένα ή ανεβάζεις κατεβάζεις σε σχέση με τους black αναφέρομε σε wd που τους εχω δουλέψει και τους δύο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303625 αρχοντας θα είσαι με κάτι τετοιο.. Προτείνω wd όσους έχω δουλέψει ειναι απέθαντοι

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2: Φαντάσου Λευτέρη οτι πήρα ενα τέτοιο 2Tb green απο amazon.co.uk πριν το καλοκαίρι 65 ευρω!! :o:offtopic2:

Κατα τα άλλα, εχω 2 green 1.5 και 2tb και δουλεύουν απροβλημάτιστα 24/7 (seed ) τουλάχιστον 6 μήνες ο καθε ενας.

Κάποτε ήταν φτηνοί... δεν σε ένοιαζε να πάρεις 2 και να τα τινάξει ο ένας... ( εχω ακούσει εδω μέσα αρκετούς green να τα έχουν τινάξει...)

Θεωρητικά για αυτο που ζητάς πρέπει να κοιτάξεις RE.:hang3:

:p [ame=http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-WD2002FYYS-Enterprise-Drive/dp/B002XW44QY/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1323218452&sr=8-2]http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-WD2002FYPS-RE4GP-Enterprise/dp/B002B7EIVC/ref=pd_sim_computers_1[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω με έναν seagate 2 ΤΒ green, αθόρυβος, μεγαλύτερο seq read/write από τον WD black μου, αλλά για system drive δε θα τον έβαζα. Μπορεί σε κάνα htpc, σε main όχι. (Άμα θες να δεις benches σε παλιό σύστημα, δες στις φωτό μου, είχα κάνει παλαιότερα.)

Τώρα δε μπορώ να σου πω κατά το πόσο είναι αξιόπιστος, μιας και έχω μόνο έναν, και αυτός δουλεύει μια χαρά 24/7 κάνα χρόνο τώρα. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι είτε διαλέξεις RE, green black ή ρόζ, άμα τον έχεις μόνο για backup και δε δουλεύει 24/7, το πιο πιθανό είναι ο δίσκος να ζήσει περισσότερο από εμάς.

Επίσης, θα σου πρότεινα, άμα δε σε "καίει" να τον πάρεις τώρα, να περιμένεις λίγο να πέσουν σε λογικές τιμές. Είναι κρίμα να πάρεις ενα δίσκο 250ε τώρα, που πριν 2 μήνες τον έπαιρνες 75...

Άμα θες χώρο ΤΩΡΑ, ψαξε σε κάνα μεγαλομάγαζο να βρεις κάνα εξωτερικό με κάνα 80ρικο να κάνεις την δουλεία σου μέχρι να περάσει η μπόρα. Στο mediamarkt/saturn που πήγα πριν καμιά 10ρια μέρες ήταν "λόγικές" οι τιμές, πρέπει να είχαν stock.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο bold θα ασχοληθω.

Τα νουμερα δε σε ενδιαφερουν για την δουλεια που θες στο απειροελαχιστο.

Εχω 4 δισκους εκτος pc ...εκ των οποιων 2 green ,ενας seagate και ενας wd 1.5T εκαστος.(οι αλλοι ειναι παλιοτεροι/μικροτεροι).

Και οι 2 δουλευουν απροβληματιστα οποτε τους κουμπωσω.

Ο seagate νομιζω πρεπει να φτανει τριετια..το πρωτο χρονο ηταν μεσα στο pc ..σε raid1 με εναν ιδιο..ο οποιος παραμενει ακομα μεσα στο pc αλλα δεν τον βλεπω και ιδιαιτερα "χαρουμενο" πλεον.

Σε αντιθεση με ενα ποστ πιο πανω ο δικος μου WD δεν κανει το παραμικρο θορυβο ποτε του.Πιο κρυος...πιο αθορυβος παντου και παντοτε.

Το δικο σου "εχω το κεφαλι μου ησυχο" το απεκτησα οταν εσπασα το εσωτερικο raid 1 και βαζω εναλλαξ* στους 2 μεγαλους που ειναι εκτος pc-ioυ τα δεδομενα που με ενδιαφερουν απο αυτον που δουλευει μεσα.

Ψιλοπαρανοικο ισως να εχεις το ιδιο backup σε τρεις ανεξαρτητους δισκους που δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους αλλα καποια στιγμη ημουν προστατευμενος και απο ενδεχομενο ληστειας/φωτιας απο ενα περιστατικο που συνεβη καποτε.

Ειμαι και ανεξαρτητος πλεον απο αναβαθμισεις/controller/"τυχαια" rebuilding αλλα και απο ποια μαρκα αποφασισει να τεζαρει..οποτε βολευομαι ετσι.

*εναλλαξ με την εννοια ..τον εναν μηνα στον ενα δισκο τον αλλον μηνα στον αλλον.

Αν και πλεον παω με το αν εχω μαζεψει καμποσο υλικο και οχι με το ποσο καιρο εχω να κανω backup.

(Φωτο εχω να βγαλω απο το καλοκαιρι πχ...οποτε αλλαζεις τα νουμερα με βαση τα δικα σου δεδομενα).

Οταν υπαρχει χρονος και ορεξη το περναω εκεινη τη στιγμη και στους 2.

Link to comment
Share on other sites

είπες μεγάλη κουβέντα...

ο φυσικός πλεονασμός των δεδομένων ήταν μια επιπρόσθετη σκέψη στο κυνήγι της ασφάλειας, μιας και μεταφέρθηκα και αισθάνομαι εκτεθειμένος εδώ....

δεν ξέρω αν θα σπάσω το raid άμεσα αλλά είναι ασύμφορο πλέον.

πολύ πιο δύσκαμπτο και πολύ πιο ευαίσθητο σε αλλαγές υλικού και πλατφόρμας από ότι το είχα στο μυαλό μου.

Άσε που δεν κάνει και ο,τι υπόσχεται...

Link to comment
Share on other sites

αναμένω τον samsung F4 2TB από amazon.co.uk ελπίζω να μη σκάσει :)

πολύ νωρίς :p

λαχείο έχει καταντήσει η αγορά.

Οι Enterprise Edition ϊσως να ήταν μια λύση,ψυχολογική τουλάχιστον,

αλλά δεν πλησιάζονται....

Link to comment
Share on other sites

Παρε εναν 2.5αρη εξωτερικο USB3.0 ! Απο μαρκες δουλευω κανα 5μηνο τους WD και δεν εχει σκασει καποιος (μιλαμε για 1 καθημερινο Incremental backup και 2 μηνιαια full σε καθε δισκο).

Επισης εδω και 2 εβδομαδες δουλευω με Toshiba USB 3.0, 2.5αρηδες. Ολα καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρε εναν 2.5αρη εξωτερικο USB3.0 ! Απο μαρκες δουλευω κανα 5μηνο τους WD και δεν εχει σκασει καποιος (μιλαμε για 1 καθημερινο Incremental backup και 2 μηνιαια full σε καθε δισκο).

Επισης εδω και 2 εβδομαδες δουλευω με Toshiba USB 3.0, 2.5αρηδες. Ολα καλα ;)

μου χάλασε ο 2,5άρης WD passport 1TB USB 3.0. το σύνδεα στη USB και πετουσε usb not recognized. έφυγε RMA και ήρθε καινούριος.... Είναι να μη σου τύχει τελικά!:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.