Jump to content



M-Audio vs E-MU


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Θελω να μου πειτε γνωμες για επιλογη καρτας ηχου μεταξυ των δυο παρακατω :

1. M-Audio Delta Audiophile 24/96

vs

2. E-MU 1212M PCI.

Τις εχω βρει και τις δυο σχεδον σε ομοια τιμη και δεν ξερω πια να διαλεξω.Τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 1212m και κρατά πολύ καλά ακόμα, εξαρτάται τι χρήση θέλεις να κάνεις. Δεν έχω χρησιμοποιήσει την m-audio.

Πάντως για οδηγούς και υποστήριξη μη περιμένεις πολλά, πιθανότατα η creative έχει παρατήσει το θέμα, έχουν ξεχασμένο κανα developer στο υπόγειο και καμιά φορά ανα 1-2 χρόνια βγάζουν κανα οδηγό ή καινούργιο patchmix. Τουλάχιστον ό,τι υπάρχει δουλεύει καλά, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα σε chipsets P35,P45 και P67 με w7 x64.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γνωμη σου καταρχην.

Χρηση : με z5500 και στο μελλον ισως με κανα σετακι monitors. Θελω να συνδεω επανω πολυεφφε/πεταλιερα κιθαρας για ηχογραφηση ,για μουσικη,ταινιες,και κανα game. Αν και σε αυτη την περιπτωση για ολα τα αλλα περαν της ηχογραφησης θα την συνδιασω μαλλον με μια asus xonar που εχω επανω.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφόρά των 2 που προτείνεις είναι το ότι η E-MU είναι 24/192 ενώ η άλλη 24/96. Και για να απαντήσω στην επόμενη ερώτησή σου μάλλον δεν θα καταλάβεις διαφορά.

Δες και τα specifications και των 2, το θόρυβο (signal to noise) κτλ.

Έχω E-MU Tracker pre (24/192) και έχει καλά specifications, η 1212 δεν ξέρω τι παραπάνω έχει.

Όσο για το θέμα των οδηγών απλά δεν χρειάζεται να βγάλει καινούριους, γιατί να το κάνει; Δεν είναι οι οδηγοί αυτοί που παίζουν μουσική. Το μόνο που χρειάζονται είναι να λένε στο PC ότι μπορεί να δώσει σήμα 24/192 από τη USB, γιατί χωρίς οδηγούς δε δίνει.

EDIT: Τώρα είδα ότι πρόκειται για εσωτερική PCI κάρτα. Δεν τις ξεχνάς και τις 2 να πάρεις μια USB;

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 χρονια μια E-MU 0202 (μοντελο usb) και ειναι ο απολυτος βραχος. Ποτέ δεν ειχα προβλημα.

Το 2010 κυκλοφορησαν ενα beta driver για Vista + 7 αλλα εγω τον εβαλα και στα ΧΡ και παει τελεια.

E-MU beta driver

Link to comment
Share on other sites

1212m για ηχογράφηση και χρήση με μονιτορ πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα, έχει και ζυγισμένες εισόδους - εξόδους, η m-audio δεν έχει. To patchmix είναι τρομερό εργαλείο αλλά θέλει αρκετή μελέτη και RTFM.

Emu's Patchmix DSP Demystified...

Για τα z5500 δε νομίζω οτι κάνει διότι αναλογικά και ψηφιακά θα πάρεις μόνο stereo, δε νομίζω το spdif να περνά dd/dts passthrough. Η m-audio έχει από ό,τι βλέπω στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.