Jump to content



[hwbot] SuperPi 1m Rankings


Guest hwbot

Recommended Posts

η διαφωνία σας ποια είναι αν μπορεί να πέσει κάτω από 10 σε Vista ? λογικά αν κλείσω το Aero και τα Thems και κάνω και tweaks (που δεν ξέρω κανένα ) και 20Mhz πάνω θα φτάσει 10 ακριβός αν δεν πέσει κάτω από 10

Δεν εχουμε διαφωνια ρα.Απλα συγκρινουμε ανομοια πραγματα...:D

Απλα πιστευω οτι το Sub 10 επρεπε να ειχε ερθει στο ποστ του φιλου παραπανω.Εστω και 9,9ΧΧ επειδη παιζει με ''Vista'' (και εγω παιζω με hadjiyama Windows).Δεν τον κατακρινω,κουβεντα να γινετε δλδ.

@Νικιφόρε: Νομιζω οτι ξερω ποια πραγματα παιζουν ρολο.Αυτα που εμαθα απο ολους σας Δλδ.Ο Vatos εχει Aeross,No tweaks.Οποτε τα 100 ms νομιζω ειναι παραπανω απο ευκολα.

Όσο για τoν διαιρέτη συμφωνω με αυτα που λες.Δεν νομιζω ομως το 4:5 της P5K να ειναι χειροτερο απο το 1:1 τις Abit. Δεν λεω πολυ σφιχτη η Αbit...αλλα οχι και ετσι.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 594
  • Created
  • Last Reply

Δεν νομίζω να σε έθιξα πουθενά...απλά σαν να μην καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να σου πώ και αυτό που λένε τα SS των παιδιών...

Απλά μου φάνηκε κάπως που περίμενες απο τo παλικάρι έτσι για πλάκα να έβγαζε 9,99Χ στα Vista.

Aυτά.

Μην τρελένεσαι μαρέσει να ακούω αντίλογο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σε έθιξα πουθενά...απλά σαν να μην καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να σου πώ και αυτό που λένε τα SS των παιδιών...

Απλά μου φάνηκε κάπως που περίμενες απο τo παλικάρι έτσι για πλάκα να έβγαζε 9,99Χ στα Vista.

Aυτά.

Μην τρελένεσαι μαρέσει να ακούω αντίλογο!

Δεν με εθιξες ρα!Κουβεντα κανουμε.:p

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην να πω για τα settings μου. 1)Το ετρεξα σε realtime, 2)απο control panel/system επελεξα adjust for best performance και 3)εκλεισα παααρα πολλα services. Επισης προσπαθησα με κλειστο τον explorer αλλα ειχα χειροτερα αποτελεσματα. Τελος το pagefile δεν ηταν 0 και δεν χρησιμοποιησα αλλα tweaks αλλα οπως ειπε και ο GV δεν πιστευω οτι με αυτα θα δω κατω απο 10 στα Vista.

Για τις μνημες δεν ηξερα οτι το trfc παιζει τοσο ρολο. Θα προσπαθησω να το ριξω (54 εχω). Παντως με 5-4-4 δεν bootαρω με πανω απο 1000 που δοκιμασα ουτε με 2,25V. Παραπανω δεν θελω να δωσω μιας και ειναι πολυ καινουριες ακομα.

Στην P5K εχω την αισθηση οτι δεν αρεσει πολυ το 4:5 (με το οποιο πηρα και τα 10,2 sec). Το λεω γιατι δοκιμαζωντας διαφορα fsb και διαιρετες παρατηρησα οτι εχωντας τις μνημες σε μια συχνοτητα εβλεπα απο το everest καλυτερες επιδοσεις στις μνημες με τον αμεσως πιο χαλαρο διαιρετη απ' τον 4:5. Και με 5:6 παλι ειχα καλυτερες (οπως ειναι και λογικο).

Το ιδιο μου εδειξε τρεχωντας Πι. Στην ιδια συχνοτητα με μεγαλυτερο fsb και 4:5 εχανα καπου στα 0,2sec απ'οτι με μικροτερο fsb και πιο ψιλα τις μνημες. Τελος στο ιδιο fsb με 5:6 και 1:1 ειχα χειροτερο αποτελεσμα απ'οτι με 4:5.

Sorry αν σας ζαλισα...:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, καταφερα να μπω στα vista με 505 fsb και 1:1 τις μνημες (1010mhz) αλλα οταν δοκιμασα με 5:6 (1212mhz) ενω πηγε να bootarei μου εβγαλε "system file missing or registry corrupt". Mου λεει να βαλω το cd των vista και να κανω repair. Ξαναριξα το fsb στα 480 χωρις να κανω repair και ηταν οκ. Ξαναδοκιμαζω με 500 και 1:1 και παλι ok. Με 5:6 και πανω απο 495 fsb μου βγαζει το ιδιο μηνυμα το οποιο να διευκρινισω οτι δεν ειναι σε BSOD. Μπορει να μου πει κανεις τι μπορει να φταιει και τι να κανω?

