Jump to content



Boot loop σε καινούριο PC


iterator

Recommended Posts

Καλησπέρα. Καινούριο PC όπως λέει και ο τίτλος αγορασμένος σε ξεχωριστά εξαρτήματα που συναρμολόγησα μόνος και το πρόβλημα αυτού boot loop χωρίς να προλαβαίνει να δείξει τίποτα στην οθόνη.

Η σύνθεση είναι Gigabyte H67A-USB3-B3, Intel Core i5 2320, Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 2x4GB και Corsair Builder Series CX500 αυτά που μας ενδιαφέρουν.

Να αναφέρω οτι οι συγκεκριμένες μνήμες δεν υποστηρίζονται από την μητρική και λάθος μου που δεν το τσέκαρα πριν την αγορά. Στη λίστα δεν υπάρχει ούτε μια της Corsair στα 4GB και πιστεύω οτι μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα.

Αυτά που δοκίμασα πριν ανακαλύψω οτι δεν υποστηρίζονται οι μνήμες, χωρίς επιτυχία είναι τα εξής:

1. Έλεγχος αρκετές φορές όλων των συνδέσεων αλλά δε βρήκα να έχω κάνει κάποιο λάθος.

2. Αποσύνδεση των μη απαραίτητων εξαρτημάτων. Κράτησα μόνο μητρική, επεξεργαστή, μνήμες και τροφοδοτικό.

3. Αφαίρεση της μιας μνήμης και προσπάθεια σε όλα τα slots. Το ίδιο και με την δεύτερη.

4. Clear CMOS. Με jumper και αφαίρεση μπαταρίας.

Και κάπου εδώ ζητάω τη βοήθεια σας. Είναι όντως οι μνήμες το πρόβλημα ή μήπως κάτι που μου διαφεύγει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που ξέρω οτι δε θα αργήσει να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

ούτε δείχνει τίποτα στην οθόνη ούτε κάνα τιτ, για να περασει τα bios ε? Θέμα συμβατότητας είναι..Αν μπορείς να βρες μια δανεική συμβατή μνήμη ανεξαρτήτου μεγέθους για να το επιβεβαιώσεις πριν προβείς σε αγορά αλλων, αλλά αφού έκανες όλα όσα αναφέρεις δεν μένει τίποτα , εκτός αν κάτι άλλο είναι χαλασμένο, που είναι λιγοτερο πιθανό, και το κρύβει το θέμα σου με τις μνήμες

Δοκίμασε με συβατή μνήμη και βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζει απολύτως τίποτα στην οθόνη αλλά και κανένα μπίπ από το speaker για να υποδείξει κάποιο πρόβλημα.

Οπότε επιβεβαιώνεται οτι έκανα πατάτα που δεν έλεγξα συμβατότητα.

Δυστυχώς δανεική μνήμη δε μπορώ να βρώ.

Μπορώ άραγε να τις πάω πίσω και να ζητήσω αλλαγή λόγω ασυμβατότητας; Η αγορά έγινε από πλαίσιο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι σε ποια μητρική ήταν, νομίζω στην P6T αλλα anyway, αφου το δοκίμασες πάμε παρακάτω.

Βεβαιώσου ότι δεν ακουμπάει η μητρική κάπου κάτω, οπότε αν θες βγάλτην απο το κουτί και δοκίμασε στο γραφείο σου πάνω, μητρική επεξεργαστή και τροφοδοτικό. Όχι μνήμες και όχι κάρτα. Πρέπει να σου πεί ότι δεν έχεις τοποθετήσει κάτι απο αυτά και να ακούσεις τα αντίστοιχα beep. Βασικά να σε πω και μια χαζομάρα αλλα με έχει τύχει πολλές φορές. Το καλώδιο απο τον επεξεργαστή όχι το 24πινο το 8πινο δίπλα απο τον επεξεργαστή, μην ξεχάσεις να βάλεις.

Μετά αν δεν τα καταφέρεις πάλι, πρώτον μην πτοείσαι!!! Βασικό!

Δες ότι είναι κουμπωμένα όλα καλά και δώσε πάλι τάση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα το manual της μητρικής σου και λέει ότι με μια μνημη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!

gigabytet.jpg

Εκτός αυτού να ξες ότι οι μνήμες που πήρες είναι 1600 και η μητρική θα στις κατεβάσει στα 1333 γιατί δε μπορεί παραπάνω.

Δε θέλω να φανώ εξυπνάκιας, απλά στο λέω μήπως δεν το είδες όταν αγόρασες την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα γραφικών μόνο η ενσωματωμένη του επεξεργαστή υπάρχει.

Το 8πινο είναι κανονικά στη θέση του (καλά έκανες και το ανέφερες, ποτέ δεν ξέρεις).

