Jump to content



Επιλογη SSD


auditt

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ετοιμαζω νεο συστηματακι και δεν εχω αποφασησει ξεκαθαρα πιον ssd θελω

σκεφτομουν να παρω εναν agility 3 60gb 89euros εχει στον visionstudio και με βολευει γιατι ειναι Θεσ/νικη το μαγαζι

και πιστευω πως ειναι οτι καλυτερο για τα λεφτα

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

συμφερει μηπως να παρω εναν vertex 2 120gb μετεχειρησμενο??

Το budget ειναι 100-110 ευρω max

και η μητρικη μου ειναι αυτη οπου θα μπει ο ssd

απο τι βλεπω υποστηριζει σατα 3 απλα ειδα σε review πως ο agility 3 δεν πιανει τα 500 mb read-write τα οποια διαφημιζεται

Gigabyte GA-P67A-D3-B3 | Skroutz.gr

Σε καθε περιπτωση ομως ειναι πιο γρηγορος απο το vertex 2

και στην καθημερινοτητα δεν βλεπεις διαφορες ουτε με τον vertex 3 οπου ειναι καλυτερος σωστα??

οταν λεω καθημερινοτηα εννοω boot windows and open programs like Autocad

Γενικα δεν ξερω απο ssd για αυτο φωτιστε με

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι 60 ή 64GB εχουν χαμηλοτερες επιδοσεις σε σχεση με τους 120αρηδες. Στα 100-110€ πας αναγκαστικα σε αυτη την κατηγορια, οποτε οποιον και να παρεις διαφορα σε καθημερινη χρηση δεν προκειται να δεις.

Link to comment
Share on other sites

1ον)Το θέμα δεν είναι ποιον θα σου πούμε να πάρεις ανάμεσα στον 120άρη και τον 60άρη.Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι σε γίγα.

2ον)Ο agility 3 είναι σαν vertex 2 και λίγο καλύτερος.

3ον)Θα σου πρότεινα αν μπορείς να πας στον corsair force series gt 60gb που τον έχω δουλέψει και μπορώ να εκφέρω άποψη για αυτόν...δεν έχω κανένα πρόβλημα και όλα σφαίρα.

4ον)Διαφορές δε θα δεις όποιον και να πάρεις ανάμεσα σε όσους έχουν αναφερθεί στο thread.

5ον)Οπότε αν το θέμα είναι και εν μέρη οικονομικό και πρακτικό,τότε και με τον agility 3 θα είσαι πέρα από απλά ικανοποιημένος.Οπότε πήγαινε σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

1ον)Το θέμα δεν είναι ποιον θα σου πούμε να πάρεις ανάμεσα στον 120άρη και τον 60άρη.Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι σε γίγα.

2ον)Ο agility 3 είναι σαν vertex 2 και λίγο καλύτερος.

3ον)Θα σου πρότεινα αν μπορείς να πας στον corsair force series gt 60gb που τον έχω δουλέψει και μπορώ να εκφέρω άποψη για αυτόν...δεν έχω κανένα πρόβλημα και όλα σφαίρα.

4ον)Διαφορές δε θα δεις όποιον και να πάρεις ανάμεσα σε όσους έχουν αναφερθεί στο thread.

5ον)Οπότε αν το θέμα είναι και εν μέρη οικονομικό και πρακτικό,τότε και με τον agility 3 θα είσαι πέρα από απλά ικανοποιημένος.Οπότε πήγαινε σε αυτόν.

μαλιστα αρκετα σαφης αυτα που με ειπες φιλε μου ευχαριστω

τωρα μια αλλη ερωτηση επειδη ξερω πως ειχες vertex 2

ενας vertex 120 gb καινουριος κανει 150 ευρω

για μετεχειρισμενο με εγγυηση νορμαλ τιμη δεν θεωρειται 100-110 ευρω η λιγα διαθετω για αυτον?

οσο για την μητρικη μου δεν υπαρχει κανα θεμα με ασυμβατοτητα ετσι?

και ο sata 3 μια χαρα θα παιζει ετσι γιατι ξερω πως εαν δεν υποστηριζει sata 3

ο vertex 2 ειναι καλυτερος απο την agility 3 καλα δεν τα λεω?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα που λες είναι πολύ σωστά.Η σωστή τιμή πώλησής του θα πρέπει να είναι περίπου 30% κάτω της αρχικής του τιμής.Οπότε 100-110 άντε 120 είναι κομπλέ.

