Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Απο μέρα σε μέρα έρχονται τα κλωνάρια.... Εχω δει 5-6 video στο youtube για να δω πως στήνονται αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Ελπίζω να τα καταφέρω :p

 

Θα ξεκινήσω με kayfun που όπως λέτε είναι ο πιο "ευκολος" και βλεπουμε για τον erlkonigin. To πολύ πολύ να τους βάλω αγγελία και να παραγγείλω αντιστάσεις για ET-S. :hehe: :hehe:

Pόσο πήγε ο Kayfun; Eιναι πανευκολο να φτιαξεις αντιστάσεις, κι εγω ήμουν σκεπτικος στην αρχή, αλλά τωρα που το συνήθησα......

Link to comment
Share on other sites

Tα κλωνάρια δεν έχουν φτάσει ακόμα αλλά ο ΚΦΛ+ στήθηκε: 

post-37640-0-08382900-1454503033_thumb.j

post-37640-0-89699700-1454503051_thumb.j

 

μτχ original από αγγελία 40Ε όλα μαζί με σύρμα, βαμβακι, υγρα, κατσαβιδια, τρυπανια, οδοντογλυφιδες (ναι είχε και τέτοια μέσα το παλικάρι :hehe:

 

Καλό μπάνιο εχτές και στήσιμο. Καλός είναι :) και όταν τον "μαθω" ή με "μάθει" θα γίνει ακόμα καλύτερος.

 

 

Είχα δεί 5-6 video σχετικά με στήσιμο και οταν είδα πόσο λεπτό είναι το σύρμα (το 0.32mm έτσι; όχι το 0.20 που έχω επίσης παραγγείλει) και το τρυπάνι 2.5mm έπαθα σοκ, "δεν θα τα καταφέρω" έλεγα.....   στα video φαίνονται τόσο .. "ανθρώπινες" αυτές οι διαστάσεις :hehe:

 

 

 

Αυτά περιμένω ακόμη (έχει και τις τιμές πάνω)

post-37640-0-08779200-1452850426.jpg

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια, έχετε δει διαφορα απο τα συμβατικα βαμβακια σε πιο ακριβα?

Nαι υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο.

Koh Gen Do είναι σταθερή αξία πάντως και από e-bay σου έρχεται τσάμπα.

11 ευρώ τα 80 pads.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες ο Kanger Subtank Mini  μαζί με EVIC VTC mini και Cuttwood Unicorn Milk.

 

Μερικές απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά (με εξαίρεση ένα Vamo V5 που είχα αγοράσει παλιά και το χρησιμοποίησα 2-3 φορές μόνο).

Έβαλα στον Subtank την αντίσταση που έγραφε 1.2Ω.

Στο EVIC έχω επιλέξει τις παρακάτω ρυθμίσεις:

TEMP NI (νικελίου: 240℃,

PWR: 15.0W,

COIL: 1.35Ω (εδώ προβληματίζομαι λιγάκι. δεν έχω βρει πως μπορώ να αλλάξω την ρύθμιση για την αντίσταση. μου δείχνει μόνο 1.35Ω και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το κλειδώσω)

 

Σωστές είναι οι ρυθμίσεις που έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το ξέρω το Subtank αλλά:  βάζεις κρύο τον ατμο με την αντίσταση επάνω (γιατί αλλάζει η αντίσταση με την θερμοκρασία) σε θερμοκρασία δωματίου, και ότι σου βγάλει για αντίσταση (ας γράφει πάνω η αντίσταση 1Ω, 1.2Ω, 1.5Ω) κλειδώνεις το VTC Mini  με την τιμή που έχει εκείνο διαβάσει, 1.35Ω.
 
Τα modακια δεν διαβάζουν θερμοκρασίες αλλά αντιστάσεις, ξέρει πχ ότι όταν μια αντίσταση Νι είναι 1.35Ω κρύα, όταν θα την διαβάσει 1.5Ω θα έχει περίπου 160βαθμούς και 1.6Ω θα είναι 220 βαθμούς και έτσι αν εσύ έχεις θέσει 240℃ θα δώσει λίγο ρεύμα ακόμα να φτάσει στο 1.7Ω (που για αυτό σημαίνει ~240℃) και θα σταματήσει να δίνει ρεύμα μέχρι να πέσουν τα ohms = κρυώσει.

