Jump to content



60mm/80mm fan ελεγχόμενο απο Motherboard


masteripper1416003167

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους και καλή χρονιά.

Χθες ήρθε στο χέρια μου το νεο (μεταχειρισμένο) κουτι HTPC

Δυστυχώς όπως σχεδόν τα περισσότερα κουτάκια είναι Master 1. στην τσιφουτιά 2. σε έλλειψη εγκεφαλικής ουσίας (δεν μπορώ να καταλάβω γιατι για να δω 120αρι ανεμιστήρα σε HTPC κουτί θα πρέπει να πάρω δάνειο απο τράπεζα) έρχονται με 2 ανεμιστηράκια 60 mm εξόδου & 1 80 mm εισόδου όλα με Molex....οπότε καθόλου έλεγχος στροφών (?)

Οπότε επειδή έχω και πρόβλημα με την ησυχία οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Ανεμιστηράκια 60mm ήσυχα με δυνατότητα ελέγχου στροφών απο την μητρική....το θεωρω αδιανόητο να μην πέφτουν οι στροφές όταν το μηχάνημα απλώς κάθεται (idle)

2. Ανεμιστηράκι 80mm ήσυχο με δυνατότητα ελέγχου στροφών απο την μητρική....εδω έχουμε περιπτώσεις που υποτίθεται ότι λογικά θα έπρεπε να έχουν έλεγχο στροφών αλλά ΔΕΝ

3. Για τα 1 & 2 οι τιμές να είναι χαμηλές...μην προτείνεται εξωτικές λύσεις.....λεφτά γιοκ.....βλέπε κρίση....

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε fan με pwm σου κάνει. Το δύσκολο είναι τα 6ρια φανς. 8ρια έχει κάμποσα.

Υπάρχουν αριστερά δεξιά και adapters για 60>80 αλλά δεν έχω ιδέα άμα τρίζουν/κάνουν δουλειά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική υποστηρίζει fan control για 4pin cpu fan και 3pin chassis fan. Όποια ανεμιστηράκια αγοράσεις θα κάνεις δουλειά , είτε μέσω bios , είτε μέσω speedfan. Ή , αν δε σε ενδιαφέρουν οι στροφές , κάνεις πατέντα και συνδέεις τα υπάρχοντα που δεν έχουν tach wire πάνω στη μητρική και τα ελέγχεις μέσω speedfan(αυτό θέλει λίγο διερεύνηση) . Εσύ επιλέγεις .

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική υποστηρίζει fan control για 4pin cpu fan και 3pin chassis fan. Όποια ανεμιστηράκια αγοράσεις θα κάνεις δουλειά , είτε μέσω bios , είτε μέσω speedfan. Ή , αν δε σε ενδιαφέρουν οι στροφές , κάνεις πατέντα και συνδέεις τα υπάρχοντα που δεν έχουν tach wire πάνω στη μητρική και τα ελέγχεις μέσω speedfan(αυτό θέλει λίγο διερεύνηση) . Εσύ επιλέγεις .

Αυτο το ξέρω αλλά ψάχνοντας τα review βλέπω πολλά ανεμιστηράκια που ακόμα και "ελέγχοντας" μέσω της MB δεν ρίχνουν στροφές...

Τεσπα μάλλον για 80 mm πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα στα 60αρια ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε περιπτώσεις harware fan control . Είναι θέμα bios και τί κρυφές ρυθμίσεις έχει δώσει ο κατασκευαστής , πέρα από τις επιλογές που σου δίνει. Με το speedfan (software fan control) δεν υπάρχουν περιορισμοί , δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε περιπτώσεις harware fan control . Είναι θέμα bios και τί κρυφές ρυθμίσεις έχει δώσει ο κατασκευαστής , πέρα από τις επιλογές που σου δίνει. Με το speedfan (software fan control) δεν υπάρχουν περιορισμοί , δοκίμασέ το.

OK θα αγοράσω τα fanακια και θα δωσω reporto μόνο που θα αργησω λίγο γιατί δεν έχω χρόνο να το σεττάρω..Απο βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.