Jump to content



Επιλογή SSD, help...


johnny21a

Recommended Posts

Επειδη ψαχνομαι και εγω για ssd αυτες τις μερες και ειχα τον Force 3 στο ματι, ειδα οτι εγινε recall απο την corsair στο συγκεκριμενο μοντελο γιατι ειχε προβληματα που δεν εφτιαχναν με firmware update μονο.

Συγκεκριμενα μπορείτε να το διαβασετε εδω

Corsair announces Force 3 SSD recall | bit-tech.net

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν οι καινουργιες παρτιδες ειναι οκ, απλα στο αρθρο αναφερει συγκεκριμενο part number το οποιο ειναι ακριβως ιδιο με το part number που δινει το Πλαισιο για τον συγκεκριμενο δισκο.

Αρα το Πλαισιο εχει τις ελλατωματικες παρτιδες ? Ξερει καποιος τι παιζει ??

Η άλλη μου επιλογή είναι ο Intel 320 120GB, ξέρω οτι σε benchmarks είναι πίσω σε επιδόσεις αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν στην πράξη έχει διαφορές που θα τις καταλάβω.

Σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάω και σε κάτι με Sandforce (Vertex 3, Agility 3, κλπ) απλά αν οι διαφορές στην ταχύτητα δεν είναι αισθητές θα προτιμήσω τον Intel λόγω αξιοπιστίας και μόνο.

(Μπορώ να πάρω μόνο απο Πλαίσιο γιατί εχω δωροεπιταγή που πρέπει να χρησιμοποιήσω απο εκεί, άρα προτάσεις από skroutz κλπ δε με ενδιαφέρουν)

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα αυτά παίζουν και o crucial m4 και ο samsung 830 που και οι δυο τους ειναι sata iii.

Έχω τον intel που σκέφτεσαι να πάρεις και μέχρι τώρα-3 μηνες- δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Σε σχέση με το μηχανικό σίγουρα θα δεις διαφορά -άμεση απόκριση-αλλά βέβαια δεν είναι ο σουπερ ντουπερ δίσκος που θα βάλει φωτιά στο μηχάνημα.

Περίμενε κι άλλες απόψεις από τα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το θέμα, από ότι διαβάζω ακόμα και ένας "αργός" σαν τον Intel θα βάλει τόση φωτιά στο μηχάνημα ώστε δεν θα καταλάβω διαφορά απο έναν super duper (π.χ Vertex 3). Ας μας πουν και άλλα παιδιά την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνομαι και εγω για ssd αυτες τις μερες και ειχα τον Force 3 στο ματι, ειδα οτι εγινε recall απο την corsair στο συγκεκριμενο μοντελο γιατι ειχε προβληματα που δεν εφτιαχναν με firmware update μονο.

Συγκεκριμενα μπορείτε να το διαβασετε εδω

Corsair announces Force 3 SSD recall | bit-tech.net

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν οι καινουργιες παρτιδες ειναι οκ, απλα στο αρθρο αναφερει συγκεκριμενο part number το οποιο ειναι ακριβως ιδιο με το part number που δινει το Πλαισιο για τον συγκεκριμενο δισκο.

Αρα το Πλαισιο εχει τις ελλατωματικες παρτιδες ? Ξερει καποιος τι παιζει ??

@ Περιληπτικά:

1. Το άρθρο που αναφέρεις είναι από 9 Ιουνίου 2011.

2. Άμα μπεις στο link του forum της Corsair που υπάρχει στο άρθρο θα δεις πως το πρόβλημα αυτής της σειράς

ΔΕΝ ισχύει για σκληρούς με serial που ξεκινάει με 1123 ή παραπάνω.

3. Και εγώ και φίλος αγοράσαμε τον εν λόγω σκληρό (CSSD-F120GB3-BK) μέσα στον Σεπτέμβριο. Του φίλου

με serial που ξεκινάει με 1127 νομίζω, και εγώ 3-4 εβδομάδες μετά με serial που ξεκινάει με 1134. Και οι δύο

λειτουργούν απροβλημάτισμα εδώ και 3 μήνες+, ο δικός μου ειδικά 24/7 με άπειρες εγγραφές/διαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει δηλαδή η επιλογή Intel σε σχέση με έναν Vertex 3 ή εναν Force GT ? Αναφέρω αυτους γιατί το Πλαισιο απο το οποίο πρόκειται να αγοράσω τους έχει όλους στην ίδια τιμή. Αξίζει δηλαδή να θυσιάσω τις μεγαλύτερες (σε bench γιατί στην πράξη δεν ξέρω...) ταχύτητες των Vertex και Force GT για να έχω την αξιοπιστία της Intel ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια λύση που την σκέφτηκα. Με φοβίζει όμως λίγο ο Sandforce... Σκέφτομαι τον Intel για την αξιοπιστία του. Και δεν ξέρω αν θα δω διαφορά στην πράξη ανάμεσα σε Intel και Agility και ας είναι πιο αργός στα χαρτιά ο Intel...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο σίγουρα... Με τρομάζει λίγο από θέμα αξιοπιστίας αλλά γενικά λένε πως τα προβλήματα έχουν διορθωθεί. Πάντως στην ίδια τιμή νομίζω θα προτιμήσω τον Force 3, λόγω καλού aftersales της Corsair, όχι από απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Πρόκειται να στήσω ένα σύστημα με SSD συστήματος και ένα RAID0+1 για δεδομένα και προγράμματα.

Επειδή αυτή την στιγμή είμαι άπειρος με τα Win7 (ως Vista και ΧP καλά πάμε...) ήθελα τα φώτα σας για τα εξής:

1. Μπορεί να ρυθμιστεί το σύστημα να αποθηκεύει τα δεδομένα στον RAID? Δηλαδή ο φάκελος χρήστη να είναι μόνιμα στον RAID?

2. Επίσης όταν εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα αυτό να εγκαθίσταται στον RAID? Πάλι αυτόματα. Γιατί θα μου πείτε. Επειδή ο αριθμός των προγραμμάτων θα είναι μάλλον μεγάλος και φοβάμαι ότι 128GB του SSD μπορεί να μη φτάνουν.

3. Τα Win7 φροντίζουν αυτόματα τον SSD? Trim κλπ?

Το μηχάνημα θα χρησιμοποιείται για εφαρμογές DTP (Quark, Photoshop, Corel, Acrobat 10 και Office 2007).

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.