(^^ τα νούμερα αυτά είναι υποθετικά)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tα κλωνάρια δεν έχουν φτάσει ακόμα αλλά ο ΚΦΛ+ στήθηκε: 

attachicon.gif1454330947196.jpg

attachicon.gif1454331341556.jpg

 

μτχ original από αγγελία 40Ε όλα μαζί με σύρμα, βαμβακι, υγρα, κατσαβιδια, τρυπανια, οδοντογλυφιδες (ναι είχε και τέτοια μέσα το παλικάρι :hehe:

 

Καλό μπάνιο εχτές και στήσιμο. Καλός είναι :) και όταν τον "μαθω" ή με "μάθει" θα γίνει ακόμα καλύτερος.

 

 

Είχα δεί 5-6 video σχετικά με στήσιμο και οταν είδα πόσο λεπτό είναι το σύρμα (το 0.32mm έτσι; όχι το 0.20 που έχω επίσης παραγγείλει) και το τρυπάνι 2.5mm έπαθα σοκ, "δεν θα τα καταφέρω" έλεγα.....   στα video φαίνονται τόσο .. "ανθρώπινες" αυτές οι διαστάσεις :hehe:

 

 

 

Αυτά περιμένω ακόμη (έχει και τις τιμές πάνω)

post-37640-0-08779200-1452850426.jpg

Αδερφέ με τόσο σύρμα θα έχεις και για το Πάσχα.Με το καλό να έρθουν και καλοάτμιστα.

Περιμένω και γω τον Κλωνοτηλέμαχο μιας και γουστάρω γεύσεις.Με καλύπτει ο subtank ειδικά με το επισκευάσιμο κομμάτι αλλα άκουσα καλά λόγια για το κλωνάρι και είπα να τον δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον Kayfun έχω θέμα. Τον έπλυνα, τον καθάρισα, έστησα αντισταση, τον γέμισα απο το βιδάκι κατω, όλα καλα. Τελειωσε το υγρό, και ειπα να τον γεμίσω. Ανοιξα το βιδάκι απο κάτω, τι το ήθελα. Διαρροή απο το dip trip, διαρροή απο το airhole καθως γέμιζα.... Τον λύνω, τον πλένω, φτιαχνω νέα αντισταση, δοκιμάζω να τον γεμίσω. Διαρροή ΜΗΔΕΝ. Κάτι δεν κάνω καλά προφανώς, σε σχέση με την πίεση του αέρα. Παρακαλώ τα ΄φωτα σας.......

Link to comment
Share on other sites

Τα o-rings τα τσέκαρες;

Ειδικά αυτό στο top cap.

Nαι ειναι όλα OK. Το περίεργο ξέρεις πιο είναι; Οτι μολις τον πήρα, τον έπλυνα σε κομμάτια, εφτιαξα αντίσταση, τον έδεσα, άνοιξα την βίδα για refill, τον γέμισα και όλα οκ. Μόλις άδειασε λίγο η στάθμη του υγρού, και επειδη ειχα να βγω, για να μην ξεμείνω, τον τούμπαρα, άνοιξα παλι την βίδα, και άρχισα να τον γεμίζω. Στις 3-4 σταγόνες υγρού, το υγρό που ειχε απομείνει μέσα στο tank, άρχισε να ξεχειλιζει απο την airhole. Χωρις να είμαι σιγουρος νομιζω οτι καποια μ@λ@κια εκανα με την πίεση του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις λίγο περισσότερο βαμβάκι να κάθεται στο deck. Ίσως η ποσότητα που βάζεις είναι μικρή για αυτό κατά το γέμισμα έχεις διαρροές. Απλά προσπάθησε να μην στουμπωνεις το βαμβάκι και τα λούκια τροφοδοσιας να είναι ελεύθερα.

Είναι πολύ εύκολος ατμοποιητης ο KFL+, γρήγορα θα βρεις τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις λίγο περισσότερο βαμβάκι να κάθεται στο deck. Ίσως η ποσότητα που βάζεις είναι μικρή για αυτό κατά το γέμισμα έχεις διαρροές. Απλά προσπάθησε να μην στουμπωνεις το βαμβάκι και τα λούκια τροφοδοσιας να είναι ελεύθερα.

Είναι πολύ εύκολος ατμοποιητης ο KFL+, γρήγορα θα βρεις τι συμβαίνει.