καταλαβα γιατι ενας με εστειλε τιμη 145 ευρω σε πμ και λεω οτι να ναι

αν ειναι δυνατον τοσο εχει καινουριος και απαντηση που πηρα ειναι

πως ειναι απο πλαισιο και γενικα δεν χανουν την αξια οι ssd ελεος ...

Link to comment
Share on other sites

Οι ssd και αν χανουν την αξία τους!

οτιδήποτε είναι φρέσκο καρβέλι στην αγορά και δίνει και παίρνει τώρα τελευταία, χάνει την αξία του από την επόμενη μέρα που θα βγει κάτι καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Οι ssd και αν χανουν την αξία τους!

οτιδήποτε είναι φρέσκο καρβέλι στην αγορά και δίνει και παίρνει τώρα τελευταία, χάνει την αξία του από την επόμενη μέρα που θα βγει κάτι καινούργιο

και οχι μονο αυτο

ακομα και σφραγισμενος να ηταν θα εχανε ενα 10-12 % της αξιας του

ως δευτερη μεταβιβαση δεν μπορει να πουληθει οσο καινουριο

αλλα δεν υπαρχει η ουσια να παρεις μεταχειρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ γιατί μάλλον θα χρειαστώ αντικαταστάτη του vetrex.Απο ότι διάβαζα σε ξένα forum λέγαν όχι σε sandforce γιατί έχουν πολλά bsod αλλά συνιστούσαν crucial m4.Ισχύει αυτό ή αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα;Εγώ κοιτούσα προς corsair force gt μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Απροβλημάτιστοι είναι πλέον μετά τα νέα firmware από όλες τις εταιρίες.

Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι στις λεπτομέριες και δεν φαίνονται αν δεν τρέχεις benchmarks.

Crucial M4

OCZ Vertex 3 ή ΜΑΧ IOPS.

Corsair Force GT

Corsair Performance Pro

Samsung 830

Όλοι θα σε αφήσουν παραπάνω από ικανοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Απροβλημάτιστοι είναι πλέον μετά τα νέα firmware από όλες τις εταιρίες.

Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι στις λεπτομέριες και δεν φαίνονται αν δεν τρέχεις benchmarks.

Crucial M4

OCZ Vertex 3 ή ΜΑΧ IOPS.

Corsair Force GT

Corsair Performance Pro

Samsung 830

Όλοι θα σε αφήσουν παραπάνω από ικανοποιημένο.

ξεχασες να βαλεις στην λιστα man και τον agility 3

ουτε αυτος πιστευω να αφησει καποιον παραπονεμενο

Το αποφασισα παιδια σε agility 3 θα παω :)

Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις-συμβουλες προτιμησεις τους :)

Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινη χρηση δεν υπαρχει καμια διαφορα. Ειναι ολοι εξισου γρηγοροι σε σχεση με τους κλασσικους hdd.

Ευχαριστώ,τότε μάλλον για force 3 θα πάω ή θα δω μήπως πάω σε περισσότερα gb απο 60.Αλλά τώρα που δεν έχω τον vertex και είμαι με έναν παλιό 80gb wd,γενικά πρέπει να περιμένω μέχρι να φορτώσει και τα win και τα προγράμματα.Είχα ξεχάσει πως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, πρόκειται να αγοράσω έναν ssd που θα μπει σε sata II controller

1. Αν ο δίσκος είναι sata III θα δουλέψει καλά σε sata II controller?

2. Είμαι ανάμεσα στους:

corsair force series 3 120gb (158euro) - sata III

ocz vertex 2 120gb (161 euro) - sata II

corsair force 115gb (168 euro) - sata II

Το motherboard είναι ASUS P6T με intel X58 / ICH10R Πάνω στον controller θα υπάρχουν και 4 δίσκοι WD-raptor 36gb σε RAID-0

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα δουλεψει!!

απο αυτους που σκεφτεσαι εγω θα διαλεγα τον force 3!

πιο φθηνος και με sata 3 που αργοτερα μπαινει και σε καμια μητρικη με sata 3 και σου δινει πληρως τις δυνατοτητες του!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.