Jump to content



Ζητώ λίγο βοήθεια


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Τελικά αγόρασα 2-3 πράγματα για να ανεβάσω την απόδοση του υπολογιστή μου μιας και το budget μου φτάνει μέχρι τα 300ευρώ.

Παρακάτω είναι το PC που εχω και απο κάτω τι αλλάζω σε αυτό.

Motherboard: GIGABYTE P35-DS3L

PCU: Intel E8400 @ 3.00GHz (OC'd sta 3.30) stock cooling

Graphics: Nvidia GeForce 9800GT stock cooling

Ram: 4GB-> KINGSTON KHX6400D2K2/4G DDR2 4GB (2X2GB) (2*2GB)

Hard Disc: Western Digital 500GB

Έχω παραγγείλει την

GPU: Sapphire 6850 (PCI-Express, GDDR5, 1GB)

RAM: Transcend 2GB DDR2-800 Ram Kit (θα φτάσω τα 6GB με dual channel)

και μια οθονούλα στις 22''

Έχω λοιπόν κάποιες απορείες σχετικά με αυτά.

Πρόκειται να πάρω cooler για τον E8400 μου και να τον πάω στα 4.0GHz για να είμαι 100% σίγουρος οτι δεν θα υπάρχει μεγάλο bottleneck αλλα δεν γνωρίζω αν γίνεται γιατι οι RAM μου είναι ολες στα 800MHz και όσο ανεβάσω τα FSB μου ανεβένουν οι συχνότητες απο RAM. Τι μπορώ να κάνω για αυτό το θέμα; Επίσης, υπάρχει μεγάλη μείωση της διάρκειας ζωής του επεξεργαστή μου αν τον παω στα 4.00GHz αλλά του εχω καλή aftermarket cooler?

Επίσης, ψάχνοντας για overclocking στην 6850 βρήκα να αναφέρονται σε κάποιος όρους οπως reference και non-reference αλλα δεν κατάλαβα τι σημαίνει αυτό. Μπορεί κάποιος να μου πει που ανήκει η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών που σας δίνω το Link παραπάνω και αν αυτό είναι καλό ή όχι(πχ, είναι reference και είναι κακό γιατί χάνεις σε αυτόν τον τομέα κοκ).

Οποιαδήποτε συμβουλή/βοήθεια οσον αφορά το overclocking στην 6850 η στον Ε8400 θα ηταν ευπρόσδεκτη μιας και θέλω να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται για να είμαι σίγουρος οτι αυτό που πρόκειται να κάνω δεν θα εχει σοβαρές επιπτόσεις στον υπολογιστή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(Συγγνώμη για ότι ορθογραφικό λάθος εχω κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι το ταβάνι στο o.c , θα το βάλει η motherboard . Σίγουρα θα μπορείς μέσω του bios να απομονωσεις τις μνήμες και να ανέβασεις μόνο CPU , αλλα όλες οι motherboard έχουν κάποιο ταβάνι στο fsb και δε σε αφήνουν να πας ψηλότερα.η δική μου πχ φτάνει μέχρι τα 1680 και έτσι τον q9550 μέχρι 3.66 κατάφερα να τον πάω . Πάντως να ξέρεις επειδει και γω πρόσφατα πήρα μια 560ti , bottleneck σοβαρό δε θα δεις . Ανέβασε λίγο τη CPU και Αστό εκει . Μια χαρά θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

1, αφου ηδη εχεις 4 gb μνημη, δεν νομιζω οτι ηταν απαραιτητες οι + 2χ1gb..!!

2 οverclocking, νομιζω, μπορεις να κανεις και στον Ε8400 μεσω FSB, και να μην επηρεαζεις τοσο τις μνημες, αλλαζοντας εναν διαιρετη. θα σου πουν πιο γνωστες του Ρ35! παντως σοβαρο bottleneck, με τον Ε8400 και στα 3,6ghz, δεν νομιζω να εχεις!!

3 αν βαλεις καλη ψυκτρα, που κραταει καλες θερμοκρασιες, κατω των 60β, δε νομιζω να εχεις προβλημα!!

4 οσο για τις 6850, reference λεμε τις καρτες που ακολουθουν τον εργοστασιακο σχεδιασμο. οπως τις εβγαλε η ΑΤΙ δλδ. ολες οι υπολοιπες ειναι non-reference.

