Jump to content



format a pen drive from raw to fat32 or ntfs!!!!!!!


panaras17

Recommended Posts

γεια σας παιδια......εχω ενα πρόβλημα.

εχω ενα usb 8 Giga branded HP το οποίο έχει RAW filesystem αντι για fat32 ή NTFS.

το πρόβλημα ειναι οτι δεν λεει να κανει φορματ με τπτ...

απ τον υπολογιστή μου με δεξί κλικ---> φορματ ΟΧΙ

απ την διαχειρηση δισκων ------------> ΟΧΙ

με το πρόγραμμα HP USB Disk Storage Format Tool ΟΧΙ

με το πρόγραμμα active kill disk ------> OXI

με προγράμματα particion magic Kαι τέτοια ΟΧΙ

με Hirens boot (διαφορα tools) OXI

Με live cd ubuntu δεν το αναγνωριζει...... ΟΧΙ

ας πω μερικα πραγματα....το φλασακι δεν πιστεύω οτι ειναι προβληματικό......απλα πιστεύω οτι η λύση ειναι κάπου αλλου.σε προγράμματα (particion magic και τετοια) το βγαζει οτι είναι unllocated και στο format-resize το μέγεθος δεν αλλάζει πάνω απο 7.8 MB.............:wall::wall::wall:

το δε πρόγραμμα active kill disk το αναγνωριζει σαν 2.000 TB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:hang3:

σε windows xp + 7 δοκιμασμένα τα διάφορα εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να έχει πεθάνει το flash. Δοκίμασε από κάποιο utility να το κάνεις wipe μήπως και καθαρίσει το boot sector του αν είναι εκεί το πρόβλημα. Μην κάνεις κανά δίσκο wipe, το νου σου :p

Link to comment
Share on other sites

εκανα και wipe με τα προγραμματα του Hirens boot Και αντιθετα με το active kill disk το εκανε....αλλα το active kill disk το εβλεπε σαν 2 χιλιαδες τερα(72 μερες για ενα wipe superfast:wall:) ενω τα υπολοιπα σαν 7.8 ΜΒ non resizable......Λες να πεθανε....νομιζω πως η λυση μου ειναι στο παλιο Linuxaki Μου......

(και απλα δεν θελω να πιστευψω οτι πεθανε....:))

αλλα δεν διαθέτω τα ιδια μεσα που διέθετα παλια για τεστ:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Μερικά φλασάκια ειναι "κλειδωμένα". Αλλα επειδή έχουν καποιο κρυφό partition απο το εργοστάσιο και άλλα γιατι ειναι διαφημιστικά με αντίστοιχο περιεχόμενο.

Αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με ενα διαφημιστικό στικάκι και η λύση που βρήκα ειναι λίγο μπερδεμένη. Και λέω μπερδεμένη γιατι πρέπει να γίνει σε low-level η διαγραφή του partition.

Θα πρέπει να ανοίξεις το στικάκι να δείς τι είδους τσιπάκι μνήμης φοράει και μετά να γουγλάρεις για να βρείς το αντίστοιχο προγραμματάκι που μπορεί να διαχειριστεί το τσιπάκι.

Ακούγεται κουλό αλλα ισχύει. :)

Link to comment
Share on other sites

0174a539716d4047a4f400c.png

με τον διακόπτη τι εννοεις?ειναι το κλείστρο που τραβάς ή πιεζεις για να βγει το ''κεφαλι'' εξω.....:p στις ρυθμίσεις δεν υπαρχει κατι που μπορεις να ρυθμίσεις εαν ειναι read only....:tomato:

Link to comment
Share on other sites

εκτελεση σε windows xp και λεει οτι δεν τρεχει σε version windows nt...

μηπως πρεπει να το κανω bootable με κανενα win to flash πχ......?????:baby:

Ναι., απο Boot se Dos το τρεχεις....

To PQMAGIC for DOS, δεν το αγορασα ποτε, ηταν δωρεαν απο τοτε που κυκλοφορησε...

Παντα για DOS Mode....δεν χρησημοποιησα ποτε τετοια προγραμματα σε Win OS....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.