Jump to content



Corsair H80


gbak

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

δεν ειναι μονο η πλαστικουρα,απαραδεκτα φαν βαβουρα στο μεγαλειο της,οχι τοσο μελετημενο airflow,μου βαζε σκονη,ενω και καλα ειχε φιλτρα,ο φαν κοντρολερ που εχει γτπ.

τωρα για την νοκτουα

εχει πιο καλη αποδοση,δεδομενου και της τεραστιας ψυκτρας που σου κλεινει ολο το κουτι,και σου κουρευει και τις μνημες.

τι να σε πω αν δεν εχεις μεγαλη απαιτηση σε oc και ρευματα μεινε με την true black,ειναι καλη.

σε κουτι παντως αν αλλαξεις μονο λιαν λι η σιλβερστον

Link to comment
Share on other sites

αα,δεν σας ειπα το στειλα το η80..:hehe:

Βαβουριαζε αρκετα,δλδ ενω ολο το συστημα και τα φαν ηταν ηρεμα,απο αυτο εβγαινε ενας εκνευριστικος ηχος,μαλλον απο την αντλια..

εντωμεταξυ εδω που τα λεμε,αν τα φαν τα ειχες σε low mode,φουτσες θερμοκρασιες,οσο και με αεροψυξη,την black true

επισης κατι αλλο που διαπιστωσα,οπως ηταν η διαταξη των φαν εβαζα ζεστο αερα μεσα στο κουτι,μου χαλαγε το airflow και κατα συνεπεια ζεστενοταν και το xfire.

εν τελη ξαναγυρισα σε αερακι με το γομαρακι της noctua,και εχω απολυτη ησυχια και θερμοκρασιες πολυ καλες.

ειναι το δευτερο προιον που με χαλαει της corsair οπως και ενα τροφοδοτικο που μουγκριζε σαν τρελο απο την αρχη..γενικα η εταιρεια αυτη ειναι υπερ της φασαριας,αν κρινω και απο τα φαν του corsair 600t..

p1020243k.jpg

Και εγώ την Η80 έχω και η ανώτερη θερμοκρασία που έχω δει είναι 75c σε έναν από τους πυρήνες με Θερμοκρασία δωματίου πάνω από 25 c λόγο καλοριφέρ ενώ σε θερμοκρασία περίπου 20 c είχα σε prime95 63-66c πάντα σε με τους ανεμιστήρες στο low.

Και σαφώς το μηχάνημα είναι αθόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Γνωστο το προβλημα με την αντλια και τα psus...αλλαξα 3 Psu για να βρω ενα που να μην εχει coil whine (τελικα πηγα σε ax1200) ...

Με την αντλια ειναι που θα πεσεις παλι...εμενα δοξα το θεο δεν εχει θεμα και ειμαι υπερευχαρσιτημενος με την H80...μου κραταει τον 920 στα 3.6 στα 35 idle στο low profile...(ισως να βοηθαει και το κουτι ...ειναι σε ξεχωριστο compartment )

Link to comment
Share on other sites

αν μπεις στα φορουμ της corsaιr,θα δεις πολλα issues σε θεμα θορυβου της αντλιας..και αλλα

εντωμεταξυ και rma να το κανεις,ξερω απο τωρα την απαντηση οτι ο θορυβος ειναι φυσιολογικος οπως συμβαινει παντα.

ειναι αναλογως πως ειναι το συστημα σου,αν εχεις κουτι με 4χ120μμ να τρεχουν σε 1500rpm,δεν προκειται να ακουσεις τιποτα

αλλα αν χρησιμοποιεις noctua fan ακομα και τα noiseblocker που εχω,o θορυβος ηταν αισθητος απο το h80

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ειμαι και λιγο junkie silence,αλλα τα φαν ειναι 900rpm και οι 2χ6970 ειναι τρομερα ησυχες με το καινουργιο διπλο φαν,κουλερ.και τα μονα που ακουγονταν ηταν το η80,και τα φαν του 600τ τα οποια και τα αλλαξα.

τι να πως ισως ειμαι εγω μυστηριος,εξεταζω ολα τα ενδεχομενα..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ειμαι και λιγο junkie silence,αλλα τα φαν ειναι 900rpm και οι 2χ6970 ειναι τρομερα ησυχες με το καινουργιο διπλο φαν,κουλερ.και τα μονα που ακουγονταν ηταν το η80,και τα φαν του 600τ τα οποια και τα αλλαξα.

τι να πως ισως ειμαι εγω μυστηριος,εξεταζω ολα τα ενδεχομενα..:hehe:

να ρωτησω τη fan εβαλες στο 600τ

vv ευχαριστω και χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

^μπροστα coolermaster megaflow 200μμ,και πανω εφυγε ο γελοιος 200μμ και μπηκαν 2χ120μμ noiseblocker plps.

o 200aris της coolermaster ειναι αρκετα πιο αθορυβος,απλα μετα δεν σου μπαινει το tray για τους σκληρους.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω και καλο κουτι(silverstone tj09)να παρω τελικα το Η80?