πχ μια 6850 reference ειναι αυτη

post-4092-1416075677,138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Αλλά δεν κατάλαβα, υπάρχει διαφορά στην απόδοση της κάρτας και γενικά στην ψύξη και στα clock της αν είναι reference η non reference? Ελπίζω αυτή που παρείγγειλα να είναι οκ :)

Edit: Overclock εχω ήδη κάνει και αυτό πάντα με τα fsb χωρίς να αλλάξω multiplier αλλα αν πάω παραπάνω απο 400FSB (3,6GHz) μου ανεβάζει ταυτόχρονα και συχνότητα για τις RAM και δυστυχώς δεν γνωρίζω που να το απομονόσω.

Link to comment
Share on other sites

Overclock εχω ήδη κάνει και αυτό πάντα με τα fsb χωρίς να αλλάξω multiplier αλλα αν πάω παραπάνω απο 400FSB (3,6GHz) μου ανεβάζει ταυτόχρονα και συχνότητα για τις RAM και δυστυχώς δεν γνωρίζω που να το απομονόσω.

Θα ψάξεις για κάποια επιλογή που θα σου δείχνει κάποιους διαιρέτες. Πχ. για FSB 333 MHz και διαιρέτη 1:1 η μνήμη θα τρέχει στα 333 x 2 (DDR-Double Data Rate) x 1 = 667 MHz. Αν εσύ αλλάξεις το διαιρέτη σε 1:1.2 τότε η μνήμη θα τρέχει στα 333 x 2 (DDR-Double Data Rate) x 1.2 = 800 MHz.

Για FSB 400 MHz που αναφέρεις, άσε το διαιρέτη στο 1:1 και η μνήμη θα τρέχει στα 800 MHz. Γενικά, ανάλογα με το πόσο θα αυξήσεις το FSB, παίξε με τους διαιρέτες και επέλεξε αυτόν που θέτει τη συχνότητα της μνήμης πιο κοντά στα 800 MHz (αν δε βγαίνει ακριβώς).

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ακυρώσεις τις ram από την παραγγελία όσο προλαβαίνεις.Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζουν 2 gb ram 35 ευρώ.Άμα θες να πάρεις,καλύτερα να ξοδέψεις άλλα 15 ευρώ και να πάρεις αυτές Corsair 4GB DDR2 Ram Kit (TWIN2X4096-6400C5 G) - Μνήμες - plaisio.gr

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Αλλά δεν κατάλαβα, υπάρχει διαφορά στην απόδοση της κάρτας και γενικά στην ψύξη και στα clock της αν είναι reference η non reference? Ελπίζω αυτή που παρείγγειλα να είναι οκ :)

Συνήθως οι non-reference έχουν καλύτερα συστήματα ψύξης και για αυτό έχουν και καλύτερες θερμοκρασίες.

Μια χαρά είναι η κάρτα που παρήγγειλες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Αλλά δεν κατάλαβα, υπάρχει διαφορά στην απόδοση της κάρτας και γενικά στην ψύξη και στα clock της αν είναι reference η non reference? Ελπίζω αυτή που παρείγγειλα να είναι οκ :)

μην αγχωνεσαι με την καρτα, μια χαρα ειναι..!!

η διαφορες των reference, non reference ειναι κυριως στην ψυξη και μετα σε καποια αλλα σημεια που επεμβαινουν οι εταιρειες, οπως τροφοδοσια, overclocked καρτες απο εργοστασιο, κλπ!

βασικα στην ψυξη, οι "μαμα" καρτες εχουν ενα συστημα που ψυχοντας, βγαζει το ζεστο αερα στο πισω μερος και δεν επηρεαζει καθολου το εσωτερικο. ενω οι non-reference εχουν αλλα συστηματα ψυξης, που συνηθως δεν βγαζουν το αερα μονο πισω, αλλα απο την αλλη εχουν τους ανεμιστηρες και "χτυπανε" απευθειας πανω στον επεξεργαστη, οποτε εχουν και χαμηλοτερες θερμοκρασιες!!

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το θεό πρόλαβα και ακύρωσα την παραγγελία. Γνωρίζω οτι δύσκολα κατασταλάζω σε προϊόντα κλπ και θα το δείτε και στα Post μου :)

Επίσης προμηθεύτικα καινούργιο συστηματάκι και λείπει μια κάρτα γραφικών και μετά θα είμαι μια χαρά. Αν και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ που κάνω overclock σε αυτή την μητρική και αυτό πιστεύω θα με δυσκολέψει πολύ εκτος αν υπάρχει κάποιος γνώστης.