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι οι συνδέσεις των καλωδίων του κουτιού πάνω στη μητρική καθώς στο manual ήταν λίγο μπερδεμένα.

Συνέδεσα τα Power LED+ και Power LED- του κουτιού στα PWR+ και PWR- της μητρικής αλλά η μητρική έχει και τα MSG+ και MSG- που μοιράζονται και την περιγραφή στο manual

e3bedf164707785.jpg

Χωρίς μνήμες μόλις δοκίμασα και κάνει ακριβώς τα ίδια που μου φαίνεται αρκετά παράξενο.

Δε θα έπρεπε να χτυπάει beep οτι δεν έχω βάλει ram;

Μήπως τελικά είναι προβληματική η μητρική;

Με ένα dimm πρέπει να δουλεύει απλώς θέλει 2 για dual channel, τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.

Όσο για την ταχύτητα της μνήμης το ήξερα από πριν αλλά ήταν οι φτηνότερες 8 GB στο πλαίσιο.

Το μόνο που μένει τώρα να κάνω είναι όλα έξω από το κουτί να αποκλείσω και την περίπτωση βραχυκυκλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας της CPU είναι κανονικά συνδεδεμένος και δουλεύει. Ξεκινάει όταν πατάω το power αλλά για 1-2 δευτερόλεπτα καθώς μετά σταματάει όπως και όλος ο υπολογιστής για να ξεκινήσει πάλι και να σταματήσει πάλι κοκ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα το manual της μητρικής σου και λέει ότι με μια μνημη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!

gigabytet.jpg

Άκυρο καμία σχέση αυτό που λες φίλε μου

captaingr ο ήχος, το μπιπ δλδ οτι περασε το Post δεν βγαίνει από τα ηχεία, αλλά απο ένα buzzer της μητρικής. Αυτό το σύνδεσες?

Κανα αλλο καλωδιο για Power έχει το κουτί? Αν όχι δοκίμασε να το συνδέσεις στα msg.

Μπαταριουλα στην μητρική έβαλες? μήπως έχει τίποτα πλαστικο που την εμποδίζει να κάνει επαφή ή απλα είναι ξεφορτισμένη? γιατι θα έπρεπε να κάνει ήχο γμτ

Link to comment
Share on other sites

Το buzzer της μητρικής είναι συνδεδεμένο. Αυτό εννοώ παραπάνω.

Είτε αυτό είναι χαλασμένο είτε η μητρική γιατί αλλιώς δεν εξηγείται που η μητρική δε διαμαρτύρεται όταν δεν υπάρχει ram.

Η μπαταρία είναι καινούρια (έλεγχος με πολύμετρο) και στη θέση της.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τη λύση αφού έβγαλα το hardware έξω. Πρέπει να μου γίνει μάθημα σε καινούριο PC η πρώτη συναρμολόγηση πάντα εκτός κουτιού.

Το PC δούλεψε κανονικά χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο θέμα με τις μνήμες.

Ακόμα και το buzzer ήχησε για πρώτη φορά. Δε το περίμενα να χαρώ τόσο ακούγοντας το εκνευριστικό beep.

Ανακάλυψα λοιπόν ότι κάτι βραχυκύκλωνε στο κουτί, αλλά τι;

Για να μην πολυλογώ ξηλώθηκε το I/O shield, δοκίμασα με το τροφοδοτικό εκτός κουτιού, αλλάχθηκαν οι αποστάτες της μητρικής και πάνω στην τρέλα μου δοκίμασα και άλλου τύπου βίδες. Αλλά μάταια.

Τελικά και ενω ήμουν έτοιμος να πάρω το κουτί (άδειο εννοείτε) και να κατευθυνθώ προς την ταράτσα μου έκοψε να ξεκουμπώσω το μπροστινό πλαστικό του κουτιού.

Ανακάλυψα αυτό 312a29164831138.jpg Γείωση μεταξύ του μπροστινού πάνελ που φιλοξενεί USB, mic κτλ και του κουτιού.

Μόλις την αφαίρεσα το PC δούλεψε και εντός κουτιού.

Και τώρα ο προβληματισμός μου. Σκέφτομαι να βάλω μονωτική μην ακουμπήσει καταλάθος και να μην ξανασχοληθώ.

Μήπως όμως υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον που ούτε το φαντάζομαι. Τί λέτε;

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου καθώς μόνος μου ακόμα θα παιδευόμουν.

Link to comment
Share on other sites

η μονωτική δεν σε απογοητεύει ποτέ., γιατι δεν το κόβεις να παει στα κομμάτια?

και τώρα έμαθες και εσυ capataingr, οπως πολλοί άλλοι ότι ο καλύτερος ήχος που μπορεί να κάνει το Pc είναι αυτό το ρημαδό μπιπ..τι 7.1 και dolby digital

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.