Jump to content



Laptop Toshiba δεν βρίσκει την μπαταρία


dbasilis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ενός laptop Toshiba Τ110-10Ν από τον 3/2010.

έ κανα και μια αναβαθμισούλα με ενα SSD και όλα πήγαιναν μια χαρά.

η μπαταρία είχε αυτονομία έως και 5-6 ώρες από 7 που είχε στην αρχή (αποδεκτό)

από HQ Monitor που το είχα κοιτάξει προ μηνός μου ανέφερε ότι η μπαταρία ήταν περίπου 70% από θέμα δυνατοτήτων σε σχέση με την αρχή

χθες πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή και δεν άνοιγε...

το βάζω στην πρίζα και αφού μπουτάρει κοιτάω με ένα πρόγραμμα που έχω και μου λέει ότι δεν βρέθηκε η μπαταρία!!!!!

Άμα το βγάλω από τη πρίζα…… dead….

Είμαι εντός εγγύησης για το pc αλλά της μπαταρίας έχει λήξει.

Τι λέτε να φταίει… η μπαταρία ή το laptop…

Θα το πάω στο Π για να το κοιτάξουν αλλά λίγο περίεργο να είναι η μπαταρία ε??

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές αυτό προκαλείται από προβληματικό BIOS του λαπτοπ με αποτέλεσμα να μην την αναγνωρίζει και να μην την φορτίζει.

Το να κάνεις αναβάθμιση στο BIOS είναι μια πρώτη ιδέα, αλλά επειδή έχω δεί πολλά λάπτοπ να τα ταιζάρουν κατα την διαδικασία αυτή επειδη την κάνουν με windows 7 δεν μπορω να στην προτείνω άφοβα ,εαν δεν αποκλείσεις τουλάχιστον ότι με άλλη μπαταρία παίρνει.

Παντως το να χάλασε η μπαταρία μην σε προβληματίζει, συμβαίνει και κυριως την παθαινουν οι μπαταρίες όταν το αφήσει το λάπτοπ σε αναμονή και το ξεχάσεις καμια βδομάδα όπου ξεφορτίζουν εντελώς.

Μια καινουργια μπαταρία θα σου βγεί κάνα 30αρι απο ebay.

Αναλόγως τι θα σου πει και το Πλαισιο (φαντάζομαι αυτό εννοείς με το Π) την παραγγέλνεις και τελειώνει το θέμα.

Εδώ βρίσκεται ένα service manual με περισσότερες πληροφορίες (σελ 39)

http://tim.id.au/laptops/toshiba/portege%20t110%20satellite%20t110%20pro%20t110.pdf

Link to comment
Share on other sites

χμ... σύνηθες γεγονός να μένει σε standby και να αργοπεθαίνει...

αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν θα την έβλεπε τουλάχιστον... ότι την έχω επάνω στο laptop και απλώς να μου αναφέρει ότι τα στοιχεία της είναι πεσμένα??

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και για το link.....

έχεις δίκιο για το update ... όπως κοίταξα χθες το bios δεν είδα για bios update όπως στα desktop... θα το ξαναδώ όταν πάω σπίτι...

από πλαίσιο να πάρω καινούργια μπαταρία…… δύσκολο… θα θέλουν και 100+ ευρώ….

Δυστυχώς δεν έχω άλλη μπαταρία για να το δοκιμάσω…

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτείς για το τι καταλαβαινει το μηχανημα ως προς την μπαταρία , θα σου λεγα να δεις το batery μονιτορ που υπαρχει στα ubuntu. με ένα live δισκάκι μπουτάρεις και βλέπεις τι πληροφορίες σου δίνει για την μπαταρία.

Επειδη μου έχει τύχη σε 2 διαφορετικά λάπτοπ με κουλό πρόβλημα μπαταρίας έχω δει τα εξής

στο μεν ένα να βγάζει στο ubuntu ότι η μπαταρία είναι full αλλά έχει 0Ah με μέγιστο χώρο τα επίσης 0Ah. Σε αυτό έφταιγε το BIOS

Στο άλλο έλεγε battery not found, και τελικά ήταν καμένα τα ηλεκτρονικά της μπαταρίας.

Αφου θα το πας στο πλαισιο , (εφόσον λες ότι έχεις εγγύηση για το λάπτοπ) θα πρέπει να στο ελέγξουν με δικιά τους μπαταρία. Αν σου πουν ότι την βλέπει και την φορτίζει τότε όλα οκ , παραγγέλνεις απο το ebay την μπαταρία τους ευχαριστεις στο πλαισιο και τους λες οτι θες να σου επιστρεψουν το λάπτοπ.

Αν σου που ότι ουτε την δικια τους την φόρτιζε τότε είναι πρόβλημα του πλαισίου να σου αλλάξει BIOS και αν χρειαστεί να σου αλλάξουν το power board του λαπτοπ. Το τελευταίο είναι πολύ σπάνιο σαν ζημιά και συνήθως δεν παίρνει ούτε με εξωτερικό ρεύμα ,αλλά είναι και αυτό μια πιθανότητα.

