Jump to content



Ισχυρό WiFi adapter


Tomahawk

Recommended Posts

Γνωστός θέλεις να πιάνει internet απο γείτονα ο οποίος το έχει ανοιχτό, έχει όμως το εξής πρόβλημα.

Με το laptop μέσα στο σπίτι δεν βλέπει το δίκτυο, ούτε με το TP-Link TL-WN722N που του δάνεισα να δει μήπως βρει άκρη.

Μόνο αν βγει έξω απο το σπίτι το TP Link βλέπει το δίκτυο.

Οπότε ψάχνω να δω μήπως με κάποιο άλλο adapter κάνει τη δουλειά του.

Είχα ακούσει καλά λόγια για τους adapters της Alfa.

Ο κλασσικός που έχω δει να προτείνεται είναι αυτός αλλα βρήκα και αυτόν που φαίνεται πιο ισχυρός.

Δε θέλουμε να ξεφύγουμε σε κόστος γι αυτό κοιτάω και σε e-bay άλλωστε γιατί ο συγκεκριμένος τα μετράει δυστυχώς.

Ακούω απόψεις!

:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός θέλεις να πιάνει internet απο γείτονα ο οποίος το έχει ανοιχτό, έχει όμως το εξής πρόβλημα.

Με το laptop μέσα στο σπίτι δεν βλέπει το δίκτυο, ούτε με το TP-Link TL-WN722N που του δάνεισα να δει μήπως βρει άκρη.

Μόνο αν βγει έξω απο το σπίτι το TP Link βλέπει το δίκτυο.

Οπότε ψάχνω να δω μήπως με κάποιο άλλο adapter κάνει τη δουλειά του.

Είχα ακούσει καλά λόγια για τους adapters της Alfa.

Ο κλασσικός που έχω δει να προτείνεται είναι αυτός αλλα βρήκα και αυτόν που φαίνεται πιο ισχυρός.

Δε θέλουμε να ξεφύγουμε σε κόστος γι αυτό κοιτάω και σε e-bay άλλωστε γιατί ο συγκεκριμένος τα μετράει δυστυχώς.

Ακούω απόψεις!

:)

Mήπως αντί για καινούριο adapter θα έπρεπε να κοιτάξεις την αγορά νέας κεραίας για τον TP-LINK που έχείς;

Έχω την προηγούμενη έκδοση αυτού που είναι wifi g και έχω βάλει πάνω αυτήν την κεράια ... ξέρω υπερβολή αλλά ...

Antenna WLan Omni 8 dBi

Είναι TP-LINK κεραία στα 8 dbi

Link to comment
Share on other sites

κανει δουλεια μια τετοια για pci adapter?

Την χρησιμοποίησα για κάποιο καιρό και σε pci καρτα και ΝΑΙ κάνει καλή δουλεία. Χονδρικά σε γειτονικά δίκτυα μια γραμμή σήματος πάνω plus εντόπισα και κάποια νέα δίκτυυα με μια ή 2 γραμμές που προηγουμένως δεν ήταν καν ορατά με την εργοστασιακή κεραία.

Η ίδια κεραία βγαίνει και με βάση και καλώδιο περίπου 1m εαν πρόκειται για desktop pc που πιστέυω βολεύει καλύτερα.

Antenna WLan Omni 8 dBi + Cable

Link to comment
Share on other sites

Nephiλiμ "έγραψες" πάλι ...

τούμπανο η κεραία !!! 9dbi !!!

[MENTION=9922]Tomahawk[/MENTION]

Από εκεί και πέρα αν και με αυτή δεν εχεις βελτίωση τότε σταματάμε να κοιτάμε κεραία omni directional και πάμε πλέον σε κατευθυντική κεραία όπου θα μεγαλώσει η εμβέλεια σε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση μόνο, εφόσον ειναι και συγκεκριμένο το δίκτυο που προσπαθείς να συνδεθείς.

Υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις για κατευθυντική κεραία ... ελπίζω μόνο το pc να είναι κοντά σε παράθυρο ...

Μια φθηνή κατευθυντική κεραία http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505880

Ακόμα μπορείς να πας σε κάποια χειροποίητη λύση τύπου cantenna ή με λίγη χαρτοκοπτική δοκίμασε και αυτό ... θεωρητικά δίνει ενίσχυση μερικά dbi

http://www.billyboylindien.com/wifi/windsurfer.html

patron-winsurfer-antenne.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω το tp-link tl-wn822n πως μπορω να βελτιωσω το σημα του? οι κεραιες του δεν ειναι αποσπομενες, παρα 1 καλωδιο απο την καθε κεραια ειναι κολλημενο με καλαι πανω στην πλακετα του ανταπτορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

για να μην ανοιγω νεο τοπικ,ψαχνω και γω κατι δυνατο.αυτες οι alfa Που πιανουν μακρυα,αν πιασουν ενα που εχει 1-2 γραμμες θα συνδεθουν?

αμερικα βλεπω πουλανε κατι premiertek αλλα δε τα βρισκω εδω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.