Jump to content



αλλαγή 1Χ512 Κingston value cas3 με 2Χ512 twinmos 2,5


Dorian

Recommended Posts

αλλαγή 1Χ512 Κingston value cas3 με 2Χ512 twinmos 2,5 DDR400

μου προτείναν την παραπάνω αλλαγή +100 ευρώ , τι λέτε αξίζει. είναι upgrade ή downgrade. twinmos δεν έχω ξαναδοκιμάσει μόνο kingston και noname παλαιότερα, τα τσιπάκια πάνω έγραφαν twinmos. Γενικά προτιμώ να ανέβει κάπως το FSB με λογικά βέβαια timings παρά χαμηλά timings χωρίς να ανεβαίνει το FSB. για πιο καλές μνήμες δε έχω βρει κάτι που να με παίρνει οικονομικά :giveup:

σημείωση: η μητρική είναι nf7-s στο site της abit δεν είναι στις συμβάτές εταιρίες...

η μνήμη πρέπει να είναι κατά 90% η παρακάτω (φώτο από το site της twinmos) δυστυχώς ξέχασα να σημειώσω τους κωδικούς.

photo_pc3200_512mb_twinmos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian

σημείωση: η μητρική είναι nf7-s στο site της abit δεν είναι στις συμβάτές εταιρίες...

η μνήμη πρέπει να είναι κατά 90% η παρακάτω (φώτο από το site της twinmos) δυστυχώς ξέχασα να σημειώσω τους κωδικούς.

φίλε μου μεγάλο το ρίσκο, εγώ δε θα δεχόμουν αν δε με άφηνα να τις δοκιμάσω πρώτα. Για twinmos chipάκια κάνε μια αναζήτηση έχει αναφερθεί μεγάλη ασυμβατότητα με την Abit σου +το έχει παραδεχτεί και η ίδια η Twinmos, αλλά δε ξέρω στη περίπτωση που φοράν chipάκια Mtec τί γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες.θα σου πρωτεινα να δωσεις το ντιμακι και με καμια 150αρα ευρο να χτυπησεις 2 χ256 που να ανεβαινουν σιγουρα μεταχειρισμενες.μαλιστα νομιζω στις πωλησεις παιζουν αρκετες περιπτωσεις.αρκει βεβαια να ειναι συμβατες με την μητρικη σου

Link to comment
Share on other sites

για 2Χ256 το αποκλείω. ήδη farcry, painkiller θέλουν 1 γιγα και με το sp2 όταν βγει το τελικό σίγουρα θα βάλει παραπάνω services με όλες αυτές τις αλλαγες στη ασφάλεια.

Δοκιμή θα υπάρξει σίγουρα είναι γνωστός που το έχει. Από το ψάξιμο στο forum αυτό που κατάλαβα είναι ότι εξαρτάται από την παρτίδα τι θα σου τύχει.

unstoppable 2,9V τα έχεις δώσει στις μνήμες με ψύκτρες ή όπως είναι ?

πάνω από 220FSB με 2,5 cas υπάρχει περίπτωση να πάνε ?

Link to comment
Share on other sites

Unstop οι δικές σου οι μνήμες θυμάμαι ήταν D39 ή D38 έτσι δεν είναι (αυτές οι μνήμες έχουν δοκιμαστεί και παίζουν) αλλά οι πιο πάνω δοκιμάστηκαν γύρω στα 6G και δε έπαιξε καμιά γι αυτό λέω είναι ρίσκο και αν δε τις δοκιμάσει άποψη μου είναι να μη πλερώσει...

Link to comment
Share on other sites

Παρε άλλη μια ίδια και μην μπλέκεις, αφού σου δουλεύει ΟΚ. Τι τσιπάκια φορά η παλιά σου? Εγώ με twinmos είχα προβλήματα, δεν δούλευε ούτε κάν στα 200 (400fsb) έβγαζε λάθη...

Link to comment
Share on other sites

η παλιά θα φύγει έχει τσιπάκια Mosel vitelic ή κάπως έτσι και γενικά είναι μεν αξιόπιστη αλλά δεν πιάνει καλά timings ( max ~ 206 FSB 2,5,-3-3-7) ούτε με ρεύμα ανεβαίνει. ακόμα για το dual channel νομίζω πρέπει να είναι όσο το δυνατόν παρόμοιες οι μνήμες για να δουλέψει απροβλημάτιστα.

Τον κωδικό D39, D38 που ακριβώς τον βλέπετε πάνω στο τσιπ ? είναι για τα twinmos τσιπάκια?

μάλλον αν είναι από τις παραπάνω θα τις δοκιμάσω

πόσο περίπου πιστεύεται ότι πρέπει να πιάσουν για να θεωρηθούν ικανοποιητικές σε σχέση με παρόμοιες twinmos.

Link to comment
Share on other sites

για να μη παιδεύεσαι άδικα εφόσον δέχονται να στις δώσουν να τις ρίξεις ένα test πρώτα πάρτες και τρέξε ένα test5 με το memtestx86+ με το SPD τους. Αν είναι η παρτίδα που δε είναι συμβατή με το mobo τότε θα σου βγάλει errors (καμιά 100αρία 500άρια αν θυμάμαι καλά) αν όχι τράβα και κανένα 2 άλλα και βγάζεις το συμπέρασμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian

ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα δω τι θα κάνω ή θα τις δοκιμάσω ή θα ψάξω για κινγστον value με καλύτερα τσιπάκια.

σου προτεινω να ψαξεις για value 400αρες με micron(MT) για χαμηλα timings 2.5-2-2-5 ή hynix για πολλα mhz. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.