Jump to content



SP-97 & Ducting Mod


Spyrious

Recommended Posts

Το Ductin mod εχει διαστασεις 80χ80.Αν η ψυκτρα ειναι 80mm στο πλατος τοτε μπαινει αν ειναι λιγοτερο.....

Προσεχε ομως στην επιλογη των βιδων για να μην χαλασουν τα πτερυγια της ψυκτρας(ναι δεν μπαινει με τα μεταλλικα στηριγματα που δινει η ψυκτρα).

Link to comment
Share on other sites

Θα δώ αν μπορώ να το κάνω gfa3.

xrist22 : έχω δεί κάτι τύπους που έβαλαν 120άρη διαγώνια σε σχέση με τον κανονικό τρόπο,δηλαδή με τα μεταλλικά στηρίγματα να τον πιάνουν στις δύο γωνίες.

κατά την γνώμη μου όμως δεν θα έχεις την απόδωση όπως με 90 ή 80άρη fan λόγω του πολύ μεγάλου κινητήρα (σε μέγεθος) οπότε δεν θα "φυσάει" καλά στο κέντρο της ψύκτρας.

Link to comment
Share on other sites

Spyrious αν θέλεις καλύτερη παροχή αέρα μπορείς να πας με την sp-97 σε ένα μηχανουργείο για να σου φτιάξουν ένα χωνί από αλουμίνιο, που το κάτω μέρος θα εφαρμόζει στην sp και και θα συγκρατείται με ελατήρια στις ήδη υπάρχουσες τρύπες της ψύκτρας και στο πάνω μέρος θα μπορείς να βιδώσεις ένα 90άρι ή 120άρι cooler ανάλογα με το τι διάσταση θέλεις... απλά για 120άρι θα σου βγεί αρκετά πιο βαρύ το "χωνί"... πιστεύω θα αποδίδει καλύτερα έτσι η ψύκτρα γιατί θα εκμεταλεύεσαι όλο το air flow που θα σου δίνει το cooler σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από A-L-I-V-E

Spyrious αν θέλεις καλύτερη παροχή αέρα μπορείς να πας με την sp-97 σε ένα μηχανουργείο για να σου φτιάξουν ένα χωνί από αλουμίνιο, που το κάτω μέρος θα εφαρμόζει στην sp και και θα συγκρατείται με ελατήρια στις ήδη υπάρχουσες τρύπες της ψύκτρας και στο πάνω μέρος θα μπορείς να βιδώσεις ένα 90άρι ή 120άρι cooler ανάλογα με το τι διάσταση θέλεις... απλά για 120άρι θα σου βγεί αρκετά πιο βαρύ το "χωνί"... πιστεύω θα αποδίδει καλύτερα έτσι η ψύκτρα γιατί θα εκμεταλεύεσαι όλο το air flow που θα σου δίνει το cooler σου... ;)

Mηπως εχεις καμμια φωτο να δουμε? γιατι ενδιαφερομαι να παρω την sp97

Και αν θελεις πες μου τι θερμοκρασιες εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προλάβει να το φτιάξω ακόμα λόγω δουλειάς αλλά και τώρα ακόμα δεν πάει άσχημα... με τη συχνότητα της υπογραφής μου παίζω τώρα καλοκαιριάτικα 45 idle με τον tornado στις 2800 στροφες και 52 full load με τον tornado στις 3500... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.