σκεφτομουν και την Η100 αλλα θελω ενα επιπλεον εξαρτημα για να βαλω το διπλο ψυγειο στο ταβανι,ασε που αν τα βαλεις πους πουλ θα εχει too many fans...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει αν το κουτι ειναι καλο η κακο,βασικα αν ειναι τελειως αθορυβο,ισως να ακουγεται η αντλια,και παλι ειναι σχετικο βεβαια,δεν εκανα rma και δεν ξερω,ισως το κομματι που ειχα να ηταν ετσι.

στα φορουμς της κορσαιρ,εχουν αρκετα θεματακια ανοιχτα γι αυτο το λογο.

τωρα στο η100 push/pull 4 φαν,και αλλα 4 φαν του κουτιου,δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει ησυχο μετα αυτο το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει αν το κουτι ειναι καλο η κακο,βασικα αν ειναι τελειως αθορυβο,ισως να ακουγεται η αντλια,και παλι ειναι σχετικο βεβαια,δεν εκανα rma και δεν ξερω,ισως το κομματι που ειχα να ηταν ετσι.

στα φορουμς της κορσαιρ,εχουν αρκετα θεματακια ανοιχτα γι αυτο το λογο.

τωρα στο η100 push/pull 4 φαν,και αλλα 4 φαν του κουτιου,δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει ησυχο μετα αυτο το κουτι.

Μήπως ακουγόταν έτσι η δίκια σου; [ame=http://www.youtube.com/watch?v=JUaC1vFfgpw&feature=related]Corsair H80 bad pump noise on brand new unit - YouTube[/ame]

Αν ναι τότε είχε πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Τότε είχε πρόβλημα .Δεν ξέρω αν η corsair το αναγνωρίζει για να σου κάνει αλλαγή αλλά από την στιγμή που κάποιες κάνουν και κάποιες όχι εγώ σαν πρόβλημα το βλέπω .Σε μένα δεν ακούγετε τπτ .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την corsair,αλλα στο πλαισιο δυσκολο να τον περασεις αυτον τον ηχο rma,καθως δειχνει "νορμαλ" σε καποιον που δεν ξερει.

κοιτα οπως και να χει ,γεγονος ειναι οτι προσθετεις καποια παραπανω dB στο συστημα λογω της αντλιας.οποτε το γυρνας σε αερα και εισαι και ηρεμος και χωρις ιδιαιτερη αποκλιση σε θερμοκρασιες.

επισης γλυτωνεις και τον ζεστο αερα που εισβαλει μεσα στο κουτι απο το ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να βαλω την Η80 σε πους πουλ και να μην αφησω αλλους ανεμιστηρες μεσα.ο ζεστος αερας που μπαινει δεν πειραζει σε τιποτα...η καρτα γραφικων ειναι πολυ πιο κατω και εχω ανοιξει και παιρνει δικο του φρεσκο αερα απο εξω.απο οτι καταλαβα το θεμα ειναι αν θα σου τυχει καλη αντλια η οχι...:wall:

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να βαλω την Η80 σε πους πουλ και να μην αφησω αλλους ανεμιστηρες μεσα.ο ζεστος αερας που μπαινει δεν πειραζει σε τιποτα...η καρτα γραφικων ειναι πολυ πιο κατω και εχω ανοιξει και παιρνει δικο του φρεσκο αερα απο εξω.απο οτι καταλαβα το θεμα ειναι αν θα σου τυχει καλη αντλια η οχι...:wall:

Πρόσφατα έβαλα μια Corsair H80, χρησιμοποιώντας τους 2 ανεμιστήρες της συσκευασίας και έκανα αυτό που λες (αφαίρεσα όλους τους υπόλοιπους ανεμιστήρες).

Στην επιλογή low δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Στην επιλογή medium ακούγεται λιγάκι. Στην επιλογή high ακούγεται αρκετά.

Από θερμοκρασίες:

i5 2500K @ 4 GHz - prime95 για ~20 λεπτά - επιλογή low: οι θερμοκρασίες των πυρήνων είναι ~60C.

Η κάρτα γραφικών (Sapphire Radeon 6970 Dual Fan) δεν ανεβάζει θερμοκρασίες. Σε αυτό πιστεύω βοηθάει και το case (Stacker 831SE), το οποίο στο πλαϊνό panel, καθώς και στον πάτο του έχει σίτες (το τροφοδοτικό βρίσκεται πάνω), οπότε μπαίνει μέσα αρκετός αέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοιταχτε εδω γλεντι με την σειρα Ηydro,εχω την εντυπωση τελικα οτι ειναι απο την φυση τους προβληματικα τα εν λογω κουλερ,δλδ οταν βλεπεις 2 και 3 rma και το προβλημα παραμενει,κατι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

το λοιπον εκανα υπερκινηση σημερα,καθως δεν μπορουσα να βλεπω την ασχημη γαιδουροψυκτρα απο το πλεξι του σιλβερστον,αγορασα μια Η60 αυτην την φορα.

αρκετα διστακτικος απο την προηγουμενη εμπειρια μου,εν τελη αυτη μου βγηκε παντελως αθορυβη,και αρκετα αποδοτικη στις ιδιες στροφες τα δυο noiseblocker ,-4 βαθμους κατω σε σχεση με ουλτρα μπλακ.

το ευχαριστο ειναι οτι ειναι αθορυβη,ομορφυνε και αδειασε αρκετα το εσωτερικο του κουτιου..

dxokch.jpg

1hdymo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.