Το ότι το αφήνεις να ξελιγώσει τις μπαταρίες είναι πολύ κακό για την διάρκεια ζωής τους. Συνήθως δεν πρέπει να την αφήνεις να κατέβει κάτω από το 8-10% της φόρτισης γιατι μειώνεται κατα πολύ η ζωή της μπαταρίας. Όταν δεν θα το χρησιμοποίησεις για καιρό το λάπτοπ, την μπαταρία την βγάζουμε αφού την έχουμε φορτίσει στο 60-70% . Και την κάνουμε έλεγχο ανα 50-60μέρες να και συμπληρώνουμε ότι έχει χάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία είναι κάπως πεσμένη δοκίμασε 2-3 κύκλους πλήρους φόρτισης - αποφόρτισης της μπαταρίας. Συνήθως επαναφερεται η χωρητικότητα της μπαταρίας σε mAh με αυτόν τον τρόπο κοντά στην αρχική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Η πλήρης αποφόρτιση είναι πολύ αρνητική για τις μπαταρίες λιθίου, αυτή η μέθοδος έχει ξεμείνει από τις μπαταρίς Ni-Cd και τις Ni-Mh που υπαίφεραν από τα φαινόμενα μνήμης.

Τις λιθίου δεν τις αποφορτίζουμε ποτέ πλήρως και ποτέ μα ποτέ κάτω απο την ονομαστική τάση κυψελών(δηλαδή μας δείχνει το κινητό low battery σβήνει μόνο του και εμείς συνεχίζουμε να το σβήνουμε και να το ανάβουμε μπας και κρατήσει λίγο)

How to Prolong Lithium-based Batteries - Battery University

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για bug στο BIOS σε βλέπω......

Τα ηλεκτρονικά της μπαταρίας φαίνονται να είναι οκ , εφόσον αναφέρουν σωστά όλες τις πληροφορίες.

Την καταλαβαίνει ότι φορτίζει αλλά τελικά δεν δίνει εντολή στον τσιπάκι στην μητρική να ανοίξει το κύκλωμα φόρτισης.

Λογικά αν το πας στο πλαισιο θα σου πουν ότι την δικιά τους μπαταρία την φόρτίζει.

Αν μπορείς να βρείς έναν τρόπο να φορτίστει λίγο η μπαταρία , να βγεί λίγο από το 0Wh θα αρχίσουν να δουλέυουν όλα.

(εννοώ με κάποιο άλλο λάπτοπ που να μπορεί να την δει- αυτό σε περίπτωση το bios update δεν βοηθήσει)

Link to comment
Share on other sites

βασικά με προβληματίζει το bios update δεδομένου ότι δεν έχω επάνω τα γνήσια win και σε περίπτωση που κολλήσει κάτι μου το φέρουν σαν δικαιολογία.

ξνα το δοκιμάσω λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η πλήρης αποφόρτιση είναι πολύ αρνητική για τις μπαταρίες λιθίου, αυτή η μέθοδος έχει ξεμείνει από τις μπαταρίς Ni-Cd και τις Ni-Mh που υπαίφεραν από τα φαινόμενα μνήμης.

Τις λιθίου δεν τις αποφορτίζουμε ποτέ πλήρως και ποτέ μα ποτέ κάτω απο την ονομαστική τάση κυψελών(δηλαδή μας δείχνει το κινητό low battery σβήνει μόνο του και εμείς συνεχίζουμε να το σβήνουμε και να το ανάβουμε μπας και κρατήσει λίγο)

How to Prolong Lithium-based Batteries - Battery University

Πολύ χρήσιμη πληροφορία που πιστεύω το 90% από εμας δεν γνώριζε :T:

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

Πριν κάνεις οτιδηποτε με το ΒIOS πηγαινε το στο πλαισιο, και αναλόγως τι θα σου πουν συνεχίζεις. Γιατι μια αποτυχημένη αναβάθμιση BIOS για το πλαίσιο σημαίνει αλλαγή μητρικής με επιβάρυνση πελάτη. Ασ' τους να το κάνουν αυτοί .

Θυμήθηκα και μια άλλη μέθοδο που έχει τύχει να δουλέψει είναι να βγάλεις μπαταρία και φορτιστή , και μετά να κρατήσεις πατημένο το Power on για 1-2 λεπτά συνεχομενα.

Μετά βάζεις μπαταρία και τροφοδοτικό και το ξανανάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές καιτις απαντήσεις.

Όλα τα παραπάνω τα είχα στο μυαλό μου, και τα έκανα.

Αλλά καμιά φορά κλείνεις την οθόνη και ξεχνάς να το κλείσεις κανονικά..

Θα το βάλω αμα είναι με το που κλείνει την οθόνη να κάνει και shut down.

Όπως είδατε και από ubuntu για 2 χρονών μπαταρία 80% capacity είναι πολύ καλά πιστεύω (ε?)

Επίσης ούτε στα ubuntu την δείχνει την μπαταρία (πάνω δεξιά έγραφε not present)

Θα δοκιμάσω bios update.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.