Δεν ειπα οτι ειναι κακος ή δύσκολος, και το πρόβλημα μου δεν ειναι σίγουρα κατασκευαστικό του κλώνου. Αν εχω καταλάβει καλά, ο Καηφούν δουλευει με τον αερα για να τραβάει υγρό στα λούκια. Οπότε καπου με την πίεση αέρα ειναι το πρόβλημα μου αλλά και η λύση του. Επισης χτες τελειωσε το υγρο που είχα, και άλλαξα γευση. Εστησα νέα αντισταση (το μισώ να μπερδευονται οι γευσεις), και αφου τον γέμισα ειδα οτι ξεχασα να βαλω το drip tip. To drip tip εχει διπλό o-ring. Με το που το έβαλα και το πίεσα (το δάχτυλο μου έκλεινε την τρύπα του drip tip), έκανε ενα "πλοπ" και απο το airhole βγήκε μια σταγόνα υγρο (και μέχρι εκει). Οπότε ειμαι πλεον απολυτα πεπεισμενος οτι εχει να κανει κατι με την διαφορά πίεσης. Αλλά δεν ξέρω πως να το φτιάξω :(

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι κακος ή δύσκολος, και το πρόβλημα μου δεν ειναι σίγουρα κατασκευαστικό του κλώνου. Αν εχω καταλάβει καλά, ο Καηφούν δουλευει με τον αερα για να τραβάει υγρό στα λούκια. Οπότε καπου με την πίεση αέρα ειναι το πρόβλημα μου αλλά και η λύση του. Επισης χτες τελειωσε το υγρο που είχα, και άλλαξα γευση. Εστησα νέα αντισταση (το μισώ να μπερδευονται οι γευσεις), και αφου τον γέμισα ειδα οτι ξεχασα να βαλω το drip tip. To drip tip εχει διπλό o-ring. Με το που το έβαλα και το πίεσα (το δάχτυλο μου έκλεινε την τρύπα του drip tip), έκανε ενα "πλοπ" και απο το airhole βγήκε μια σταγόνα υγρο (και μέχρι εκει). Οπότε ειμαι πλεον απολυτα πεπεισμενος οτι εχει να κανει κατι με την διαφορά πίεσης. Αλλά δεν ξέρω πως να το φτιάξω :(

 

Σβύσε κάποια π.μ. , προσπάθησα να σου στείλω αλλά τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει fb, έχω ξεκινήσει εδώ και κάποιους μήνες ένα group σχετικά με το η/τ, για παροχή βοήθειας και πληροφοριών.

Όποιος θέλει ας μου στείλει request :)

 

https://www.facebook.com/groups/267143293496689/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ με τόσο σύρμα θα έχεις και για το Πάσχα.Με το καλό να έρθουν και καλοάτμιστα.

Περιμένω και γω τον Κλωνοτηλέμαχο μιας και γουστάρω γεύσεις.Με καλύπτει ο subtank ειδικά με το επισκευάσιμο κομμάτι αλλα άκουσα καλά λόγια για το κλωνάρι και είπα να τον δοκιμάσω

Έχω και ένα οικόπεδο να περιφράξω :p :P :p:hehe:

 

Με τρώει η αγωνία να δω τι θα είναι αυτός ο erlkonigin κλώνος. Και φυσικά να δώ την διαφορά (αν υπάρχει) μεταξύ original KFL+ και κλώνου. Από 1-Φεβ είναι Αθήνα και δεν έχει περάσει τελωνείο το δέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα τον Elrprinz για αρκετό καιρό. (φθηνή έκδοση του Erlkonigin από την ίδια εταιρία, ουσιαστικά ίδιοι με ελάχιστες μικροδιαφορες κυρίως με τη ποιότητά του ατσαλιου).

Δεν με ικανοποίησε μιας και ήταν δυστροπος με το βαμβάκι, ενώ υπήρχε μια αίσθηση τραχυτητας στη τζούρα. Επίσης πολύ έντονο χτύπημα, παραπάνω από ότι ήθελα και είχα συνηθίσει. Γεύση αντικειμενικά είχε καλή αλλά όχι καλύτερη από τον KFL+, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Για να μη μείνει στο ράφι, πήρε το δρόμο της πώλησης και καλύπτει κάποιον άλλο φίλο συνατμιστη. Είναι και υποκειμενικό το θέμα παιδιά, ότι για κάποιον δεν είναι καλό για κάποιον άλλο είναι παράδεισος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.