Jump to content



Xperia Play


Dant3

Recommended Posts

Με εχει φαει να παρω το xperia play...τι λεει σαν κινητο?εχω να ασχοληθω πολυ καιρο με κινητα οποτε δεν ξερω τι παιζει.θα παει για χρηση...κινητου!λιγο ιντερνετ κανα παιχνιδακι και τηλεφωνα μηνυματα κτλ οχι κατι ιδιαιτερο.μπορει και λιγο gps.δεν εχει ραδιο απο οτι βλεπω αλλα δεν σκοτωνομαι κιολας.μεχρι τωρα ειμαι με ενα samsung innov8 που με εχει βολεψει απιστευτα,αλλα παλιωσε...

Link to comment
Share on other sites

Ενα τυπικο android Xperia είναι, περα απο το συρόμενο gamepad.

Τα περισσότερα time-killers χρησιμοποιουν την αφη πάντως και αν είναι να ασχοληθείς με "σοβαρα" παιχνίδια υπερτερεί το PSP νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το θελω και για τη χρηση που βγηκε αλλα οχι οτι θα ξημεροβραδιαζομαι εκει.οντως το neo v ειναι ακριβως ιδιο και εχει και ραδιο.απλα εχει μικροτερη οθονη...θα παω να το δω και αυτο γιατι στην καλυτερη εχουν 80Ε διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το θες για το λογο που βγηκε (PSP Wannabe), τοτε θα ελεγα πως πας καρφωτα στο SE Neo V στα 199€ απο Vodafone με ιδια specs (RAM, CPU, GPU, εχει FM, ιδια μπαταρια κλπ).

Αν το παρω απο βοντα,ειναι branded?εχουν το λογοτυπο τους μεσα?γιατι στο skroutz οσοι το εχουν εκει στα 199 δεν εχουν διαθεσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι branded, ουτε πανω στη συσκευη εχουν βαλει κατι ουτε μεσα στο OS. Αυτο που γινεται τωρα με την Vodafone, για καποιο λογο σε οποιο καταστημα και αν πας θα σου πουν πως δεν ειναι διαθεσιμο.

Εγω πηγα σε 2 καταστηματα που εχει στη Ν. Σμυρνη και μου ειπαν ακριβως αυτο (και διαβαζοντας εβλεπα πως σχεδον σε ολη την Ελλαδα το ιδιο λεγανε). Ριχνω μια παραγγελια στο Vodafone.gr και μετα απο 2 μερες ηταν στο σπιτι μου και φαινεται πως ετσι δουλευει το πραγμα. Εχει γινει χαμος απο ζητηση οποτε μαλλον το πανε μονο μεσω online...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως πηγα μολ και οπου και αν ρωτησα μου ειπαν μονο βοντα το φερνει.πηγα εκει και το ειδα.βρηκα μεταχειρισμενο 1 μηνος ενα σε καλη τιμουλα και θα το παρω

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το πηρα τελικα απο το καταστημα στην μεσογειων.βεβαια ενω η μια υπαλληλος μου εδειξε ολο το ντουλαπι γεματο μετα που ξαναπηγα μου τα μασαγε η αλλη και αν δεν της ελεγα οτι μου ειπε πριν η αλλη οτι εχουν παιζει να μην μου εδινε...

το κινητο ειναι φανταστικο.ολα τα λεφτα η οθονη του.αλλα θελει οπωςδηποτε ροοτ για να ξεφορτωθω ολες τις σαβουροεφαρμογες που δεν βγαινουν κιολας.μου εβγαλε και κατευθειαν ενημερωση για την εκδοση 4.

μια απορια.πως βλεπω εαν εχει κλειδωσει το gps?ανοιξα τους χαρτες και βγηκε ο δορυφορος πανω και σαν να αναβοσβηνε.πως καταλαβαινω οτι κλειδωσε?επειδη το ειχα συνδεσει με το ασυρματο μου εβγαλε κατευθειαν βεβαια την τοποθεσια μου...

