Jump to content



Καθαρη εγκατασταση με win XP


Skinny13

Recommended Posts

Γεια

αυτη η εγκατασταση με τα ΧΡ με εχει μπερδεψε τελειως....

το λειτουργικο οταν βλεπει οτι σε ενα partition υπαρχει ενα λειτουργικο δεν κανει format απλα κανει εγκατασταση απο πανω στον ιδιο φακελο

αντιθετα ...αν παω να εγκαταστησω τα ΧΡ σε partition που δεν εχει λειτουργικο θα βγει η επιλογη να γινει διαμορφωση.....

δεν μπορω να καταλαβω που ηταν το προβλημα και αλλαξαν τη διαδικασια της εγκαταστασης σε σχεση με τα 98 και ΜΕ

λοιπον...καποια ιδεα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις την αρχικη επιλογη με την οποια σβηνουμε το partition,δλδ το γραμμα D

τοτε μου λεει οτι ο τομες αυτος περιεχει πληρ. εγκτατασασης και δεν γινεται τιποτα

αν εννοεις το γραμμα F που λογικα θα το εβγαζε αργοτερα....απλα δεν το βγαζει καθολου οταν υπαρχει λειτουργικο οπως ειπα και πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Skinny τα πραγματα ειναι πολυ απλα ....

το εβαλες να κανει boot απο cd-rom drive //??

εβαλες το cd των xp ???

στην συνεχεια διαβάζεις τις οδηγείες που σου δίνει .......

τα εκανες αυτα???,,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings [Σήμερα, στις 17:36]

Skinny τα πραγματα ειναι πολυ απλα ....

το εβαλες να κανει boot απο cd-rom drive //??

εβαλες το cd των xp ???

στην συνεχεια διαβάζεις τις οδηγείες που σου δίνει .......

τα εκανες αυτα???,,

αν μου τα λες αυτα για πλακα τοτε :jump:

αν τα λες στα σοβαρα τοτε:shutup: :sick:

καποιος αλλος μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι δεν εχεις ξανακανει εγκατασταση των XP.

Οπως και αν εχει αυτο στο κανει πιθανοτατα διοτι στο σημειο που ειναι να κανεις format μαλλον επιλεγεις να αφησει το file system οπως εχει ενω για να κανεις format πρεπει να διαλεξεις μια απο τις αλλες 4 επιλογες που εχει, δηλαδη format σε FAT32(κανονικο ή quick ) ή σε NTFS(κανονικο ή quick).Διαλεξε μια απο τις παραπανω επιλογες καιδε θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι δεν εχεις ξανακανει εγκατασταση των XP.

Οπως και αν εχει αυτο στο κανει πιθανοτατα διοτι στο σημειο που ειναι να κανεις format μαλλον επιλεγεις να αφησει το file system οπως εχει ενω για να κανεις format πρεπει να διαλεξεις μια απο τις αλλες 4 επιλογες που εχει, δηλαδη format σε FAT32(κανονικο ή quick ) ή σε NTFS(κανονικο ή quick).Διαλεξε μια απο τις παραπανω επιλογες καιδε θα εχεις προβλημα

αυτες τις επιλογες δεν τις βγαζει...

αμα διαβαζες πιο προσεκτικα ισως αυτα που εχω γραψει....

Link to comment
Share on other sites

http://www.acronis.com/products/diskdirector/ "ψαξε να βρεις"* κατι σαν αυτό,φτιαξε μια boot δισκετα,bootαρεις με αυτη,φτιαξε το partition και μετα εγκατασταση windows.

*δεν χρειαζεσαι απαραιτητα την 9 εκδοση και με την 6 η 7 θα κανεις τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

ελπιζω να εχεις δισκετα απο win 98 ή me ,

χρησιμοποίσε μια τετοια. . ,

πατα fdisk , δημιουτγησε/σβησε partions ... καντα φορματ και εισαι οκ!...

για να ξερεις,η συγκεκριμενη δισκετα δεν δουλευει σε ntfs

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

καντα FAT32 ...

πλακα μου κανεις παλι ε?

τα XP δεν δουλευουν με fat32

τασπα επειδη το μαμησατε το ποστ.....(ορισμενοι) ,αφηστε το ,μην το παλευετε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

δουλευουν κανονικοτατα σε fat32....

κανονικα σε μια οθονη σου βγαζει τα partitions και τα λειτουργικα που ειναι εγκατεστημενα, εσυ επιλεγεισ το partition με τα ΧΡ και μετα λεει σου βγαζει την οθονη με τισ επιλογεσ για format και leave the file system impact. λογικα επιλεγοντας format τηα πρεπει να λυνοταν το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δουλευουν και με fat32 τα ΧΡ, σχετικα με το προβλημα που εχεις ειτε φταει το δισκακι που εχεις ειτε δεν κανεις εσυ κατι σωστα αφου εγω δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα και τα βηματα ηταν ξεκαθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

πλακα μου κανεις παλι ε?

τα XP δεν δουλευουν με fat32

τασπα επειδη το μαμησατε το ποστ.....(ορισμενοι) ,αφηστε το ,μην το παλευετε αλλο...

οχι δεν σου κανω πλακα ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καπου σου δινει επιλογη να κανεις καθαρη εγκατασταση... Αλλα οσες φορες εχω κανει φορματ κι επανεγκατασταση διαλεγω τον ευκολο τροπο που σου ειπαν πριν τα παιδια (ειναι και πρακτικοτερος γιατι σβηνει και ενα κομματακι που κρατανε τα xp για εγκατασταση η οτιδηποτε αλλο το κανουνε), δηλαδη boot απο μια παμπαλαια δισκετα εκκινησης των 98 που εχω και fdisk. Σβηνεις τελειως το Partition, το ξαναφτιαχνεις απο την αρχη σε fat 32 κι οταν το δει η εγκατασταση των xp απλα το ξαναφορμαρεις σε ntfs αν θες....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.