Και κατι ακομα. Για να καταφερω να ριξω τα timmings να δοκιμασω με το 1 dimm? Η δεν θα καταφερω κατι?

Link to comment
Share on other sites

termination 1.3 κι εμενα. Δοκιμασα και 1.4 αλλα τπτ. Μπορει στα 500 fsb και με τις μνημες στα 1200 να μην την παλευει το nb της P5K. Vatos παντως αν δεν το εχεις δοκιμασει ηδη δοκιμασε να ριξεις το cpu gtl στο 61x, και μπορει να ανεβεις παραπανω. Ειδα οτι ειναι πιο σταθερος ετσι ο δικος μου.

manos_ir: Γενικα εχω δει οτι θελω πιο πολυ ρευμα απο πολλους αλλους για τα ιδια hz και δεν ξερω γιατι. Και δεν μιλαω μονο για τα 4500, αλλα και για λιγοτερα απο την αρχη που αρχισα να τον ανεβαζω. Και ανεβασα σιγα-σιγα και με προσοχη για να πω οτι του κανα ζημια αλλα τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν εχεις καλο κομμάτι που ανεβαίνει με ανθρώπινα volt...

και το οτι τρώει τετοια ρεύματα,εστο και με προσοχή...μπορεί σιγα σιγα να σου κανει downgrade και να θελει για τα ιδια mhz...ολο και περισσότερο ρευμα ! ειναι συχνό φαινόμενο στους 45αρηδες ! αμα εισαι με αερα θα σου πρότεινα να μην δοκιμάζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα τέτοια ρεύματα !

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν εχεις καλο κομμάτι που ανεβαίνει με ανθρώπινα volt...

και το οτι τρώει τετοια ρεύματα,εστο και με προσοχή...μπορεί σιγα σιγα να σου κανει downgrade και να θελει για τα ιδια mhz...ολο και περισσότερο ρευμα ! ειναι συχνό φαινόμενο στους 45αρηδες ! αμα εισαι με αερα θα σου πρότεινα να μην δοκιμάζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα τέτοια ρεύματα !

I know. Με νερο ειμαι παντως αλλα και παλι εχω αρχισει να το φοβαμαι γι αυτο λεω σιγα σιγα να το παραταω..

Χθες τελικα καταφερα να τρεξω στα 502x9 (4518) και στα 1205 οι μνημες (5:6), και μαλιστα με 1,587V χωρις να πειραξω τιποτα αλλο... Ειχε κεφια μαλλον! lol Δυστυχως ομως δεν καταφερα καλυτερο χρονο. Ετρεξα και με τις μνημες στα 1004 με (5αρια) και πηγε λιγο καλυτερα αλλα και παλι δεν επεσα κατω απο 10,2.:mad:

Γι αυτο σκεφτομαι να ριξω τα timings στα 4αρια αλλα επειδη δεν γινεται να το κανω και με τα 2 dimms και νορμαλ ρευματα, αν βγαλω το 1 θα μπορω να τα ριξω με πιο ανθρωπινα Volts? Η δεν θα κανει διαφορα??

Και μιας που θα ειναι η τελευταια προσπαθεια, λεω να την κανω και με xp να παει οσο πιο χαμηλα γινεται. Το θεμα ειναι οτι εχω 2 δισκους σε raid. Μπορω να κανω dual boot αν τα βαλω σε αλλο volume?

Link to comment
Share on other sites

_Chris_ εμένα με τα Gtl στο 70% από ότι έχω δει παίζει πιο σταθερά δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά θέλω ψύξη τώρα που βράζουμε μέσα στα σπίτια μας δεν μπορώ να τρέξω τπτ γιατί θα ψηθεί :p περιμένω πότε θα αξιωθεί να έρθει ο τεχνικός να φτιάξει το κλιματιστικό να τρέξω ένα pi στα 4600 να δούμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:brutal017::brutal017::brutal017::brutal017:

Αποχαιρετιστήριο Spi 1M για την ηρωική ΑBIT IP35Pro με τιμές.

Bαζελινώθηκε και μπήκε το Phase.Ετσι απλά.Αμοντάριστη.

Όλα αυτά για να τραβήξω ένα τελευταίο Pi 1M.

4GB RAM Gskill

4 Πυρήνες

Κανένα tweak

Κλοκάρισμα με Uguru

H καλύτερη μητρική που είχα.

:japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010::japan010:

post-105-1414343157,0873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.