Jump to content



SSD Raid 0-Marvel 9128


Neo106

Recommended Posts

Χαιρετιζω τα μελη του φορουμ. Εχω το εξης θεμα, εκανα ο ανιδεος raid 0 με ενα ζευγαρι Crucial M4 64gb. Οι δισκοι ειναι κουμπωμενοι πανω σε μια Gigabyte 790fxta, η οποια εχει marvel sata 3 controller(9128).Μετα απο λιγο σχετικα ψαξιμο διαβασα οτι το bandwidth που προσφερει ο marvel δεν αρκει για sata 3 ssd και οντως μετρησα τις επιδοσεις και ειναι τραγικες. :shout:

Τωρα τι να κανω, παω για νεα μητρικη? Καμια καρτουλα για raid 0 σχετικα οικονομικη παιζει? Καμια αλλη προταση? Δε θελω να αλλαξω τη μητρικη. :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα βελτιωθηκαν οι ταχυτητες, αλλα ειναι προφανες οτι δεν τερματισαν. Αν αλλαξω μητρικη και βαλω καποια με 990 chipset τοτε δε θα εκμεταλευτω το raid στο πληρες λετε?

και να τερματίσεις τα νούμερα τι διαφορά πιστεύεις ότι θα δεις στην πράξη; ;)

Βασικά, και τον ένα από τους δύο να κρατήσεις πάλι σφαίρα θα πηγαίνει το σύστημα

Πάντως και η gigabyte το γράφει καθαρά στα specs της μητρικής

SATA3 SSDs are not recommended for use in RAID 0 mode on Marvell SE9128 ports.

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3 - GA-790FXTA-UD5 (rev. 1.0)

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω screenshot ειναι με το raid στον marvell. Ξεχασα να πω οτι εχω dvd drive sata, και 4 σκληρους οποτε πιανω 5/6 διαθεσιμες θυρες(ειχα ξεκουμπωσει το drive για να βαλω δοκιμαστικα τους ssd σε sata2:hang3:).

98423530.jpg

και να τερματίσεις τα νούμερα τι διαφορά πιστεύεις ότι θα δεις στην πράξη; ;)

Βασικά, και τον ένα από τους δύο να κρατήσεις πάλι σφαίρα θα πηγαίνει το σύστημα

Πάντως και η gigabyte το γράφει καθαρά στα specs της μητρικής

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3 - GA-790FXTA-UD5 (rev. 1.0)

Εχεις δικιο σε ολα, την προειδοποιηση της gigabyte τη διαβασα αφου σεταρα το raid.

Link to comment
Share on other sites

Με εναν δισκο εχω score 450, το θυμαμαι αυτο. Εχω φλασαρει μεχρι και το firmware του controller. Κανενας controller ξεχωριστος να κουμπωσω για raid παιζει, γιατι δεν εχω απολυτως καμια ιδεα απο αυτα?

Το raid οπως και να εχει θελω να το κρατησω, οι δισκοι αποκτηθηκαν σε πολυ καλη τιμη και δε θελω να σουταρω καποιον.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα χρήματα που κάνει η κάρτα,τα κρατάς,πουλάς μητρική και αγοράζεις άλλη με sata3.

Ναι αν σκοπευεις να παρεις καινουργιο τον controller, εγω τον τσιμπησα μεταχειρισμενο απο αγγλικο ebay με 40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν είμαι σίγουρος. Απλά ο 128αρης Μ4 μόνος του, δείχνει αρκετά γρηγορότερος και μου φαίνεται περίεργο.

Τα 4Κ και 4Κ QD64 που έχεις στα writes είναι πολύ χαμηλά.

Γι'αυτό ρώτησα για το write back cache. To έχεις ενεργοποιημένο μέσα από το Intel Rapid Storage Technology, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.