Link to comment
Share on other sites

ναι το .62 μου εβγαλε.πρεπει να το αφησω λιγο να κλειδωσει πρωτη φορα.δεν το αφησα γιατι το ειχα δαγκωσει εξω :p

γενικα κλειδωνει γρηγορα?κανα προγραμμα απο θειο για gps παιζει?με το innov8 ειχα καταβολευτει με το ndrive.ειναι το ιδιο καλο και σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικα tips, μιας που ο αδερφος μου εχει το Neo V:

- Εαν θελεις να κανεις root αμεσα, μην αναβαθμησεις στην .62

Το ZergRush method δεν λειτουργει στην .62, οποτε δεν θα μπορεις να κανεις root αν την βαλεις (εκτος και αν καταφερεις, μετα το update, να αλλαξεις παλι πισω στον παλιο kernel.. Ειναι τρελη βαβουρα ομως, εμεις δεν το επιχειρησαμε..)

Εαν παλι σου την δινουν τα reboots της .42, το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να flashαρεις ClockWork Recovery και CyanogenMod (Για το Neo V υπαρχει port, και μαλιστα πολυ καλο, απ οτι διαβαζα)

- Για το GPS, ο "κανονας του δεξιου χεριου" ειναι να το βαλεις να ζητησει "στιγμα" μεσω πλοηγησης. Παντοτε κλειδωνει γρηγοροτερα με αυτο τον τροπο, απο το να ζητας απλως το στιγμα, πανω σε χαρτη. Αυτο παλι μου το χει πει ο αδερφος μου, που εχει ασχοληθει χρονια με κανονικο GPS, λογικα τα ιδια ισχυουν και στο GPS των Smartphones.

PS: Το NDrive καλο ειναι, αν και ειναι πεισματαρικο λιγο, και κανει καμια φορα και κανα λαθακι.. Σαν το Destinator δεν εχω βρει κατι ακομη.. Με την πρωτη ευκερια θα σας πω και το Navigon τι ψαρια πιανει.. ;)

Μιας που πηρες το Neo V, και η συζητηση παει προς τα κει.. Δεν θα ηταν σοφο να μετονομασεις το thread σε κατι αντιστοιχο? ή εστω να ανοιξεις ενα καινουργιο, για να μην μπερδευτει ο κοσμος απ τον τιτλο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ας το μετονομασει καποιος Mod.προγραμμα gps εβαλα ndrive .κλειδωνει πολυ γρηγορα το κινητο.πρωτο κλειδωμα σε λιγοτερο απο μισο λεπτο(!!) ενω δευτερη φορα μεσα σε αυτοκινητο εν κινησει,σε μισο λεπτο.γενικα ειναι πολυ ωραιο κινητο με φοβερη οθονη.μονο στη φωτογραφικη μου τα χαλαει αλλα πλεον δεν την χρησιμοποιω(ειδα και τα 8 φοβερα ΜΡ του innov8 ποσο τα αξιοποιησα).τουλαχιστον εχει βιντεο 720ρ.

εχω βαλει την .62 και περιμενω το ροοτ γιατι εχει τα παντα ολα απο αχρηστες εφαρμογες πανω αλλα επειδη δεν το εχω και για φοβερη χρηση, 3 προγραμματακια εχω πανω και κανα παιχνιδι οποτε εχω 170ΜΒ αδεια μνημη με το ανοιγμα και πηγαινει σφαιρα.

θα κοιταξω για καμια καρτα μνημης 4αρα η 8αρα αργοτερα γιατι τα 2 γιγα που εχει ειναι λιγα(μονο με τα προγραμματα και ελαχιστα τραγουδακια, εχω φαει τη μιση)

παντως σε καμια περιπτωση δεν κλαιω τα 200Ε που εδωσα.ειναι και πολυ ωραιο σαν κινητο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τιμιο για τα λεφτα του, το Neo V και το SGS+ φευγουν σαν ζεστο ψωμακι..

Μαλλων δεν σε προλαβα και την εβαλες την .62 :(

Αν βαλεις Cyanogen παντως, ή MIUI (αν εχει βγει port), υπαρχουν αρκετα μεγαλες διαφορες (προς το καλυτερο) απ' οτι ακουω.

Καταταλα δεν ειμαι ειδικος, αλλα πρωτου ξηλωσεις το bloatware, κανε ενα backup της ROM ή των ιδιων των εφαρμογων.. Ετσι ωστε, αν χρειαστει να το πας στο service, να τις βαλεις πισω στη θεση τους και να κανεις unroot. (Το rooting ακυρωνει την εγγυηση σου, οποτε πρεπει να το πας "οπως το παρελαβες")

Αναλογια για τις microSD ειναι περιπου 2€ ανα γιγα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.