Jump to content



Απενεργοποιηση του scandisk +1 απορια


fasd

Recommended Posts

θελω να απενεργοποιησω το scandisk ωστε να μην κανει scandisk καθε φορα που θα κρασαρει το pc (κλασικα πραματα με windows) ........

απορια Νο2 Εχω παρατιρισει πως αν βαλω τον HDD σε αλλο Pc δεν μπορει να μπει στα windows και μετα θελει εγκατασταση απο την αρχη. Υπαρχει καπιος τροπος να βαζουμε σε αλλο pc τον δισκο μας και να bootarei ?

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην Registry και πιο συγκεκριμενα στον φακελο:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\

και ψαξε για ενα key που μοιαζει καπως με "check next boot" κλπ και σβυστο. Αν εχεις ενδιασμους, εντοπισε το και καντο ποστ εδω, γιατι δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται αλλα μολις το δω θα σιγουρευτω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fasd [Σήμερα, στις 12:54]

απορια Νο2 Εχω παρατιρισει πως αν βαλω τον HDD σε αλλο Pc δεν μπορει να μπει στα windows και μετα θελει εγκατασταση απο την αρχη. Υπαρχει καπιος τροπος να βαζουμε σε αλλο pc τον δισκο μας και να bootarei ?

:help: :help: :help:

...βασικα για να μπουταρει ο δισκος που εχεις στο pc σου σε αλλo pc....θα πρεπει καταρχας και το αλλο pc να εχει ιδιο chipset ( του mobo) και να εχει και ιδιο ide/sata controller......τα αλλα δεν επηρεαζουν και τοσο πολυ....συνηθως....και θα τα ξαναβρει απο την αρχη οτι καινουριο εχει το δευτερο pc......ενα αλλο κολπακι ειναι βαζοντας τον δισκο στο αλλο pc να μπουταρεις με ενα cd XP και αφου εχεις πατησει F8 (Licence Agreement) μετα θα προσπαθησει να βρει αν υπαρχουν προηγουμενες εγκαταστασεις στο δισκο......λογικα θα πρεπει να την βρει....εκει θα σου βγαλει καποιες επιλογες απο κατω....απλα πατα το R Repair....και λογικα εκτος απροοπτων θα τελειωσει κανονικα......δεν ειναι και οτι καλυτερο απο απο αποψη registry...και progs ....αλλα το εχω κανει πολλες φορες ... και καμια φορα σωζει καταστασεις πολυ χρονοβορες!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.