Να μην ξεχάσω επίσης οτι το pc αυτό είναι έτοιμο Turbo-X.

Motherboard: Asus P7H55-M SI

CPU: Intel i3 530 @ 2.93GHz

RAM: 2x(Transcend 1GB DDR3-1333 1.5V 9-9-9-18) + 2x (Corsair CMV4GX3M2A1333C9 2GB DDR3-1333 1.5V 9-9-9-24 )

GPU: Nvidia GeForce GTS 250

H/D: 1TB

PSU: Premier 550Watt

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το θεό πρόλαβα και ακύρωσα την παραγγελία. Γνωρίζω οτι δύσκολα κατασταλάζω σε προϊόντα κλπ και θα το δείτε και στα Post μου :)

Επίσης προμηθεύτικα καινούργιο συστηματάκι και λείπει μια κάρτα γραφικών και μετά θα είμαι μια χαρά. Αν και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ που κάνω overclock σε αυτή την μητρική και αυτό πιστεύω θα με δυσκολέψει πολύ εκτος αν υπάρχει κάποιος γνώστης.

Να μην ξεχάσω επίσης οτι το pc αυτό είναι έτοιμο Turbo-X.

Motherboard: Asus P7H55-M SI

CPU: Intel i3 530 @ 2.93GHz

RAM: 2x(Transcend 1GB DDR3-1333 1.5V 9-9-9-18) + 2x (Corsair CMV4GX3M2A1333C9 2GB DDR3-1333 1.5V 9-9-9-24 )

GPU: Nvidia GeForce GTS 250

H/D: 1TB

PSU: Premier 550Watt

παντως το psu ειναι λιαν επιεικως ανεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα τα βγάλει εις πέρας αν και δεν κολλάω τοσο πολύ στο PSU απο την στιγμή που με εξηπυρετεί με τα watt :)

δεν ειναι τα watt το παν! μεγαλης σημασιας ειναι η αξιοπιστια, η αντοχη και το efficiency!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

Φίλε cabdik αν διαβάσεις και στα προηγούμενα τελευταία thread θα δείς οτι εχω ξανα αναφέρει αυτό το μηχάνημα που είναι ενος φίλου. Απά υπήρξε πιθανότητα μεγάλη να μην το πάρω, κοίταξα για άλλες λύσεις όπως αυτό το upgrade pack κλπ αλλα τελικά αφού μπόρεσα να το πάρω... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απτην στιγμή που γίνεται τσάμπα είναι αρκετά καλό. Τουλάχιστον πάνω σε αυτήν την μιτρική μου δίνεται η δυνατότητα να πάρω και κάτι καλύτερο σε CPU σε σύγκριση με την προηγούμενη μητρική. Και να προσθέσω οτι εντυπωσιάστηκα γιατι παίζω Battlefield 3 στην κυριολεξία με όλα High σε ανάλυση 1600*900 και τα FPS μου είναι περίπου 25-30 και όλοι μου λέγαν οτι στα medium θα το τρέχω με 15-20 fps..

Link to comment
Share on other sites

αα, μαστα, σορρυ αλλα με τοσα που διαβαζω καθε μερα, καπου ξεχναω κιολας!! ειναι και η ηλικια βλεπεις!!

παντως αυτα τα ετοιματζιδικα PC, παντα καπου πασχουν. ειτε σε τροφοδοτικο, ειτε σε καρτα γραφικων, ειτε σε μητρικη!

Link to comment
Share on other sites

:) Το εχω συνειδητοποιήσει αυτό... Το συγκεκριμένο PC μια καλύτερη GPU θέλει και για την χρήση μου θα είναι πολυ καλό μετα. Απλά απογοητεύομαι πολύ γιατι μου είναι ολες οι επιλογές για overclock "γκρί"....
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως αμα κάποιος εχει λίγη γνώση πάνω στην μητρική που εχω ας με βοηθήσει. Όλα τα άλλα σιγά σιγά θα τα τακτοποιήσω αλλά με εχει απογοητεύσει πολύ που δεν γίνεται overclock... Ούτε τα fan δεν μπορώ να πειράξω και μου εχουν σπάσει τα αυτιά! :/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.